De risico's van crowdfunden Flakkeese Spuisluis draait in oktober weer Onderzoek naar kans internationale school Kinderen en dronkaards Voor iedereen die met de productie van en handel in drugs aan de kost komt, vormen oplettende omwonenden en voorbijgangers een risico. 2 DRUGSCRIMINALITEIT OPSPORINGA Commentaar I edisch crowdfunden is in. Steeds meer uitbehandelde of ontevreden patiënten zoeken hun heil elders. Dat kost meestal veel geld. Dus vragen zij via sociale media om giften. Vaak krijgen zij die. Want veel mensen willen zieken best helpen. Zo maken zij bijvoorbeeld een behandeling moge lijk in een buitenlandse kliniek. Met een speciale aanpak die hier niet beschikbaar is. Dat is prima. Maar een groep Neder landse artsen waarschuwt voor te hoog gespannen verwach tingen en voor medische risico's. Het gevaar van medische crowdfunding is, dat zieke mensen en hun omgeving zich vertwijfeld verlaten op een vrijwel kans loze actie. Of erger, zich blootstellen aan zinloze risico's. Het effect kan zijn, dat welwillende donateurs niets meer moeten weten van nieuwe giften. Dat zou heel jammer zijn. Een ander gevaar van crowdfunding is de willekeur. Wie de publiciteit goed gebruikt, heeft een streepje voor. Verder moet worden verhinderd dat minder betrouwbare al ternatieve geneesheren de goede reguliere gezondheidszorg in Nederland afromen via crowdfundacties. Want hoe zielig ook voor de wanhopige zoekende zieken, wie in de buidel wil tasten kan dat soms toch beter doen voor de bekende Nederlandse fondsen die extra medisch onderzoek mogelijk maken. Spontaan geld geven om een zieke die laatste strohalm te laten pakken, is een goede reflex. Maar we moeten tegelijk voorkomen dat de zieke een gevaarlijke fata morgana najaagt. Spontaan doneren is prima, maar voorkom dat de zieke een fata morgana gaat najagen Gisteren is een begin gemaakt met de betonvloer. Die komt zes meter onder water te liggen. Als het TTC in gebruik wordt genomen - de planning is nu juni volgend jaar - kunnen fabrikanten in verschil lende stroomgoten turbines han gen waarmee uit stromend water elektriciteit wordt opgewekt. Al leen buiten het stormseizoen kan ALMANAK aan het testcentrum worden ge werkt, van april tot oktober. ,,Als alle zaken op hun plaats val len, kan het spuien in oktober wor den hervat", zegt general manager Pieter Bloemendaal van BT Pro jects. Dat is van belang voor de wa- De aanleg van de testlocatie voor getijdenturbines is een stap verder terkwaliteit van de Grevelingen. Vanaf oktober is het weer een half jaar wachten voor het testcentrum kan worden afgebouwd. Bloemen- daal schat in dat de openingshande ling volgend jaar juni kan plaatsvin den. Moeder uit Hulst ging uit en tutte zich op voor de spiegel. Haar twaalfjarige dochter sloeg iedere beweging nauwgezet gade. Gefascineerd volgde de bakvis moeders werkzaamhe den voor de spiegel. Lipstick, eyeliner, mascara en lekker luchtje. ,,Maar mam, dat heb je toch eigenlijk allemaal niet no dig?" Een warm gevoel in haar moederhart, ze draaide zich om. ,,Ach schat, dat is lief van je." Ze wendde zich weer naar de spie gel en penseelde gelukzalig door. Dochterlief had nog een kleine toevoeging: ,,Een plastisch chi rurg, die heb je wel nodig." File na ongeluk in Vlaketunnel Fotografen voor expositie gezocht VLISSINGEN Heien kan van start voor Ketelmakerij Drugsfabrikanten zijn kampioenen in het isoleren van hun panden en het zuiveren van de lucht. Kieren worden gedicht met purschuim, met chemische en wietdampen vervuilde lucht wordt afgevoerd via koolstoffilters. Allemaal om te voorkomen dat de buitenwereld wat merkt van hun activiteiten. Maar het lukt niet altijd om geen argwaan te wekken. Een vreemde lucht, onbekende auto's met vreemde types, een constante brom van een ventilator en, de klassieker, een sneeuwvrij dak in een wit landschap zijn aanleiding om de politie te bellen. Afgelopen donderdag rolde de politie een grote cocaïnewasserij op in Oud-Vossemeer. Het was een kwestie van dikke pech voor de drugsfabrikant en mazzel voor de politie. De voorgaande nacht was langs de Molenweg een boom om gewaaid. Tijdens het opruimen van de boom werd een vreemde geur waargenomen. Agenten gingen een kijkje nemen en ontdekten het la boratorium. Er stonden tientallen jerrycans met chemicaliën. Maar cocaïne van betekenis werd niet aangetroffen. Satésaus In een cokewasserij wordt cocaïne uit een vaste stof gewassen. Dat kan van alles zijn: van spijkerbroeken, satésaus en specerijen tot plastic korrels. Om de cocaïne uit de 'dra ger' terug te winnen, zijn brand- bare stoffen als benzine, alcohol of aceton en andere hulpstoffen no dig. Het teruggewonnen cocaïne- poeder wordt in kiloblokken ge perst, al dan niet voorzien van een logo als een soort kwaliteitskeur merk. Het wassen van cocaïne is een ge vaarlijk proces. Vorig jaar deed zich een explosie voor in een cokewas serij bij Sittard. De schade was zo groot dat het pand moest worden gesloopt. In Arnhem kwamen zelfs twee mensen om het leven bij een explosie in een flat. De dampen van Cokewasserijen zijn nog een redelijk zeldzaam verschijnsel het gebruikte oplosmiddel waren tot ontploffing gekomen in de slecht geventileerde flatwoning waarin de coke werd gewassen. Cokewasserijen zijn, in tegen stelling tot laboratoria waar xtc en amfetamine worden gefabriceerd, nog een redelijk zeldzaam ver schijnsel. De donderdag ontdekte cokewasserij is weliswaar een van de grootste ooit in Nederland, maar het was niet de eerste in Zeeland. Afgelopen zomer rolde de politie een cocaïnewasserij op het Middel burgse bedrijventerrein Arnestein op. Dat gebeurde tijdens een groot scheepse controle van loodsen en andere panden. Er loopt een onderzoek naar de mo gelijkheid om een internationale school voor primair onderwijs op te richten in Zeeuws-Vlaanderen. Dow, een van de grootste werkge vers in de regio, doet daaraan mee. De Partij voor Zeeland kwam gis teren in Provinciale Staten met het idee voor een internationale school, liefst in Terneuzen, en kreeg bijval van D66. Vacatures Dat is in het verleden meermalen onderzocht, antwoordde gedepu teerde Harry van der Maas (SGP, onderwijs) en tot nu toe niet haal baar gebleken. Volgens hem loopt er nu een nieuw onderzoek, ge richt op het primair onderwijs. Daarbij is ook het Amerikaanse chemiebedrijf Dow betrokken. Het zou gaan om kleine klasjes voor kinderen van buitenlandse werknemers. In Zeeland zijn veel vacatures. Voor het vervullen daar van wordt veel over de grens geke ken, naar expats en arbeidsmigran ten. ,,Tot nu toe was het niet haal baar", aldus Van der Maas, en hij waarschuwde. ,,Ik denk dat het een lastige zal zijn." Het is niet duide lijk wanneer het onderzoek klaar zal zijn. zaterdag 8 juni 2019 II Het is nog even doorpezen, maar als alles volgens plan ver loopt wordt de Flakkeese Spui sluis bij Bruinisse in oktober weer in gebruik genomen. Daar wordt al meer dan een jaar ge werkt aan de aanleg van het Tidal Technology Center (TTC) Grevelingendam, een testlocatie voor getijdenturbines. Ernst Jan Rozendaal Bruinisse Tip? redactie@pzc.nl KRUININGEN Op de A58 stond giste ren aan het begin van de avond een kilometers lange file door een onge luk in de Vlaketunnel. De tunnel was dicht in de richting van Vlissingen. Rond 17.40 uur vond er in de tunnelbuis een onge luk plaats. Hierna is de tunnel direct afgesloten. Wat er precies is gebeurd was gisteravond niet be kend. Voor zover bekend raakte er niemand ge wond. Eén voertuig met schade aan de achter zijde is weggesleept. Rond 18.30 uur kon de weg weer worden vrijge geven, maar er stond toen nog een file van twintig kilometer. ZIERIKZEE Stichting Daguerre no digt Zeeuwse fotografen en kunstenaars uit om hun werk te presenteren tijdens de buitenexpositie World Press Photo 2019 op het Kerkplein in Zierik- zee. De fotografen mogen foto's presenteren in de context van het thema 'Waargebeurd'. Een jury bepaalt welke foto's geëxposeerd wor den. De expositie is van 12 juli tot en met 4 augus tus. Aanmelden kan voor 15 juni door alle bestan den in een mail te sturen naar info@worldpress photoexpozierikzee.com. Maximaal drie foto's met een korte beschrijving. De vergruizer heeft zijn werk gedaan, waardoor alle benodigde 420 hei palen de bodem in kun nen als fundering voor woningen in het Vlis- singse Scheldekwar- tier. De voorbereiding voor de bouw van ruim tach tig woningen in de nieuwe wijk Ketelmake rij in Vlissingen werden half april opgeschort, omdat de heipalen op 45 plekken niet door zware materialen in de bodem heen kwamen. Intussen heeft een ver- gruizer de weg vrij ge maakt voor het slaan van heipalen. Buurt: ogen, Theo Giele Oud-Vossemeer Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38