ACHTER DE SCHERMEN 9 Roman Hamidi is smartphonereparateur in Middelburg. Hij geeft ons in de winkel en werkplaats aan de Korte Delft een kijkje achter de schermpjes. En onverwacht geeft hij ook een inkijk over het opgroeien als oorlogskind en zijn motivatie om mensen gelukkig te maken. De winkel is niet van mij hoor, maar van mijn broer Hamid. En ik werk hier meestal. Kapotte schermen vervangen, oplaadproblemen op lossen, maar ook ingewikkeldere reparaties. Ik vind het leuk om te lefoons te repareren. Het geeft rust zo met telefoontjes bezig te zijn", begint Hamidi zijn verhaal. Hij rolde vanwege de destijds slechte arbeidsmarkt in het vak. ,,Met de crisis begon de ellende. Ik heb hbo maatschappelijk werk ge studeerd. Nu is er weer werk, maar jarenlang werd er bezuinigd in de psychiatrie. Reorganisaties en ont slagen bij de Bavo Groep in Rotter dam. Het lukte me in die tijd niet een vast contract te krijgen." In diezelfde periode ging het touchscreen van zijn allereerste iPhone kapot. ,,Ik kon hem ner gens laten repareren, ik ben toen zelf aan de slag gegaan." Zo repa reerde hij zijn eerste telefoon. Van het een kwam het ander. ,,We hadden familie in de telefonie en mijn broer kwam met het idee een winkel te beginnen om telefoons te repareren. We zochten allebei werk. Ik ben me toen gaan specia liseren in reparaties. Ik vind het mooi om klanten te helpen, zo kan ik iets geven als bedankje aan Ne derland. Net als met mijn eigen lijke beroep, maatschappelijk werk. Hetzelfde, maar dan anders." Hamidi is Nederland dankbaar dat hij en zijn familie hier onder dak kregen als vluchteling. Daarom wil hij graag iets terug doen. Hij ervaart dat dat lukt met zijn reparatiewerk. ,,Ik maak men sen vaak zó gelukkig met het sol deerwerk of reparaties aan het moederbord. Dit is een manier om ze te bedanken." Oorlogskinderen Toen Hamidi en zijn broer 10 en 11 jaar oud waren, zijn ze vanuit Af ghanistan naar Nederland ge vlucht. ,,Mijn broer en ik, we zijn oorlogskinderen. Raketten, bom men, we maakten alles mee voor ons huis. Het verklaart misschien waarom ik maatschappelijk werk ben gaan studeren. Het was daar een turbulente tijd. De commu nisten tegen de kapitalisten. De naweeën van de Vietnamoorlog werden uitgevochten in Afghani stan. Voor onze ouders is de oorlog traumatisch geweest. Mijn moeder was in Kabul lerares en mijn vader elektro engineer." Volgens Hamidi kun je oorlogs kinderen opdelen in twee groe pen. ,,Je hebt kinderen die van de een op de andere dag met de oor log geconfronteerd worden. Zij er- varen oorlog en geweld als een schok. Je hebt ook kinderen die in de oorlog geboren worden. Zij er varen de bommen als normaal en worden er minder door beïnvloed. Deze kinderen ervaren oorlog als minder schokkend. Mijn broer en ik behoren tot de tweede catego rie. Voor mijn ouders was het veel schokkender." Hamidi gaat op in zijn werk. ,,Het geeft rust om telefoontjes te repareren." Je hebt er volgens hem wel bepaalde eigenschappen voor nodig. ,,Je moet wel creatief zijn, anders kun je er niet aan begin nen." Vaak krijgt hij het verzoek om kapotte schermpjes te vervan- gen of om batterijproblemen op te lossen. Er zijn ook ingewikkeldere reparaties. ,,Het chipwerk of tele foons met onverklaarbare wifi- of netwerkproblemen. Dat zijn mooie uitdagingen." Het is volgens Hamidi een ver eiste op de hoogte te blijven van ontwikkelingen in zijn vak. ,,Je moet continu scherp blijven. Er zijn steeds veranderingen in de manier van repareren. Maandelijks komen er vijf nieuwe toestellen uit. En je weet van tevoren niet welke apparaten aanslaan, dus je moet je verdiepen in alle nieuwe toestellen. Deskundigheid en er varing zijn heel belangrijk." zaterdag 8 juni 2019 GO 'Telefoons repareren geeft rust' Liesbeth Labeur ^LIQUID- Roman Hamidi repareert mobieltjes in de winkel van zijn broer aan de Korte Delft in Middelburg. FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45