I 'Kliniek moet eerlijker zijn als patiënt wegblijft' Verklaringen Nabil B. over bende van Ridouan Taghi belangrijk voor Openbaar 4 Het Openbaar Ministerie gaat tegen kroongetuige Nabil B. een gevangenisstraf van 'slechts' 12 jaar eisen, in ruil voor zijn verklaringen over topcrimineel Ridouan Taghi. Verklaringen van Nabil B. Kroongetuige Nabil B. wordt zelf vervolgd voor vier moorden en moordplannen, maar zal een veel lagere straf dan normaal krijgen vanwege zijn belastende verklarin gen. Dat blijkt uit de kroongetuige deal die B. heeft gesloten met het OM, waar deze krant inzage in heeft gehad. Zijn verklaringen zijn een grote overwinning voor het OM, dat de voortvluchtige crimi neel Taghi wil laten veroordelen voor acht moorden en vier pogin gen tot moord. Kroongetuige Nabil B. heeft in totaal 41 verklaringen afgelegd, die zijn verwerkt in een dossier van ruim 1500 pagina's. De getuige was jarenlang zelf crimineel actief, sa men met bendeleider Taghi, en was volgens het OM betrokken bij vier moorden en moordplannen. In 2017 besloot hij naar Justitie te stappen, nadat per abuis een onschuldige persoon was geliquideerd in op dracht van Taghi. Nabil B. kende de familie van deze onschuldige per soon goed. Hij besloot een deal te sluiten met justitie en wees Taghi aan als opdrachtgever voor de 'ver- gismoord'. Toen in maart 2018 bekend werd dat Nabil B. in het diepste geheim met het OM en de politie had ge sproken en kroongetuige was ge worden, werd een week later zijn volstrekt onschuldige broer Re- duan (41) doodgeschoten in het kantoor van zijn eigen bedrijf. Aan genomen wordt dat Taghi opdracht heeft gegeven voor deze vergelding. Gedetailleerd De verklaringen die B. heeft afge legd, zijn ongekend uitgebreid en gedetailleerd. Ze vormen sterk be wijs tegen de organisatie van de ge zochte Taghi. Ze geven ook een ont luisterende inkijk in de communi catie die schuilgaat achter moord plannen van criminelen. Het OM ziet in Taghi het brein achter een gewetenloze moordbrigade die ja renlang heeft huisgehouden in de Amsterdamse en Utrechtse onder wereld. Taghi staat op internatio nale opsporingslijsten. Het OM heeft een beloning van 100.000 Volgens Dekker had de kliniek 'be ter en meer open' moeten commu niceren toen bleek dat M.(43) was verdwenen. Volgens Dekker (VVD) had de kliniek eerder en sneller met de burgemeester en bewoners moeten 'communiceren dat er iets aan de hand was'. ,,We moeten mensen geruststellen dat we er bo- venop zitten om iemand weer bin nen te halen." Ook had de kliniek eerder moeten zeggen dat M. medi cijnen nodig had. Dekker noemt dat 'een stomme fout'. Hij houdt nu da gelijks contact met de kliniek, nadat hij de directie al had ontboden. Woede De gemeente Zeist, waar Den Dol- der onder valt, moest via deze krant vernemen dat M. vertrokken was, waarna de burgemeester in woede ontstak. Hij is van mening dat de kliniek hem had moeten informe ren. Er is afgesproken dat de kliniek 'eerder en helderder' moet commu niceren. Dekker benadrukte dat gisteren nog eens. Volgens hem had de kliniek 'eerlijker' moeten zeggen Minister Sander Dekker houdt nu dagelijks contact met kliniek in Den Dolder wat er 'aan de hand is'. ,,En niet be roepen op formele posities." Al klinkt Dekker ook laconiek: ,,Het gebeurt wel eens dat iemand niet terugkeert van verlof.'' De directie van de kliniek werd deze week door Dekker ontboden op het ministerie in Den Haag, na dat de 43-jarige psychiatrisch pa tiënt Peter M. met de noorderzon bleek te zijn vertrokken tijdens een onbegeleid verlof. M. werd vervolgd omdat hij in 2017 via internet had gezegd dat hij het station van Dor drecht wilde opblazen met een atoombom. Ook had hij iemand in Dordrecht aangevallen. De affaire is pijnlijk omdat de moordenaar van Anne Faber, Mi chael P., ook in de kliniek in Den Dolder werd behandeld. Diverse rapporten van inspecties oordeel den daarna snoeihard over de werkwijze van de kliniek en dat P. niet op verlof had gemogen waar door Faber gedood kon worden. De kliniek had daarbij onvoldoende gedacht aan de risico's voor de sa menleving. M. werd donderdag op het station in Breda herkend en aangehouden. Hij is teruggebracht naar de kliniek in Den Dolder. zaterdag 8 juni 2019 GO Praatgrage kroongetui beloond me 'halve' straf - Sr Yelle Tieleman Utrecht Ridouan Taghi. foto politie Nabil B. vertelt in geheime verklarin gen over vier moor den en moordplan nen waar hij zelf be trokken bij was: Ranko Skekic, Bosniër die zou ge tuigen tegen de bende van Taghi, ge liquideerd in 2016 Hakim Changachi, per abuis geliqui deerd in 2017, kogels waren bedoeld voor zijn buurman Adelkarim el A., voorgenomen liqui datie in 2016 Khalid H., voorge- nomen liquidatie in 2017 Ook heeft hij ver klaard over negen moorden waar hij naar eigen zeggen niet bij betrokken was: Mohammed Ala- rasi uit Amersfoort, vermoord in 2014, waarschijnlijk had den de daders een ander doelwit Samir Jabli, crimi neel van 38, geliqui deerd in 2014 in Amersfoort Ronald Bakker, medewerker van een spyshop in Nieuwe- gein, gedood in 2015 Ebrahim B., mis lukte liquidatie in 2016 Mohamed El M. (bijnaam 'Chino') en zijn broer, geplande liquidatie in 2016 Samir Erraghib, crimineel, vermoord in 2016 in IJsselstein Wout Sabee, 70- jarige onderwereld veteraan, geliqui deerd in 2016 in De Meern Martin Kok, crimi nele blogger, ver moord in 2016 Minister Sander Dekker van Rechtsbescherming heeft nog eens stevige kritiek geuit op de omstreden forensisch psychia trische kliniek in Den Dolder waar Peter M. niet terugkeerde van verlof. Tobias den Hartog Den Haag Minister Dekker spreekt van een 'stomme fout'. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4