Mijn vrouw en ik worstelen ermee wie we uitnodigen voor mijn feest. Wat nu? Ik vind dat mijn dochter onderhand mag terugschelden, toch? JOOST MAG 'T WETEN Wat een ongelooflijk lieve dochter hebt u. Zij maakt zich geen zorgen over zichzelf maar over u: 'Mam, trek het je niet aan'. Hadden we allemaal maar zulke kinderen. Dat schelden wil ik overigens wel geloven. Ik was nog niet zo lang geleden bij een damesvoetbal wedstrijd. De scheldwoorden die daar over het veld vlogen, had ik niet eerder gehoord. In mijn eigen voetbaltijd noch in militaire dienst. 'Sufkut' was nog het vriendelijkste. Ook daar leek het schelden heel gewoon, er was tenminste nauwelijks iemand die reageerde. Ik ben inmiddels lichtjaren verwijderd van mijn eigen schooltijd. Dus ik kan niet zo goed beoorde len, eigenlijk helemaal niet, wat hier verstandig is. Terugschelden? 'Ik heb de neiging ja te zeggen', zegt u. Waarom eigenlijk? Waarom je verlagen tot het sufkuttenniveau? Laat dat rustig aan anderen over. Ene oor in andere oor uit, net als die voetbalmeiden, dat zou mijn strategie zijn. Genoeg vaderlijke raad, want altijd saai. Maar vooruit, als je meer meetelt op het school plein als je zelf een keer 'befkonijn' roept, om eens een scheldwoord te citeren dat ik toevallig onlangs op een voetbalveld hoorde: mijn zegen heeft u. Er zijn twee manieren om dit probleem, het komt overigens veel voor, te benaderen. De eerste is strikt rekenkundig. U becijfert hoeveel mensen u maximaal op uw feest wil. Dit in verband met de beschikbare ruimte en/of het geld dat u wilt uitgeven. Dan telt u alle vrienden, ooms, tantes, neven en nichten met aanhang bij elkaar op. Vervolgens trekt u 20 procent van het totaal af. Zeker als het feest in de zomer plaatsvindt. Want Jan en Annie zijn weg wegens de zomervakantie van de kinderen. Piet kan niet komen, omdat zijn vriend Karel de dag vóór uw feest juist geope reerd wordt. Henk zit voor zijn werk buitens lands en Francine belt op het laatste moment af, dat doet ze trouwens altijd, omdat haar migraine weer opspeelt. Als het totaal dat u overhoudt in de buurt zit van het maximum dat u zich kunt veroorloven dan nodigt u iedereen uit. Tweede manier is om alleen de men sen uit te nodigen die u echt leuk vindt. Later vraagt boze neef Tonnie misschien waarom hij niet is uit genodigd. Dan antwoordt u dat u alleen mensen hebt uitgenodigd die u echt leuk vindt. Uw schaarse portmonnee en uw vriendelijk karakter voeren hier een eenzaam gevecht. Laat me t.z.t. eens weten wie er gewonnen heeft. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Over twee maanden vier ik mijn 60ste verjaar dag. Mijn vrouw en ik hebben een grote familie en vriendenkring en we denken niet iedereen te kunnen uitnodigen. Maar we komen er niet uit waar de grens te trekken. Moet elke neef komen, omdat een andere ook een uitnodiging krijgt? Ik zit er enorm mee in mijn maag. Hoe zou u dat doen? Mijn dochter (14) vertelde laatst dat ze op het schoolplein geregeld wordt uitgescholden. Voor trol, sufkut en met andere lelijke woorden. Zomaar. 'Mam, trek het je niet aan', zei ze, 'dat is vrij gewoon hoor'. Nu discussiëren we of ze terug moet schelden. Ik heb de neiging 'ja' te zeggen. Wat vindt u? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 8 JUNI 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 139