'1 ECONOMIE 23 zaterdag 8 juni 2019 hol, glas bier voor zijn neus. Het was de bedoeling dat er voor kerst een pensioenakkoord zou liggen, zodat onrust over eventuele kortingen op pensioenen kon wor den weggenomen. De Boer baalt HANS DE BOER en belt PvdA-leider Lodewijk Asscher. De linkse oppositiepartij is no dig om tot een akkoord te komen. De bonden willen politieke rug dekking. En het kabinet wil breed draagvlak. De Boer wil daarom dat vanaf nu de linkse oppositiepar tijen (ook SP en GroenLinks) En nou laat je godverdomme die lift gaan of ik sla je eruit! -Mark Calon, LTO eerder bij onderhandelingen wor den betrokken. Al direct de maan dag erop hebben Asscher en De Boer een eerste afspraak, in de werkkamer van de PvdA-leider. Het is slechts een van de vele onderonsjes die de komende maanden volgen. Steeds in andere samenstellingen. In het diepste geheim dineren Asscher, Busker, Koolmees en Rutte op het Cats- huis. Later wordt het etentje herhaald, waarbij in plaats van Asscher De Boer aanschuift. Op tweede paasdag volgt een sessie met Koolmees en alle sociale partners achter de gesloten hek ken van de Zwaluwenhoeve in Hilversum. Langzaam draait ieder een in steeds kleinere cirkeltjes om elkaar heen. Er wordt veel geïnvesteerd in persoonlijke verhoudingen. Toch komen die onder druk te staan als De Boer Busker in een kranten interview min of meer uitmaakt voor lafaard. De werkgeversvoor man flapt er wel vaker wat uit. Onderweg naar het vliegveld voor een zoveelste reis besluit De Boer Busker te bellen. ,,Han, het komt uit een warm hart, ik vind je een beste vent, en dat wil ik toch nog even zeggen voor ik neer stort.'' ,,Waar ga je heen?'' wil Busker weten. „Japan." Busker, gekscherend: ,,Ah, ik zal wel even bellen en vragen of ze zo'n 737 MAX inzetten.'' In het kabinet wordt intussen naarstig gezocht naar geld, want zonder geld geen akkoord. Maar Koolmees is niet de enige die be delt bij minister Wopke Hoekstra (Financiën). Als hij geld krijgt, staat daarna de minister van Defensie op de stoep, die extra geld nodig heeft om aan de Navo- norm te voldoen. Dan is het hek van de dam. Totdat Koolmees op 10 mei in de marge van een kabinetsoverleg apart wordt genomen door Laura van Geest, directeur van het Cen traal Planbureau. Het planbureau is bezig met een update van de kosten van vergrijzing. En daaruit blijkt dat op het terrein van Soci ale Zaken zo'n 3,5 miljard 'over' is. Het is een boekhoudwerkelijk- heid, maar wel een heel welkome. Koolmees krijgt uiteindelijk ge daan dat hij 2 van die wiebelige 3,5 miljard mag gebruiken om het conflict met de bonden te be slechten. Een doorbraak, denkt Kool mees, die tegen bonden en werk gevers zwijgt over de herkomst van het geld. Maar hoe opgetogen hij ook is, het goede nieuws maakt geen indruk op Busker daar in het parkrestaurant de 22ste mei. Intussen begint de tijd te dringen. Begin juni moet er een akkoord liggen, om te voorkomen dat de AOW-leeftijd weer automatisch een stap omhooggaat. Dan wordt het nóg moeilijker. Afgelopen zon dag 2 juni staat er dan ook forse druk op de bijeenkomst op Kool mees' ministerie. Dat het 'bloedverzengend heet' is, helpt niet. Iedereen is prikkel baar. Koolmees moet eerst ander half uur een afgevaardigde van vakbond VCP bijpraten. Dat maakt hem al niet vrolijk. Als Busker vervolgens voor de zoveelste keer herhaalt dat hij zes maanden verlenging van de AOW-leeftijd per gewonnen levensjaar wil, springt de raadsadviseur van Rutte - Irene Jansen - uit haar vel. Koolmees' rechterhand Gert-Jan Buitendijk probeert de spanning te breken en vraagt De Boer wat de werkgevers willen. Die zegt dat er alleen een akkoord zal komen als kabinet en vakbonden op het gebied van de AOW naar elkaar toegroeien. Als De Boer na middernacht in zijn auto stapt, appt hij Koolmees De hoofdrolspelers van het pensioenoverleg bij de presen tatie van het pensioenakkoord. WOPKE HOEKSTRA Han, ik vind je een beste vent, en dat wil ik toch even zeggen voor ik neerstort -Hans de Boer, VNO-NCW dat hij de volgende dag de CPB- cijfers moet delen. Om af te sluiten met 'je vriend uit het grootkapi taal'. Een kopietje gaat naar Bus ker. Het is bluf, want de sociale partners weten helemaal niet zeker dat er nieuwe CPB-bereke- ningen zijn. Ze hebben alleen een gerucht gehoord en hopen dat er meer te halen is. De sms treft doel. Voorafgaand aan het cruciale overleg op maan dag bemoeien ook andere coalitie kopstukken zich ermee. De sociale partners moeten niet denken dat de bomen tot in de hemel groeien! De werkgevers dringen erop aan dat het kabinet de bonden tege moetkomt. Ofwel: het kabinet moet zakken, van tien maanden langer doorwerken bij een jaar langer leven naar acht. Koortsachtig overleg Dat gaat niet vanzelf. Als Rutte die maandagavond aanschuift, zakt het kabinet na een eerste schor sing naar negen maanden. Daar doen de bonden het niet voor. Dan legt Rutte het overleg op nieuw stil. Ruim twee uur wordt er koortsachtig overlegd. Coalitie leiders worden uit hun bed gebeld, Hoekstra hangt voortdurend aan de telefoon. De rest zit met nootjes en cola te wachten. Dan komen Rutte en Koolmees terug: het wordt acht maanden. Iedereen weet: dit is het. Nu zijn we eruit. De enige die niet echt opgelucht is, is Busker. Hij weet dat er niet meer in zit. Maar hij weet ook dat hij daar zijn kritische achterban nog van moet zien te overtuigen. Dit verhaal is tot stand gekomen door gesprekken met negen direct betrok kenen bij de onderhandelingen. GO bluffen en onderonsjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23