tt Consumentenbond wil eerlijker verpakkingen 0 m QË 1 m as EO as 1 GB as 1 ES NIEUWS 15 'Zorgen om plastic in voedsel' VERMISSING ZOEKTOCHT Europeanen maken zich zor gen over de mogelijke aanwe zigheid van microscopisch kleine stukjes plastic in hun eten. Dat blijkt uit een onder zoek van Eurobarometer. Zorgen over microplastics in de voedselketen zijn volgens Eurobarometer nieuw. Bij het vorige onderzoek in 2010 stond het onderwerp nog niet in de belangstelling bij de gemiddelde consument. Europeanen zijn niet over- dreven argwanend over wat er op hun bord ligt, stelt het rapport. In Noord-Europa maken mensen zich vooral zorgen over antibiotica en hormonen in vlees, terwijl Zuid-Europeanen meer be ducht zijn op het gebruik van bestrijdingsmiddelen in ge wassen. Oost-Europeanen zijn dan weer wantrouwen- der over toevoegingen aan le vensmiddelen, zoals kleur stoffen of smaakversterkers. Het is gewoon een slordigheid, maar elke slordigheid is eréénteveel Rechter wijst zaak tegen Johnson af De Britse Conservatieve politicus Boris Johnson wordt niet vervolgd voor misleiding van het publiek over de brexit. Rechters in Londen hebben tijdens een hoorzitting de beslissing van een collega verworpen dat Johnson moest worden ver volgd voor zijn uitspraken over de som die Groot-Brit- tannië wekelijks betaalt aan de EU. Johnson was een van de campagneleiders voor een brexit. In een referendum stemde 52 procent vóór. Limburg: FvD in bestuur Acht jaar voor wurgen collega Meer ouderen op wachtlijst ,,Teksten als 'bron van vezels' en 'sui kervrij' zijn bedoeld om de consu ment op het verkeerde been te zet ten'', zegt Babs van der Staak van de Consumentenbond. ,,De producent besteedt bij de spreuk aandacht aan één onderdeel van het product, maar laat de rest achterwege. Hierdoor weet de consument vaak niet meer wat écht gezond is en welk product alleen maar doet alsof.'' De Consumentenbond wil dat verduidelijken door in Nederland de Nutri-Score in te voeren. ,,Een voed- selkeuzelogo waarop je in één oogop slag ziet hoe gezond of ongezond iets is. 'A' is het gezondst, 'E' het onge zondst. In Frankrijk en België hebben ze het al, nu wij nog.'' De letter die de Nutri-Score geeft aan een product wordt bepaald door het aantal calorieën, suikers, verza digd vet, zout, eiwit, vezels, fruit, groente en noten. ,,Je hoeft niet meer op verpakkingen te kijken maar kunt meteen het beste product voor jezelf uitkiezen.'' Juist die verpakkingen maken het volgens Van der Staak zo verwarrend. „Producenten misleiden de consu ment vaak met mooie spreuken. Wan neer ergens op staat dat iets suikervrij is, kan dat best zo zijn, maar fabrikan ten laten vaak achterwege dat er dan wel veel andere ongezonde dingen in t Met Nutri-Score zie je in één oogopslag hoe gezond of ongezond een product is zitten. Het kan ook zijn dat er een siroop in zit, en eigenlijk is dat suiker onder een andere naam. Consumen ten weten niet altijd hoe ze onge zonde ingrediënten kunnen herken nen op verpakkingen, omdat er an dere termen op staan.'' Als het voedselkeurmerk in de super markt komt, hoopt Van der Staak ook dat dit de producent aanspoort te ver beteren. „Niemand wil een 'E' op zijn verpakking. Ik hoop dat door het keur merk de fabrieken gaan nadenken over hoe iets gezonder kan. Misschien kunnen ze bestanddelen vervangen, of minder zout of suiker toevoegen zodat het product een betere score krijgt.'' Om het keurmerk in heel Europa in te stellen is een burgerinitiatief ge start. In zeven Europese landen wor den handtekeningen ingezameld om het keurmerk in de hele Europese Unie te verplichten. Per land is een bepaald aantal handtekeningen nodig, waarop de Europese Commissie het gaat overwegen. In Nederland staat dat aantal op 19.500. zaterdag 8 juni 2019 BRUSSEL Staatssecretaris Menno Snel in de Tweede Kamer over de blunder van de Belasting dienst, die vergat een uitgavenpost van 84 miljoen euro door te geven. LONDEN De brandweer, agen ten en andere hulpver leners verzamelden zich gisterochtend bij de Noordduinen van Katwijk voor de zoektocht naar Anja Schaap. Bij de zoek actie naar de 33-jarige vrouw, die sinds vorige week woensdag wordt vermist, zijn ook bos wachters en hulpverle ners van de KNRM en het Veteranen Search Team betrokken. Volgens een politie woordvoerder telt het gezelschap zeker tachtig mensen. Hij spreekt van een 'zeer groot zoekgebied'. De vrouw verliet vo rige week in de nacht van dinsdag op woens dag om ongeveer 01.00 uur een café en kwam nooit thuis aan. Vorige week vrijdag werd op een weg tus sen het café en haar huis haar tas met spul len in een sloot gevon den. Op zaterdag en maandag werd ook al naar haar gezocht. FOTO'S ANP MAASTRICHT Forum voor Demo cratie (FvD) komt hoogstwaarschijn lijk in het provincie bestuur in Limburg. De lijsttrekker van de partij in de pro vincie, Ruud Burlet, is kandidaat om ge deputeerde te wor den. Ook de PVV komt vermoedelijk in de Gedeputeerde Staten. Formateurs Ger Koopmans en Karin Straus heb ben vrijdag alle kan- didaat-gedeputeer- den gepresenteerd. ROERMOND De rechtbank in Roermond heeft een 24-jarige man veroordeeld tot acht jaar cel voor het wurgen van een collega tijdens een vechtpartij. Een nekklem werd het eveneens 24-jarige slachtoffer fataal. HILVERSUM Het aantal mensen op wachtlijsten voor verpleeghuizen is het afgelopen jaar met meer dan de helft toegenomen, tot 14.500. Die con clusie trekt tv-pro- gramma Meldpunt, dat cijfers van Zorg- instituut Nederland analyseerde. Over tien jaar ligt het aantal 75-plussers naar verwachting 43 procent hoger dan nu, rekent het tv-programma van Omroep Max voor. Uitspraken als 'minder suiker' en '0,0% vet' laten een product gezond lijken, maar dat betekent niet dat het ook gezond is. De Consumentenbond wil mislei dende uitspraken op verpakkingen aanpakken. Meraud Melis Den Haag A is het gezondst, E het ongezondst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15