Ajacieden weten hoe je Ronaldo moet verslaan superster Ronaldo draaien 27 Na een lang en slopend seizoen nog eenmaal Cristiano Ronaldo aan banden leggen. De Ne derlandse internationals van Ajax weten hoe dat moet. Aan de andere kant weet de superster van Portugal waar zijn kansen liggen; met Ju- ventus in de Champions League scoorde hij on danks de uitschakeling in kwartfinales immers zowel in Amsterdam als Turijn. ,,Bij Portugal tegen Zwitserland zagen we het weer, geef hem iets te veel ruimte en het is kassa", zegt middenvel der Donny van de Beek. De spelers van Oranje zagen dat Portugal en Zwitserland elkaar in het andere halvefinaleduel nauwelijks ontliepen. ,,Maar dan hebben ze één speler met ongekende individuele kwaliteiten die het verschil maakt", zegt verdediger Daley Blind. Het zal voelen als Oranje tegen Cristiano Ronaldo. Het Neder lands elftal zal na een lang seizoen de energie moeten vinden om daar een antwoord op te heb ben. ,,Ik heb meer dan zestig wedstrijden in de benen, maar ik voel me goed", aldus Blind. ,,Voor dit soort wedstrijden hoeft niemand zich op te laden. Geschiedenis schrijven is het doel." Bokaal Dat is precies hetzelfde voor Ronaldo, die zijn uitpuilende prijzenkast wil aanvullen met de tot voor kort onbekende bo kaal van de Nations League. ,,Ronaldo is één van de beste spelers ter wereld, hij zal zijn stem pel willen drukken op de finale", weet Blind. Ook Frenkie de Jong rekent daar op. De mid denvelder is vol vertrou wen. ,,Dat Portugal een dag meer rust heeft, hoeft geen probleem te zijn. We hebben twee dagen en we hebben bij de KNVB zoveel specia listen die ons weer fris krijgen voor de wed strijd. Ik nam al een ijs- bad, maar daar hadden ze volgens mij iets te veel ijs in gegooid, dat was echt te koud. Weet je wanneer een dag minder rust wel een probleem had kunnen zijn? Als we om de derde of vierde plaats hadden moeten spelen tegen Zwitser land. Nu niet." geef hem de bal maar, want elke flits kan beslissend zijn. Om te ervaren hoe groot Ro naldo is in Portugal, Ronaldoland, hoef je nergens goed te zoeken. Op zijn geboorte-eiland Madeira heeft de voetballer zijn eigen museum, maar of je nu in de Algarve loopt of in het noorden: de strak geboet seerde kop van Ronaldo kijkt je overal aan. In haast elk klassiek Portugees restaurantje vind je wel een verwijzing naar het feno meen. Ronaldo is een nationaal Portugees product geworden. En wat het zo fascinerend maakt: dat product blijft maar leveren. Het wordt morgen niet voor het eerst dat Oranje tegen Ronaldo speelt. Vorig jaar nog in Genève, in de tweede interland onder Ronald Koeman, gaf Tonny Vilhena na een handvol tellen een enorme beuk aan de superster. Oranje won met 0-3, Ronaldo was onzichtbaar. Optredens Maar als het er echt om gaat, is dat vrijwel altijd anders, niet in de laatste plaats bij optredens in ei gen land. Al in zijn eerste duel met Oranje, op het EK 2004 in Lissa bon, scoorde de jonge Ronaldo in de halve finales tegen Nederland: 2-1. De Nations League heeft Ro- naldo nog nooit gewonnen, als één van de zeldzame prijzen uit zijn loopbaan. Het zou de cirkel mooi rond maken en het biedt de moge lijkheid om in eigen land nu wél een toernooi te winnen, na de zo traumatisch verloren finale tegen Griekenland in 2004. Niet dat de status van Ronaldo afhangt van morgen. Hij is in Portugal het aardse allang ontstegen, onmis kenbaar is hij de grootste Portu gese voetballer aller tijden, op ge paste afstand van legende Eusébio. Wel wordt morgen zo'n gelegen heid om nog eens heel bewust naar hem te kijken. Niet dat hij al is afgeschreven natuurlijk, maar onmiskenbaar betreedt hij de laat ste fase van een tijdperk. Ronaldo tegen Oranje, het kan zomaar de laatste keer zijn. EstMio do Dragao van Porto. Hoe veel topfitte soldaten heeft Oranje nog? Winnen is als doping, zei de bondscoach voor Engeland. Georgi- nio Wijnaldum beeldde dat in Gui- maraes krachtig uit. Diep in de tweede verlenging perste één van de uitblinkers er nog een sprint uit over 60 meter. Alsof hij een ma chine is, niet kapot te krijgen. Toch kan het niet anders dan dat Portu gal morgen een fysiek voordeeltje heeft ten opzichte van Oranje. Ze hebben een dag langer rust en geen verlenging in de benen. Spetterend Koeman heeft een referentiekader, dat wel: afgelopen november won Oranje op vrijdagavond in een spet terende wedstrijd met 2-0 van Frankrijk. Drie dagen later was het niveau een stuk lager tegen Duits land. ,,We zagen op de wedstrijd dagdag aan metingen al dat het moeilijk zou worden", zei Koeman toen. „Spelers gaven ook aan dat ze niet voldoende waren hersteld." Daarom zegt hij nu: ,,We moeten goed kijken wie we opstellen." Donderdagnacht in Guimaraes noemde hijSteven Bergwijn als voorbeeld van iemand die er hele maal doorheen zat bij zijn wissel te gen Engeland. ,,Gelukkig hadden we goede vervangers op de bank." Tegen Engeland kleurden die al de wedstrijd. Davy Pröpper, Donny van de Beek en Quincy Promes vie len sterk in. ,,Marten de Roon ver dient het om te spelen, maar Davy hoort eigenlijk ook in de basis", zegt Koeman. ,,De vastigheid van Pröpper is een wapen. En Van de Beek is hetzelfde verhaal, die hoort ook bij de eerste elf. Maar dat is de onderlinge competitie die we heb ben en die we willen. Ik ben coach, moet keuzes maken. En die maak ik ook." Duitsland, Frankrijk, Enge land, Portugal. Dat kan het indruk wekkende rijtje tegenstanders wor den waarmee Oranje afrekent op weg naar zijn eerste internationale prijs in 31 jaar. Koeman: ,,Het zou een topprestatie zijn als dat vijftien maanden na onze start al lukt." zaterdag 8 juni 2019 FINALEPORTUGAL -NEDERLAND (MORGEN, 20.45 UUR) TVNPO 1 zoek naar fitte soldaten Nederland tegen Portu gal voelt als Oranje tegen Cristiano Ronaldo (34), die zijn land in de halve finale nog met drie goals tegen Zwitserland naar de finale schoot. Maar er is goed nieuws: de internationals van Ajax hebben hem dit sei zoen al eens gevloerd. Mikos Gouka Porto Van de Beek, Promes en Pröpper (rechtsboven, nr. 6), donder dag nog inval lers tegen En geland, maken het de bonds coach lastig met hun sterke spel. Vermoe delijk begint alleen Promes morgen in de basis. foto pim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27