Ondine De gewone tuinslak, mits juist bereid, is best te eten In het nieuws Uit het nieuws 250jaar Zeeuws Genootschap Voldaan na Middelburg Vólkoren DEZE WEEK IN Z Speciale dag met prinses Beatrix 'Het was ons beste optreden in jaren' 2 Onkruid is zoiets als hangjongeren. Het verblijft op plekken waar je het niet wil hebben 6 KEES IS HET BOEGBEELD VAN ZEEUWSE ROCK 9 KRIJNS WIEGJE STOND IN ZAAMSLAG- VEER 11 VERTREK AMBTENAREN NIET TE VERDEDIGEN A Als volkstuinier stel ik bitter weinig voor, helaas. Het is een geluk dat er winkels zijn waar je ge woon bloemkolen kan kopen, anders was ik vorig jaar verhongerd. Eigenlijk hou ik ook te veel van onkruid om een goede volkstuinder te zijn. Van mij mogen er best wat vurige brandnetels en sappige smeerwortels blijven staan. Daar maak ik stinksoep van, niet voor mij, maar om de compostbak mee op smaak te brengen. Rot reuze fijn. Kweekgras, zevenblad, distels: weg ermee! Niet in mj tuintje, en idealiter die van de buren ook niet! Hiermee, be ste lezers, raken we de kern van wat onkruid is: inheemse kruidachtige op een plaats waar we hem niet willen. Een beetje zoals hangjongeren: jeugd die rondhangt op een plek waar we er last van hebben. Kraailook is toch wel de ergste van allemaal. Plant zich voort met zaad, wortel, uit lopers en verschillende soor ten bolletjes - eens kraai- look, altijd kraailook. Deson danks wordt dit etterbakje verkocht in tuincentra. Om cadeau te doen aan mensen die je wel kunt schieten, ver onderstel ik. Vrees de Grie ken, ook al dragen zij ge schenken aan! Slakken, die zou ik ook wel willen schieten. Aardbeien, sla, schimmel, hosta's, van alles lusten ze wel een hapje. Tuinslakken mogen van mij best in een glaasje bier ver zuipen. Een zalige dood; wakker word je niet meer, dus geen kater. Vanwege de groeiende wereldbevolking en het voedselvraagstuk eet ik plaagdieren nog het liefste op. Ook slakken, al vind ik dat ze meestal naar zompige champignons smaken. juist bereid, is best te eten. Eerst dient deze te worden ontgift. Men zette de slakken een week op dieet, om er ze ker van te zijn dat eventuele vergiften uit geconsumeerde planten zijn uitgescheten. Men voere de slak die week enkel bloem en biologisch groenvoer. Kruiden, om ze vast op smaak te brengen, zijn toegestaan. Daarna worden de al dus vetgemeste tuinslakken gedegorgeerd. Prachtig woord voor het ontslijmen van de slakken in zout water, waarte gen ze zich hevig verzetten door nog meer slijm te produce ren, zodat het al met al een uitzonderlijk smerige en snotte rige bedoening wordt, heb ik gelezen. Verhuis de ont- slijmde slakken naar de diepvries. Ook dit schijnt best een aangename ervaring te zijn (googel maar op vriesdood). Onze slakken krijgen het eerst heel koud, ervaren dan een gelukzalige warmte en glijden weg in een coma. Dit is het moment om ze in de kokende bouillon te gooien. Smikke len maar! Klinkt degorgeren wat dieronvriendelijk? In een alterna tief scenario gaan de slakken in bad. Eerst flink spoelen (zonder zout), daarna afdrogen. Droge slakken, moet u we ten, slapen in. Hiervoor las ik de volgende tip: 'doe de slak ken in een netje en richt daar vol de ventilator op zodat ze verder indrogen. Ze blijven nu in slaap en zijn tot wel twee maanden, houdbaar.' Krijg je trek, dan gooi je de slapende slak in een kokende bouillon. 'Ze worden niet eens wakker!' Volgende week viert het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn 250-jarig be staan in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen. Prinses Beatrix zal daarbij aanwezig zijn. Maarten Steenbeek, voorzitter jubileum commissie (foto), vindt het bij zonder dat hun beschermvrouwe zal komen. ,,Dat geeft natuurlijk iets speciaals aan die dag'', zegt hij. Tijdens het middagprogramma zal er veel over het genootschap uit gelegd worden. Hoe het de ver schillende collecties verzamelt en onderhoudt bijvoorbeeld. Ook zet het genootschap zich in voor vernieuwing. Een deel van de collectie zal bijvoorbeeld online te zien zijn. Op 15 juni wordt ook het startsein gegeven aan de Young Energy Society Challenge. Een project van het Genootschap waarin jongeren de vraag zullen krijgen hoe Zeeland er in de toe komst uit moet gaan zien. In de avond speelt het baroken- semble Van Swieten Society een concert ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan. ,,Zij zijn gespeci aliseerd in de muziek uit de tijd van de oprichting van het Genoot schap", zegt Steenbeek over het ensemble. ,,Wat het ook bijzonder maakt is dat er een Zeeuwse com ponist bij het drietal zit. Ze zullen spelen op een authentieke Zierer vleugel die ze van ons in bruikleen krijgen." Zo'n 400 mensen hebben zich aangemeld voor het middag programma. Voor het concert is de kaartverkoop nog in volle gang. Maandenlang heeft het Koor Aller Tijden zich voorbereid op Middel burg Vólkoren, voor hen het be langrijkste optreden van het jaar. Afgelopen zondag traden ze op in de Koorkerk en de Doopsgezinde kerk. ,,Het was ons beste optreden in jaren", zegt voorzitter Judith Loontjens. Het is al de 22e keer dat ze op het festival stonden. ,,De sfeer was zo leuk. We kregen veel complimenten van het publiek en van andere koren", zegt ze. Twee jaar geleden besloten ze nog om niet aan het evenement mee te doen. Volgens Loontjens hadden ze het repertoire toen nog niet op orde. Daar hebben ze zich op gerevancheerd. ,,Dit was het jaar om weer mee te doen. Ons re pertoire was veelzijdig. Het was de uitdaging zo veel mogelijk naar de dirigent te kijken in plaats van naar de partituur. Dat is gelukt.'' Het gaat in het koor ook echt om de gezelligheid en om 'de derde helft' zegt Loontjens. Daar hebben ze zondag zeker van genoten. ,,We zijn nog met zijn allen naar het na zingen geweest op de Abdij. Dat was erg gezellig. Daarna aten we bij De Vriendschap. Daar zongen we ook aan tafel. Al weet ik niet of de rest van het restaurant dat ook zo leuk vond", lacht ze. ,,Al met al waren we zeer tevreden en was het een mooie afsluiter van het seizoen." Er zijn ook tuinbewoners die ik wel kan schieten. De gewone tuinslak, mits Vraag me af of we zelf ook geen plaagdieren zijn. ZATERDAG 8 JUNI 2019 GO Flits. 14 Saskia Noort supportert voor de Leeuwinnen 15 Geert Wilders rechts ingehaald door Baudet 18 Jong zijn in Napels, de maffia kijkt mee 19 Romy (33) wist al lang dat ze niet oud zou worden 20 Tv in verpleeghuis staat steeds vaker op Turkse zenders 22 Laserlicht slaat in als een bom Wetenschap léfit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58