Omgangsvormenexpert ziet gevaar in kopiëren bot gedrag autoritaire leiders 14 De opkomst van autoritaire leiders zoals Trump, Erdogan, Wilders en Baudet leidt tot kopieergedrag in de samenleving. Protocolexpert Henrik de Groot maakt zich zorgen. Het gevaar van deze tijd is dat respect wordt ingeruild voor ontzag Als je dingen maar vaak genoeg ziet, denken mensen: dit is normaal een reke ning hou- I den met de ander, dat is proleten- protocol. Dat is wat Trump doet.'' Met grote verbazing heeft Henrik de Groot (72) naar de Amerikaanse president Donald Trump gekeken, die op staatsbezoek kwam bij Queen Elizabeth. „Voordat hij is geland, heeft hij de helft van de mensen die hij in Lon den ontmoet al geschoffeerd. Een staatsbezoek is er om de goede rela ties tussen twee landen te bestendi gen. Dat doe je niet met dat soort tweets.'' De Groot doelt op de beledigingen van Trump aan het adres van de Lon- dense burgemeester Khan - 'loser' -, echtgenote Meghan Markle van prins Harry typeerde hij als 'gemeen' en hij bemoeide zich met de gewenste opvolger van premier Theresa May: dat moet Boris Johnson zijn. Bij Instituut Clingendael doceert De Groot allang diplomaten uit de hele wereld over etiquette en proto col. Net als burgemeesters, wethou ders en studenten op hogescholen en universiteiten. ,,Ik mag soms ook brandweerlieden diplomatiek op poetsen'', grinnikt De Groot. Dat doet hij bij de European Academy of Disastermanagement. Ooit was hij chef protocol op het ministerie van Binnenlandse Zaken. De nieuwe druk van zijn handboek Protocol is net uit. Grillig Trump heeft geen vast protocol om dat hij zo grillig is, analyseert De Groot. Maar hij heeft volgens de pro tocolexpert wel een duidelijk doel. ,,Zijn grootste credo is dat alles wat winst oplevert, goed is. No matter how. Maar in de diplomatie is het al tijd geven en nemen - en hij neemt. Hij roept America first, maar hij be doelt Trump first." Nog een ergernisje: ,,Trump kwam met zijn hele familie aanzetten, wat een beetje belachelijk is. Er zit geen Ottomaanse opvolging in. Dat Bea trix Willem-Alexander meenam als beoogd troonopvolger, dat heeft zin Q en effect. Wat de Trump-dynastie daar nou op het bordes doet ,,Het fundament is altijd wederzijds respect. Op deze basis van horizon tale gelijkwaardigheid kun je samen iets doen. Wat je nu door dat macho gedrag ziet, is dat op het internatio nale en nationale toneel respect wordt ingeruild voor ontzag. Op het moment dat het een verticale relatie wordt, is er een baas en een onderge schikte. Dat is het gevaar van deze tijd. Dat wederzijds respect wordt ingeruild voor ontzag door de korte lontjes, de motorrijders, allemaal imponeergedrag. Wedstrijden ver- plassen, maar dan met harde om gangsvormen.'' ,,Het heeft altijd te maken met onze- kerheid. Mensen willen zekerheid van het openbaar bestuur. Als het be stuur dat niet voldoende kan geven en mensen geen vertrouwen meer hebben in politieke leiders, ontstaat daar een klimaat voor. Dan komt er ineens iemand die zegt waar het op staat, vinden velen. Neem Fortuyn, Wilders, Baudet. Die weten dan de mensen te vangen.'' ,,Maar de mensen lopen erachteraan uit onzekerheid over hun bestaan. Het is heel vervelend als de boven laag rijker is geworden en de mid denklasse krimpt. Want de midden klasse is eigenlijk het democratisch fundament. Daar zitten degenen die willen meedenken en verantwoorde lijkheid willen dragen. Als dat smal ler wordt - en de onderlaag wordt groter en de bovenlaag raakt geïso leerder - rol je zo een dictatuur in.'' ,,Dat rechtstreekse directe van links en rechts, daar kijkt men niet meer van op. Door de aandacht die Baudet en Wilders krijgen, als je dingen maar vaak genoeg ziet, dan denken mensen: dit is gewoon, dit is nor maal. Mensen zien dat zo'n partij groeit, ze zien dat niet alleen de par tijleider zich bepaald gedrag veroor looft, maar ook de vertegenwoordi gers van die partij. Pas zag ik een stel ling in een proefschrift: 'Met de Ne derlandse directheid maak je alleen in Nederland vrienden en niet eens zo heel veel.' Die directheid is dank zij de individualisering totaal door geslagen.'' ,,Als je geen rekening houdt met an deren in de samenleving, dan loopt die weg dood. Daar heb ik een aantal voorbeelden van gegeven. De ideeën van Wilders leiden tot niets. Baudet is een gladde jongen die met verwij zingen in zijn overwinningstoe spraak met zijn boreale achtergron den heeft laten zien waar hij naartoe wil. Ook al zegt hij daarna dat je dat zo niet moet opvatten. In tegenstel ling tot Wilders heeft hij wel een goede achtergrond en opleiding. Maar ik zeg weleens: Mussert was ook ingenieur, toch zat hij aan de ver keerde kant.'' ,,Het trof me dat VVD-staatssecreta- ris Mark Harbers van Asielzaken heel snel de conclusie trok dat hij moest aftreden. Hij zei geen sorry, wat meestal gebeurt en in feite een ge brek aan verantwoordelijkheidsbesef is. Harbers verschool zich nergens achter: hij had het moeten weten en wist het niet. Hij vertrok. Dat is hel der!'' ,,Ik zeg heel vaak dat er een gemeen schappelijke vijand moet zijn. Bij voorkeur geen strijd met onze buren, daar zijn we mee uitgevochten. De vraag is of het zonder invloed van buiten lukt om weer met elkaar te gaan samenwerken, zoals je dat na de oorlog zag. Die gemeenschappelijke vijand kan ook het klimaatprobleem zijn. Jongeren zien dat als iets wat het strijden waard is. Misschien is dat de wal die het schip keert.'' zaterdag 8 juni 2019 GO 'Schofferen werkt averechts' Jan Hoedeman Den Haag Henrik de Groot: „Mensen willen zekerheid, er moet vertrouwen zijn.'' foto guus schoonewille -Henrik de Groot Wat is er zo erg aan als iemand niet de regels volgt? Waarom neigen mensen nu meer naar autoritaire leiders? Dat is toch een democratisch proces? Heeft de manier waarop Neder landse populistische leiders zich presenteren, effect op de samenleving? -Henrik de Groot Wat triggerde u om het hoofdstuk 'proletenprotocol' toe te voegen aan uw boek? Wat is een goed voorbeeld van hoe het volgens u wel moet in Den Haag? Wat is nodig om de omgangsvor men in Den Haag en de rest van het land weer te normaliseren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14