Deeltijd-wethouders gaan meer werken 10 ZEELAND liistf tar Is Terneuzen 'schoonste'? EXPOSITIE GUIDO LIPPENS EN ARIE BERKULIN Ooit is de term 'vakmanschap is meesterschap' gemunt door een advertentiecampagne van een gerenommeerd biermerk. Foto's van oude ambachten waren de visuele dragers van die reclame-uitingen. Mocht er ooit een opvolger komen, dan stel ik voor werk te tonen van eigen tijdse kunstenaars als Guido Lip pens en Arie Berkulin. Beiden wo nen in Zeeland. Visie en beheer sing kenmerken hun werk. Al de cennia werken zij aan een oeuvre van museale allure. Lippens (Terneuzen, 1939) is een schilderende tekenaar, die com plexe composities creëert met als start eenvoudige geometrische of natuur vormen, vaak gecombi neerd met gebruiksvoorwerpen of onderdelen ervan. De composities zijn gelaagd door het spel met de ruimte, waardoor je steeds dieper in een oneindig universum lijkt te kunnen duiken. Hij voegt er letter lijk een dimensie aan toe door openingen in vlakken te zagen of een schilderij op een ander schil derij te bevestigen. Met zijn keuze voor deze beeldtaal refereert Lip- pens aan visuele uitingen die door de modernisten streng uitgeban nen zijn. Hij laat zien dat dat het relevant is om voort te borduren op de patronen die duizenden ja- Lippens laat zien dat werkelijkheid en leven groter zijn dan wij mensen ren lang het gezicht van kunst en vormgeving bepaalden. De toevoeging van Lippens be staat eruit dat hij wetenschappe lijke, spirituele en uit het dagelijks leven afkomstige vormen combi neert. Daarmee brengt hij alles met elkaar in verband. Wat wij zijn, denken en maken ligt al in het heelal besloten. Als beschou wer kan ik niet anders dan de liefde en de zorgvuldigheid die uit zijn werk spreken door trekken naar de werkelijkheid waarop hij ze baseert. Hij opent mijn ogen voor de schoonheid en de ondoor grondelijkheid van wat is. Hij laat zien dat werkelijkheid en leven groter zijn dan wij mensen. Vergeleken bij het werk van Lip pens, is het werk van beeldhouwer Arie Berkulin (Gemert, 1939) aards. Het staat met beide benen op de grond. Solide, krachtig van vorm. Helder. Zo lijkt het en zo is het ook. Kijk je langer naar zijn beelden, dan blijken ze lastig te doorgronden. 'Song' bijvoorbeeld is een beeld, opgebouwd uit hou ten balken, een soort muur met openingen die overeenkomen met de diameter van de balken. De plaatsing van die openingen ver schilt. Er spreekt een zekere logica uit, die voortkomt uit het schep pingsproces van het beeld. Tegelij kertijd ogen de openingen speels, lijken ze vrijelijk door het vlak te dansen. Zoals de noten van een lied in ontelbare variaties kunnen worden samengebracht. Een ander beeld, 'Kore', verwijst naar de sculptuur van een jonge vrouw uit de archaïsche periode van de Griekse beeldhouwkunst. Berku- lin plaatste een geraffineerd ge vouwen en ingesneden ijzeren plaat op een platte ronde sokkel. Ook hier ontstaat de vorm weer vanuit een aantal handelingen met het materiaal. Als je het beeld van de voorzijde bekijkt, denk je het te begrijpen. Zie je het van de zij- of de achterkant, dan vertoont het zich heel anders. Pure sculptuur, die steeds weer verrast. Maar de beelden zijn ook metafoor voor de rijkdom van de werkelijkheid. Ze verbeelden de idee dat wat zich als werkelijkheid vertoont, meer ge zichten heeft dan je kunt vermoe den. TERNEUZEN De gemeente Ter neuzen heeft zich in de strijd ge worpen voor de titel 'Schoonste Winkelgebied van Nederland'. Niet alleen met het winkelge bied in Terneuzen maar ook met die van Axel en Sas van Gent. De verkiezing is een initiatief van NederlandSchoon dat de ko mende maanden door het land trekt voor onderzoek. In oktober wordt de winnaar bekendge maakt. Terneuzen is met de drie win kelgebieden niet de enige Zeeuwse gemeente die een gooi doet naar de titel. Schouwen- Duiveland doet mee met de winkelgebieden van Zierikzee en Renesse, Veere, dat vorig jaar de titel won in de categorie Kleine Gemeenten, nodigt de inspecteurs uit in Domburg, Koudekerke, Oostkapelle, Veere, Westkapelle en Zoutelande. Vlissingen is in de race met cen trum Oost-Souburg, de binnen stad Vlissingen en de winkel centra Paauwenburg en Pape gaaienburg. Zie ook nederland- schoon.nl Gebr. Weststrate B.V Hulst telt vijfwethouders waarvan er drie parttime werken. Na een jaar besturen is de balans opge maakt en blijkt dat de capaciteit met name wat betreft Plan Perk- polder (Ruissen) en Duurzaam heid (Depauw) te laag is ingeschat. Ruissens portefeuille herschik ken is geen optie, vanwege ver snippering en het verdwijnen van samenhang. Project Perkpolder vraagt volgens het college een strakke bestuurlijke begeleiding en dat kan alleen door het aantal be stuurlijke uren van Ruissen (nu 0,8 fte) uit te breiden. Depauw (0,5 fte) heeft zitting in veel regionale en Zeeuwsbrede vergaderingen en is veel reistijd kwijt. De Hulster afvaardiging bij deze overleggen wordt hierdoor steeds onzekerder. ,,Dat doet af breuk aan onze invloed", stelt het college. Halve dag Het college stelt voor de inzet van beide wethouders met ieder 0,1 fte (ieder een halve dag extra) te ver hogen. Dit kost de gemeente 29.000 euro aan salaris en pensioe nen. zaterdag 8 juni 2019 Kunstwerken van museale allure Beelden van Arie Berkulin en schilderijen van Guido Lippens. fotos nico out Het werk van Lippens bestaat uit vele lagen. Nico Out Middelburg T/m 21/6. CBK Zeeland. Balans 17, Middelburg. Ma t/m vr 9.00 - 17.00 uur. Donderdag 13 juni Vrijdag 14 juni Zaterdag 15 juni JjEBIVVVEs'rSTRftTt B.V Vferkcop Vferhuur Leasing Service Show Gebr. Weststrate BV De Weel 1 www.gebrweststrate.nl T 0111 - 64 22 40 4306 NV Nieuwerkerk info@gebrweststrate.nl Landbouwmachines - Intern transport ■*6EiVAter VELDSPUTEN I g>TOYOTA I De Hulster wethouders René Ruissen en Gino Depauw gaan meer werken. Willen ze hun taken goed uitvoeren, dan moeten er wat uren per week bij. Sheila van Doorsselaer Hulst Gino Depauw. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 152