NIEUWS 13 Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen namens de VN, Filippo Grandi (62), wil vluchtelingen een stem geven. Zeker ook de jezidi's. Maar wel in lijn met het internationale recht. FILIPPO GRANDI VN-VLUCHTELINGENBAAS In Irak is nu instabiliteit. En het zijn jezidi's, dus getrauma tiseerd e Italiaan is in middels ruim drie jaar de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de VN. Op werk bezoek in Den Haag wordt duidelijk hoe gecompli ceerd de praktijk kan zijn als je het humanitaire en het legale tegen el kaar moet afwegen. Neem het geval van de jezidi's die in Nederland asiel aanvroegen. De door Islamitische Staat (IS) meedogenloos vervolgde Irakezen vormen een zeer kwetsbare religieuze groep. Moet je die terug sturen? Jezidi's die zo hebben gele den? Nederland is een relatief grote do nor voor het werk van zijn organisa tie. De Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) zal zorgvuldige afwe gingen hebben gemaakt. En in alge mene zin stelt de Hoge Commissaris dat het belangrijk is dat asielzoekers teruggestuurd moeten kunnen wor den als alle procedures zijn gevolgd en ze geen recht hebben op asiel. ,,Dit is een complex zaak", erkent Grandi in het Haagse kantoor van VN-vluch- telingenorganisatie UNHCR. Hij heeft net in Rotterdam gekeken naar de opvang van asielzoekers en is te vreden over wat hij zag. ,,Ik sta voor de humanitaire kant van de zaak. Tegelijk moet ik waken over bepaalde rechtsprincipes, die moeten we respecteren. Als u me zegt: ie mand wil niet terug naar Myanmar vanuit Bangladesh, of iemand wil niet terug naar Venezuela vanuit Co lombia, dan zeg ik dat die mensen absoluut niet moeten worden terug gestuurd. In dit geval ligt het genuan ceerder. Er is instabiliteit. Kampen in Irak zijn niet bedoeld om naar terug te gaan, omdat ze in principe tijdelijk zijn. En het zijn jezidi's, dus getrau matiseerd. Dat weeg ik mee.'' ,,Journalisten willen vaak horen dat ik zeg dat de regering het slecht doet. Dat zeg ik niet. Dit is geen gemakke lijk besluit. De Nederlandse regering handelt doorgaans goed in dit soort zaken. Dat erkennen we. Wacht nog even met het terugsturen van de jezi- di's, zou ik zeggen. Irak is op weg naar meer stabiliteit, maar ze zijn er nog niet." ,,In 2014 heerste het gevoel dat we de oorlog in Syrië niet konden beëindi gen. We zagen extreem geweld en mensen die vluchtten. Dat gaf veel Syriërs, inclusief degenen die al naar de buurlanden waren gevlucht, het gevoel dat er geen hoop meer was. De Veiligheidsraad van de VN was verdeeld en kon geen besluit nemen over beëindiging van de oorlog. Tege lijkertijd verminderde de humani taire hulp aan Libanon en Jordanië. Er was bijvoorbeeld geen perspectief op onderwijs. Vluchtelingen dach ten: ik wil niet dat mijn kinderen zo opgroeien, ook niet in Libanon of Jordanië waar geen oorlog is. Men sensmokkelaars zijn uitstekende za kenlui, ze roken hun kansen en orga niseerden de vlucht naar Europa. Er zijn zeker meer factoren die meespe len, maar dit is de kern van waar het fout ging.'' „De eerste stap is dat de Veiligheids raad nu wel een besluit neemt over de oorlog. Het is triest te constateren dat sinds de jaren 90 niet één oorlog is beëindigd. Daarnaast moet je vluchtelingen in hun regio meteen perspectief bieden, anders komen de mensensmokkelaars in actie. Je moet denken aan onderwijs, gezondheid, bijscholing, infrastructuur. In Ban gladesh is ook een grote crisis aan de gang, met de Rohingya. Daar hebben we voor elkaar gekregen dat de We reldbank 500 miljoen dollar inzette, meteen aan het begin van de crisis was er zo geld voor onderwijs en in frastructuur. Dat geeft perspectief. Het belangrijkste is dat we vluchte lingen niet exclusief als een urgent humanitair vraagstuk zien. Er zijn ook zaken die meteen voor de mid dellange en lange termijn aangepakt moeten worden.'' ,,Ik heb ook de verkiezingsuitslag in Nederland gezien bij de Europese verkiezingen, die gaat een andere kant op. Ik zeg het steeds opnieuw als ik hier ben: de vluchtelingencrisis spéélt niet in Europa. Ik ben niet de Hoge Commissaris voor Vluchtelin gen in Europa, al zouden sommigen dat misschien wel willen. En anderen willen dat zeker niet. Ik ben de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen we reldwijd. Van alle vluchtelingen zit 90 procent in Afrika, het Midden Oosten en Latijns-Amerika. Vooral daar moeten we beter handelen, an ders krijg je migratiestromen die ei genlijk niet nodig zijn. Dan effen je het terrein voor smokkelaars die vluchtelingen meevoeren over zee of door de woestijn.'' zaterdag 8 juni 2019 Bob van Huët De Nederlandse regering wil de Je zidi's terugsturen. U heeft daar be grip voor, maar doet een oproep ze voorlopig in Nederland te laten. Maar juist deze mensen terugstu ren lijkt weinig humanitair. De Europese politieke worstelt nog steeds met de grote stroom vluch telingen die vijf jaar geleden deze kant op kwam. Wat hebben we ge leerd van die crisis? Er was voor de vluchtelingen geen perspectief in de regio. Maar hoe moet het dan? Filippo Grandi zet zich in voor vluchtelin gen wereldwijd, zoals voor deze Rohingya- kinderen in Bangla desh. ,,Bied perspec tief, handel snel.'' FOTO UNHCR Filippo Grandi Ontmoeting in Libanon, waar een gevlucht Syrisch gezin Grandi vertelt doodsbang te zijn voor terugkeer. foto unhcr Intussen blijft de Europese politiek geobsedeerd door het probleem. In Denemarken wint links alleen met een hard emigratiebeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13