Huwelijk op stapel NIEUWS 19 Op school zijn ze er inmiddels wel aan gewend stukje zingeving in de hedendaagse maatschappij. Die is heel individua listisch, snel en oppervlakkig. Ook het feit dat het Vikingleven is geba seerd op de natuur, spreekt veel men sen aan.'' Dat laatste wordt meteen beaamd door Esperanza en Inanna en Viking dochter Sif. ,,Het is heel leuk om als Vikingen te leven'', vindt Esperanza. ,,We slapen dan in een tent met scha penvachten en lopen door het bos. Het is altijd heel gezellig met de sibbe en de andere kinderen.'' Zwaardvechten Inanna verheugt zich op het zwaard- vechten, Esperanza op het boog schieten en Sif op het lekkere Viking eten. „We eten echt als Vikingen: gerookte vis, varken aan het spit, ge rookte eieren. En we bakken zelf brood en maken zelf worst.'' Wil ze af en toe geen cola of chips? ,,Ik eet weleens chips'', zegt Sif. ,,Maar niet als Viking.'' Volgens de meiden weten hun vrienden wel van hun Vikingleven. Ook op school - ze zitten in groep 8 van de Immanuelschool in Boskoop - is het bekend. Inanna: ,,Op school zijn ze er inmiddels wel aan ge wend.'' Esperanza: ,,Al maken jongens soms wel flauwe grapjes. Maar dan zeggen we: we hebben gewoon een veel spannender leven dan jullie. We gaan ook naar het buitenland naar Vikingevenementen, in België, Frankrijk, Duitsland, Denemarken." Sif heeft er nu al zin in: ,,Het is altijd een avontuur.'' Volgens Inanna leren ze er heel veel van. ,,Wol spinnen, ons eigen mes smeden, heel veel ambachten.'' Smartphone, iPad en tv missen ze niet, zeggen ze. ,,Alleen soms als ik ergens een foto van wil maken'', zegt Sif. ,,Maar als we op Vikingkamp zijn, zetten we alleen 's avonds even de te lefoon aan. Voor het weerbericht of dringende berichten.'' Ze zijn goed op de hoogte van de belangrijke Vikingnormen en -waar den, zoals oprechtheid, moed, disci pline en doorzettingsvermogen. Vol gens vader André is saamhorigheid misschien wel het allerbelangrijkst. ,,Broederschap, altijd voor elkaar klaarstaan. En man en vrouw vullen elkaar aan, zijn allebei even belang rijk en onmisbaar.'' Ook al gaan ze helemaal back to ba sic, het Vikingleven heeft ook gla mour: André Grootendorst is inmid dels ontdekt als model en acteur in historische films. ,,Ik ben te zien als figurant in de Nederlandse film Red bad", zegt de boomlange Boskoper. ,,Een echte rol heb ik in de Belgische speelfilm Annwyn, die moet nog uit komen.'' Evenement Modellenwerk doet Grootendorst ook. ,,Als we bij een Vikingevene ment zijn, word ik regelmatig ge- scout of gevraagd voor een shoot. Als je bij Getty Images zoekt op 'Vikin gen', kom je me vaak tegen. Ik sta bij een paar bureaus ingeschreven.'' Het komend pinksterweekend is de familie te vinden in Museumpark Archeon in Alphen, bij de Viking manifestatie. Zo'n tweehonderd Vikingen - vol wassenen en kinderen - uit binnen- en buitenland laten zien hoe het eraan toeging in die tijd. Er is een kampement, er zijn de monstraties en er zijn verschillende ambachten. ,,We leven daar zoals de Vikingen leven'', zegt Eman. ,,We gaan Vikingeten koken, vechtspellen doen, leer en hout bewerken. Men sen kunnen ons daar ontmoeten en van alles vragen.'' zaterdag 8 juni 2019 GO André Grootendorst vroeg zijn vriendin Jacqueline Eman on langs ten huwelijk. De bruiloft staat gepland voor augustus. Het stel trouwt ook voor de Ne derlandse wet, maar het hoog tepunt wordt een echte Viking bruiloft. ,,Er komt een Vikingce remonie en een groot bruilofts feest", vertelt het aanstaande echtpaar. „Daarbij drinken we mede, dat is wijn op basis van honing in plaats van druiven. Er gaat een grote big aan het spit voor het feestmaal. Die hangt vanaf 's ochtends elf uur boven het vuur.'' Over de kleding is ook nage dacht. Bruid Jacqueline draagt een crèmekleurige jurk in Vi kingstijl en veel Vikingaccessoi- res. Bruidegom André komt in een stoere tuniek. Het feest zal traditiegetrouw duren tot in de kleine uurtjes. ,,Maar dat maakt niet uit, want alle gasten blijven slapen, in hun Vikingtenten.'' -Inanna Jacqueline Eman en André Grootendorst uit Boskoop leven met hun dochters Sif, Inanna en Esperanza (vlnr.) en hun pool- hond Valla als Vikin gen. André Grooten- dorst: ,,Ik leerde veel over het Vikingleven. Ik zag veel overeen komsten met hoe ik zelf wilde leven.'' FOTO PIM MUL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19