Een jongen om in te lijsten Bij Portugal zal alles weer om 26 NATIONS LEAGUE O FINALERONDE IN PORTUGAL Duitsland, Frankrijk, Engeland, Portugal. Dit kan het indrukwekkende rijtje tegenstanders worden, waarmee Oranje afrekent voor zijn eerste prijs in 31 jaar. Maar wie is er nog fit genoeg voor de finale morgen tegen Portugal? dUe\s Column SJOERD MOSSOU In de wijk Schiemond in Rotterdam-West ligt een wonderlijk soort voetbalpleintje. Tegen woordig staat er een hekwerk omheen, maar toen ik er vijftien jaar geleden voor het eerst kwam, op visite bij Sparta-talent David Mendes da Silva, lag het veldje er nog onbeschermd bij. Wat het plein zo bijzonder maakt: de ligging. Het woeste water van de Maas stroomt er pal langs, op pakweg vijftien meter van de beide doeltjes. Wie iets te hard of onzuiver schiet, ziet zijn bal onher roepelijk in de rivier storten. Het is treffende symboliek, want Schiemond is een wijk op het randje, een buurt op een flinter dun lijntje tussen overleven en doffe ellende. Ooit was het officieel de meest kindonvriendelijke buurt van Nederland, de beruchte Keileweg ligt ietsje verderop. Kinderen groeiden er op tussen drugs, zwerf- condooms, hoeren en pistolen. Georginio Wijnal- dum werd hier groot in de donkerste jaren van de buurt, thuis bij zijn oma Francina. Ze woont er nog steeds, stond laatst be schreven in de Volkskrant. (Mooi detail: in haar raam kozijn staan nog altijd twee oude zilveren beker tjes, ooit gewonnen door Gini en zijn broertje Gili- ano, op dierbare, maar al lang vergeten jeugdtoer- nooien.) Wijnaldum hoort definitief in het rijtje van grote Nederlandse spelers Vorige week won Georgi nio Wijnaldum de Cham pions League met Liver pool. Donderdagavond trok hij nog maar eens een sprint in Guimaraes, in de 118de minuut, alsof ver moeidheid niet bestaat in zijn ranke lichaam. Een klein uurtje later moest hij er zelf om la chen. Hij snapte ook niet precies hoe het precies werkt in zijn longen, en met die haast onuitputte lijke energietank van hem. Hoe het in vredesnaam kan: ook in de 4.486ste speelminuut van het sei zoen nog een volle sprint trekken, het halve veld over, als een raketje op voetbalschoenen. Wijnaldum praatte erover zoals hij altijd praat. Opgewekt, met zachte stem, vriendelijk, beschei den, beleefd. Zijn gezicht is zo open, dat je altijd uit zijn ogen kunt aflezen hoe het met hem gaat. Wijnaldum kan schitterend lachen, maar ook voortreffelijk sip kijken, en toen hij laatst twee keer scoorde tegen FC Barcelona, brandde het vuur juist onbedaarlijk in zijn ogen. Hij wordt nog wel eens vergeten in het rijtje blikvangers van het Nederlandse voetbal. Vol komen onterecht. Wijnaldum hoort definitief in het rijtje van grote Nederlandse spelers, en net zo belangrijk: hij vertegenwoordigt een waardevol succesverhaal. Wijnaldum is geen jongen uit een oud-Hollands dorp, uit een Vinex-wijk of uit een klassieke volks buurt. Hij vertegenwoordigt de moderne jeugd uit de grote stad, de Nederlandse jeugd met ouders uit alle windstreken. Zonder het van de daken te schreeuwen, is Wij- naldum het boegbeeld geworden van die genera tie. Hij laat zien dat het allemaal tegelijk kan: je dromen najagen, de ellende ontvluchten, maar te gelijk heel nederig blijven, en onbedaarlijk lief zijn voor je oma bovendien. Georginio Wijnaldum, een jongen om in te lijs ten Snoei verlaat Telstar Vorm moet weg bij Spurs En toen kon Oranje ineens zijn eer ste internationale prijs winnen sinds het gouden EK van 1988. Na tuurlijk ging het daar gisteren over, op de dag dat de internationals bij kwamen van hun slijtageslag tegen Engeland. De spelers liepen uit op het trainingscomplex van SC Braga, pakten hun verzorging en verheug den zich in onderlinge gesprekken op wat nog komen gaat. Bondscoach Ronald Koeman is vol vertrouwen voor de finale van de Nations league tegen Portugal. Maar hij is ook op zijn hoede. Be ducht. Hij weet al precies wat mor- gen de sleutelfactor wordt in een van emoties overkokende wed strijd. Koeman: ,,Je kunt wel beter voetballen dan de Portugezen, dat heb ik ook Zwitserland zien doen in veel fases. Maar het gaat om ren dement. En daarin zijn Portugezen al vaak ijzersterk gebleken." Werkweek Zeker in onderlinge confrontaties met Oranje. Oké, de laatste keer eindigde Portugal-Nederland in 0-3. Maar dat was een bijna surrea listische score. Geboekt in maart vorig jaar tijdens de eerste werk week onder Koeman. In een vriendschappelijk duel, op een maandagavond op neutraal terrein in Zwitserland. Én in een 5-3-2- speelwijze, waar Koeman het aan vankelijk in zocht, maar die al lang weer is losgelaten. Tot die 0-3 had Nederland in zijn hele historie pas zeven keer kunnen scoren tegen zijn gekende angstgegner in twaalf duels. Net wat gehaaider, net wat uitgekook ter, heel veel gemener; dat is toch vaak het beeld. En er is de individu ele klasse van Cristiano Ronaldo. Reken maar dat die morgen ge brand is op het winnen van zo'n beetje de enige beker die hij in zijn carrière nog niet won. Bovendien heeft Koeman meer uitdagingen te managen op weg naar de aftrap om 20.45 uur in In winkeletalages zie je ze, en op straat, of op de tribunes van Esta- dio do Dragao in Porto. Overal kom je dezelfde maskertjes tegen met het hoofd van Cristiano Ro- naldo, met van die oogjes die je uit het karton kunt duwen. Het is niet heel overdreven te stellen: in Portugal zou iedereen Portugal Nederland dag was hij alweer beslissend voor zijn land, deze keer in de halve fi nale van de Nations League tegen Zwitserland. De 53ste hattrick uit zijn loopbaan; het is al zo gewoon geworden, dat het ab- i surd wordt. Tegen Oranje zal al lee weer nm kijkt naar hem. Iedere me despeler in de ploeg van bondscoach Fernando Santos speelt een beetje in zijn dienst, in zijn Ronaldo willen zijn. Werkelijk overal is hij zichtbaar, overal klinkt zijn naam. Ook in de stad Porto, niet eens per se zijn natuurlijke thuishaven. Op billboards, in souvenir winkeltjes, in alle denkbare kranten, in de metro op weg naar het stadion. Als Portugal nog een koninkrijk was, dan zou Ronaldo er de koning ziin. Af gelopen zaterdag 8 juni 2019 @sjoerdmossou VOETBAL Mike Snoei (foto) is vanaf komend sei zoen trainer van De Graaf schap. De Rotterdam mer komt over van Tel star, waar hij twee jaar lang werkzaam was. Snoei volgt bij De Graafschap, dat onlangs degradeerde naar de eer ste divisie, Henk de Jong op. De Jong wordt trainer van Cambuur. VOETBAL Michel Vorm (foto) vertrekt bij Tottenham Hotspur. Het aflopende contract van de 35-jarige Nederlandse doelman wordt niet verlengd door de club. Vorm kwam in vijf seizoenen bij de Spurs tot 47 officiële wedstrijden. Vorm speelde eerder bij FC Den Bosch, FC Utrecht en Swansea Citv. Koeman is op Maarten Wijffels Porto O a (A Het Nederlands elftal speelt morgen niet alleen de finale van de Nations League. Oranje treedt ook aan tegen Cristiano Ronaldo (34), in Portugal, zijn eigen koninkrijk. Sjoerd Mossou Porto Scheidsrechte Morgen 20.45 uur NPO1 Stadion: Estadio do Dragao, Porto (POR) Gelijkspel Winst Portugal 4 Nl Alberto Undiano Mallenco (Spa) VAR: Alejandro José Hernandezx (Spa) TOPSCORER HUIDIGE SELECTIES Nederland Depay 16 Portugal Ronaldo Vermoedelijke opstellingen hem draaien Iedereen srhadiiw Iedereen weet- wnens-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26