13 I Revalideren In het begin was Fredriks zwaar onthand. Zijn linkerbeen zat inge pakt, hij droeg een mitella en had een nekkraag. Los daarvan was hij ook nog eens snel moe. Momenteel gaat het al stukken beter met hem. Er is echter blijvende schade. ,,Ik loop mank", zegt hij kraakhelder. ,,Het onderste spronggewricht, dat j e nodig hebt voor j e balans, is hele maal kapot. Mijn enkelbanden wa ren stuk, waardoor die nu stijver zijn. En eigenlijk is heel mijn voet minder beweeglijk. Het kraakbeen in mijn enkel is bovendien bijna weg, waardoor ik eigenlijk altijd wel pijn heb. Natuurlijk weet ik dat de schade na zo'n ongeval véél erger had kunnen zijn, maar het blijft een beperking." Meermaals in de week gaat Fre- driks nog naar zijn fysiotherapeut, Stijn Springhuizen. Die maakt zijn voet losser. ,,Als ik bij hem ben ge weest, merk je echt het verschil." Verwerken Fredriks vindt het lastig dat hij niet weet waarom de Britse coureur op het bewuste moment naar rechts stuurde. Hij had het hem graag ge vraagd, maar de man overleed een maand later bij een ander race-on geval. ,,Ik was - daar ben ik eerlijk in - heel kwaad op hem", zegt hij. ,,Niet zozeer omdat hij een fout maakte, want iedereen kan immers fouten maken. En als hij dat had toegegeven, had ik hem het écht kunnen vergeven. Maar wat ik ab soluut niet fijn vond, was dat hij niet direct iets heeft laten horen. Hij moet hebben geweten dat ik ge vallen ben. Andere mensen hebben hem er ook op aangesproken, maar toen reageerde hij heel nonchalant. Zo van: ik heb hem niet geraakt en het was zijn eigen fout... Ze hebben hem mijn telefoonnummer gege ven, maar hij hield zich stil. Ik weet zeker dat hij niet expres naar rechts stuurde en misschien had hij er zelf ook moeite mee dat het gebeurd was, maar dan nog Toekomst in racerij In de zaak van zijn vader Ruud, zelf ook een voormalig wegracer, test Fredriks nu motoren en stelt hij ze af. Daarnaast houdt hij zich bezig met de verkoop van aanverwante artikelen. Bij het team Performance Racing Achterhoek is hij rijders- coach geworden. Hij gaat mee naar wedstrijden in onder meer Finland en Tsjechië. ,,Dit is wel een nieuwe rol voor mij en het is even wennen. Ik heb er geen ervaring mee, maar ik ken de circuits, de motoren, de tegenstanders... Coachen is niet hetzelfde als rijden, maar ik haal er wel voldoening uit. Ik zou er meer moeite mee hebben als ik alleen als supporter zou kunnen gaan kijken. Nu heb ik nog een uitdaging, een toegevoegde waarde." Het liefst zou Fredriks zelf ook nog eens racen, al is het maar om zijn actieve carrière op een fraaiere manier af te sluiten. „Eigenlijk krie belt het al weer een beetje. Als ik anderen zie rijden, krijg ik er weer zin in. Maar mijn conditie is ver te zoeken en ik ben natuurlijk ook mijn lenigheid kwijt. We moeten eens kijken of er in de toekomst nog iets mogelijk is." zaterdag 8 juni 2019 GO Johan Fredriks test in Goes motoren en stelt ze af. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49