m Blok woest na kritiek ex-gijzelaar NIEUWS 3 CODE ORANJE KLIMATOLOOG Het is de week van de weerswaarschuwingen. Het KNMI gaf gisteren voor de derde keer code oranje af. Aan al die codes gingen in de niet over een nacht ijs SCHOUW In een interview met deze krant zei de Australiër ervaringsdeskun dige Warren Rodwell blij te zijn dat hij geen Nederlandse onder daan is. ,,Ewold was simpelweg een vergeten verhaal'', zegt Rod well, die in 2012 door de Filipijnse terreurgroep Abu Sayyafwerd ont voerd. Dezelfde groepering hield Horn ruim zeven jaar vast. De Gro ninger werd vorige week dood geschoten bij een mislukte ont snappingspoging tijdens een aan val van het Filipijnse leger. Minister van Buitenlandse Za ken Stef Blok vindt het 'volkomen onterecht' dat Rodwell stelt dat de Nederlandse regering veel meer had kunnen doen om Horn vrij te krijgen. ,,Nederland heeft zich enorm ingezet, in nauwe samen werking met de Filipijnse autori teiten'', zegt hij. ,,De mensen die hierbij betrokken zijn geweest worden enorm tekortgedaan door te suggereren dat hier niet met alle macht aan is gewerkt.'' Eigenlijk doen ze het nooit goed bij het KNMI. Geven ze te vroeg code oranje af, dan klaagt heel Neder land over paniekvoetbal. Is er bij heftig weer niet aan de bel getrok ken, dan valt iedereen over ze heen omdat er geen waarschu wing was. ,,Bij Vinkeveen lagen af gelopen woensdag bomen om, 5 kilometer verderop zaten de men sen gewoon buiten'', beschrijft klimatoloog Rob Sluijter, die deze week piketdienst heeft bij het KNMI en meebeslist over het afge ven van een weerswaarschuwing. Maar wat gebeurt er achter de schermen? Hoe beslist het KNMI over code oranje? Volgens Sluijter gaat de weerdienst absoluut niet over één nacht ijs. Laten we bij deze week blijven. De heftige buien zagen de meteo rologen een dag van tevoren aan komen. Maar hoe zwaar zouden ze worden en hoe groot zou de im pact zijn? ,,Het blijven computer modellen. De buien moeten zich nog vormen, dus we weten nooit precies wat er gebeurt totdat het zover is'', legt Sluijter uit. 60 procent En dus is het een staaltje statistiek op hoog niveau. Elke paar uur voe ren vier meteorologen berekenin gen uit. Als de kans 60 procent of meer is dat de heftige bui écht over ons land trekt, gaan de alarmbel len af. DSt is namelijk het teken voor code oranje. Voor de buien van gisteren ston- Wat Nederland precies heeft ge daan, wil Blok niet zeggen. ,,Om- dat zulke ontvoeringen helaas van tijd tot tijd voorkomen, is van groot belang dat we niet aan de grote klok hangen op welke ma nier we optreden. Dat dient geen O Twijfel over inzet van Nederland omdat Horn na 7 jaar nog altijd vastzat enkel belang voor Nederlanders die in de toekomst onverhoopt ook in zo'n situatie terechtkomen.'' Ook de voormalige Filipijnse welzijnswerker Victor Taylor heeft kritiek op Nederland. Hij staat al den de seinen op donderdag al op rood. Het KNMI besloot vast code geel af te geven. Het grote overleg gen begon ook. ,,Ik heb piket, dus dan roep ik een expertteam bij elkaar met een meteoroloog, kli- matoloog - die weet precies hoe vaak het weertype dat we zien voorkomt - en een weermodellen- expert. Die zegt hoeveel onze verwachting kan afwijken.'' Kansberekening Ook andere weerbureaus, zoals Weerplaza, Piet Paulusma en de militaire weerdienst, lieten hun licht schijnen over de kansbereke ning van het KNMI. Vooral on weer is namelijk lastig te bepa len. Sluijter: ,,Die buien zijn heel lokaal, explosief. De schade kan per plek ontzettend verschillen.'' Ter vergelijking: als er een storm aankomt, zien de meteorologen dat vaak al vijf dagen van tevoren. Onweersbuien zijn heel lokaal, explosief. De schade kan per plek erg verschillen Gisterochtend was iedereen het er definitief over eens: er trekt een lint van zware buien met hevige windstoten over. Na een nieuwe ronde van kansberekeningen kwam het sein om op te schalen naar code oranje. ,,We zagen dat in het noorden de kans naar 80 tot 90 procent was gestegen. Dan is het bijna kat in het bakkie'', zegt jaren in contact met machthebbers in het gebied waar Horn werd ont voerd. Taylor bemiddelde als tus senpersoon bij de vrijlating van verschillende gijzelaars. Onder hen de Noor Kjartan Sekkingstad, begin 2017. Taylor bood ook het Haagse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hulp aan. Hij vindt de stelling dat de Nederlandse overheid actief is geweest ongeloofwaardig, omdat dat Horn na ruim zeven jaar nog altijd niet was vrijgelaten. ,,Ik ben ervan overtuigd dat we vooruitgang hadden kunnen boe ken als we iets hadden gedaan, maar de Nederlandse regering wilde dat blijkbaar niet'', zei Taylor vorige week tegen deze krant. Sluijter. Bovendien zouden de buien precies rond de avondspits overtrekken, aan het begin van het pinksterweekend. ,,Op zo'n mo ment is de impact van het weer groot en kan het de maatschappij ontwrichten. Als het 's nachts slecht weer is, heeft dat minder invloed.'' Dat laatste bedenkt het KNMI overigens niet zelf. Hulptroepen, waaronder ProRail (voor chaos op het spoor) en de Veiligheidsregio's (voor de hulpdiensten) schatten de maatschappelijke impact in. Intussen blijven de meteorologen continu de kans berekenen waar de heftige bui overtrekt, zodat het KNMI de waarschuwing steeds kan aanpassen. ,,Het is handig als de buien in België beginnen. Dan kunnen we zien wat er écht ge beurt, en reageren'', aldus Sluijter. Waarmaken Het KNMI wil niemand ver moeien met te veel waarschuwin gen. ,,We snappen ook dat mensen niet meer naar ons luisteren als de code oranje niet wordt waar gemaakt.'' Ook het KNMI leest de reacties op sociale media. ,,Als mensen bij code oranje een onweersbui over zich heen krijgen, vinden ze ons geweldig. En blijft het stil, dan zeggen ze: heb je hen weer.'' Grappig genoeg zijn die bericht jes waardevol voor het KNMI. De dienst scant alle berichten om het weer nóg beter te kunnen bepalen. Want soms zien de meteorologen een hagelbui op een beeldscherm, maar is er op de grond geen meter die de bui vastlegt. ,,Die berichten kunnen ons heel goed helpen.'' WESTERSCHOUWEN zaterdag 8 juni 2019 Het KNMI wil niemand onnodig waarschuwen GO Rob Sluijter gaf deze week maar liefst drie weerswaarschuwin gen af. FOTO MARNIX SCHMIDT Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok noemt het 'onzin' dat Nederland te weinig zou hebben gedaan om de vo rige week doodgeschoten gijze laar Ewold Horn te bevrijden. Blok is woest over de kritiek van een ex-gijzelaar over de aanpak van Nederland. Peter Winterman Den Haag Ellen van Gaalen De Bilt —Rob Sluijter BELEEF DE 26ste KUNSTSCHOUW IN ZEELAND 15 t/m 23 juni 2019 Hedendaagse kunstroute langs 36 karakteristieke binnen-en buitenlocaties VRIJ TOEGANKELIJK www.kunstschouw.nl O kunstschouw Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3