Grado heeft een geheim wapen: de lagune m Uit Thuis imnMil huizen, terrassen en winkels. De gro tere hotels voor de strandgasten staan iets verderop, net als de fameuze lido's, stranden met parasols, ligbedden en barretjes. Daar kan het tijdens het Itali aanse hoogseizoen druk zijn. Maar Grado heeft een geheim wa pen: de lagune. Het is een soort bin nenzee waar het water kalm is, de na tuur regeert en waar op kleine eiland jes oude vissershuizen staan. Terwijl de badgasten op het strand handdoek aan handdoek liggen, vaar je hier met een oude houten boot door de ver stilde natuur. Op de wind of op de stille motor. Voor toeristen gaan er 's zomers georganiseerde excursies naar de lagune, maar vraag in de haven liever naar schipper Cristiano en of hij je wil meenemen naar een visserseiland - niet de toeristische exemplaren - voor een lunch met verse vis of schelp dieren. Aan het eind van de dag vaar je terug naar Grado, met de laagstaande zon in de rug. De kanttekening: de sfeer Verwacht in dit puntje van Italië geen sfeer a la Toscane of Umbrië. Het is er wel - denk aan de pleintjes van Civi- dale del Friuli - maar altijd vermengd met iets anders. De ene keer zit je in Triëst aan een perfecte Italiaanse cappuccino, maar doen de gebouwen aan Wenen denken. D e andere keer lunch je in een Italiaanse trattoria in Udine, maar voelde de weg erheen als Steiermark of Slovenië. Die verschei denheid is misschien teleurstellend als je voor de sfeer uit de Bertolli-reclame komt, maar spannend als je ervoor openstaat. 42 Reizen De reis Friuli ligt op onge veer 1300 kilometer van Utrecht. Vliegen kan naar Venetië, Treviso of Ljubljana en daarna verder met een huurauto. Vlieg tickets zijn er vanaf 100 euro retour. De streek Na de Tweede We reldoorlog werd de regio een twistpunt tussen Oostenrijk, Italië en Joegosla vië. Het duurde tot 1954 voor Friuli officieel aan Italië werd toegekend. #5ir,0 KW( Slapen Behalve in de ber gen is er een ruime keuze aan accom modaties. Leuk: Hotel Diana, sym pathiek familiehotel in Grado met jaren 60-sfeertje; Garni Plueme, in een oude boerderij in Sauris, ontbijten met uitzicht op de bergen; Savoia Excelsior Palace, het adres voor een nacht in stijl. Doen De Trieste Coffee Exhibit in Triëst is een wandeling door de stad langs histo rische plekken uit de koffiehistorie. Ook de koffiehuizen zijn in de route opgenomen. triestecoffeexhibit.it Informatie turismofvg.it fvg.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138