m ZEELAND 17 SPORT JOUSTING Lisa-Marie Vermeulen raakte als kleuter dankzij tv- serie Floris in de ban van ridders. De Bredase, die Jeanne d'Arc als haar grote voorbeeld ziet, mag zich een van de vijf vrouwelijke jousters in ons land noemen. Vermeulen (34) maakt tij dens de komende Nassau- dag in Breda (zie kader) haar vuurdoop in wat ze zelf een 'zeer extreme sport' noemt. Jous ting is Engels voor het steekspel dat we allemaal kennen van ridderfilms. Twee geharnaste ridders gaan elkaar te paard te lijf met een lans. Ontstaan in de elfde eeuw was het aanvanke lijk een training voor echte veldsla gen, later werd het hét hoogtepunt van elk toernooi. De animo verdween na de middeleeuwen, maar helemaal vergeten werd het jousten niet. On langs is in Australië nog een wereld kampioenschap gehouden. Een Britse erfgoedstichting startte een petitie voor olympische erkenning. Lisa-Marie Vermeulen runt met haar ouders Cor en Willeke House of Wax Entertainment, met een groep gelijkgestemden treden ze op evene menten op in historische of fantasy kledij. ,,Op ons wapen staat Viribus Ignis. Kracht en Vuur. Dat is waar wij voor staan." Om die reden noemt zij zich bij jousting ook 'Ignis'. ,,Iedereen heeft een karakternaam, meestal zijn dat historische figuren. Wij hebben met ons gezelschap twee andere vrouwe lijke jousters, Janine Hordijk uit Lex- mond, alias Catherine de Craon. En Esmée Polling uit Rijen, alias Maria Laisné. Ik vond de suggestie van mijn vader mooi. Ignis, in feite een ano nieme naam. Het is niet belangrijk wie of wat ik ben, maar waar ik voor sta, met al het vuur dat ik in me heb." Ze benadrukt dat hun spektakel niets zou zijn zonder de andere House-genoten, die kruipen in de huid van middeleeuwse personages. En roemt het 'grondpersoneel': ,,Zij lopen tien keer harder dan ik tijdens het toernooi." Ze wil ermee zeggen dat in de droomwereld van House of Wax ie dereen gelijk én welkom is. ,,Gelijk- heid in alle aspecten die je kunt be denken. En gerechtigheid. Zo staan wij in het leven", klinkt het ridder lijk. Vader Cor knikt instemmend. Maar toch, zij is de stoutmoedige jonkvrouw die zich aan deze 'man- nensport' waagt. ,,Een jaar geleden K y* NASSAUDAG ben ik begonnen. Vanaf nul. Ik moest én leren paardrijden én leren jous- ten." Ze liet zich een harnas aanmeten door een specialist uit Tsjechië, ge maakt naar i5e-eeuws voorbeeld. Voor een degelijk pantser ben je grof weg tussen de 1500 en 15.000 euro kwijt. ,,Deze sport vraagt niet alleen fysieke opoffering. Ik heb hier jaren voor gespaard, ga nooit uit, niet op vakantie. Ik heb alles aan de kant ge schoven om dit mee te kunnen ma ken." ,,Mijn harnas weegt 35 kilo. Exclu sief maliënkolder, helm, schild, lans. Alles bij elkaar is het zeker 40 kilo. Plus een paard van 600 kilo, dat ik in bedwang moet houden. Ik weeg zelf maar 66 kilo én ik ben maar klein, 1.53 meter. Het is fysiek én mentaal echt heel zwaar. Tijdens de trainin gen leer je je angsten overwinnen. Maar nu begint pas het echte werk..." Bij die trainingen in Amersfoort gebruiken de jousters namelijk een zogenaamde quintain als houten doelwit. Pas bij de generale repetitie voor de Nassaudag gaat ze echt een andere ridder te lijf. ,,Dat worden de eerste klappen", lacht ze onvervaard. ,,Het is een spel, maar voor mij zeker ook sport. Een joust is eigenlijk al ge slaagd als je heelhuids de overkant Het is een spel, maar voor mij zeker ook sport haalt. Voor mij is het dat pas als mini maal één keer mijn lans breekt als te ken dat ik andermans schild geraakt heb." De winnaar wordt gehuldigd door gastheer René de Chalon en diens gade Anna van Lotharingen, gespeeld door vader Cor en moeder Willeke. De laatste zal even haar ogen dicht knijpen als hun dochter het strijd perk betreedt en in volle galop op haar rivalen afstevent. Ridder 'Ignis' Lisa-Marie lacht die moederlijke zorgen weg. ,,Zoals alles wat we doen, is dit een uit de hand gelopen grap. En tegelijk voor mij de ultieme droom." zaterdag 8 juni 2019 VL Het riddervuur van Lisa-Marie Jacques Hendriks Breda iL Breda duikt tweede pinksterdag terug in de tijd. Tijdens de tiende editie van de Nassau- dag viert de stad dat de Nassaus tussen 1403 en 1568 - het begin van de Tachtigjarige Oorlog - op het kasteel van Breda (thans KMA) woonden. Dit keer staat de 500 jaar geleden geboren René de Chalon (1519 1544) centraal, de eer ste prins van Oranje- Nassau. Geboren op het kasteel van Breda erfde deze zoon van Hendrik III van Nassau en Clau dia van Chalon op jonge leeftijd het vorstendom Orange. Daarmee werd hij de eerste Nassau die tevens prins van Oranje was. René de Chalon sneuvelde al op 25-ja- rige leeftijd op het slag veld. Hij liet alles na aan zijn jonge neef Willem. Zonder René de Chalon was deze Willem de Zwijger gewoon graaf van Nassau-Dillenburg gebleven. Tijdens de Nassaudag is er tussen 11.00 en 17.00 uur een gevari eerd programma op his torische locaties: Grote Kerk, kasteel van Breda, Begijnhof, Valkenberg, Waalse Kerk, Stedelijk Museum Breda en kas teel Bouvigne. Het in samenwerking met House of Wax geor ganiseerde riddertoer- nooi op het kasteel van Breda vormt tussen 12.00 en 16.00 uur het hoogtepunt. bredanassaustad.nl Ridder 'Ignis' Lisa- Marie Vermeulen: ,,Ik moest én leren paard rijden én leren jous- ten." FOTO ILSE COVERS -Lisa-Marie Vermeulen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 153