- 113 lil rhSET gele en rode gevels. Hier wordt gefietst, getoeterd, geflirt, gelachen en gefla neerd. De bodem: Romeinen Aquileia is een onbeduidend dorpje waar je zomaar aan voorbij zou rijden. Toch was dit een van de belangrijkste steden van het Romeinse Rijk, met een kosmopolitische bevolking van onder anderen Romeinen, Grieken, Syriërs, Joden, Egyptenaren en Kelten. Aan deze harmonieuze maatschap pij kwam in het jaar 452 een eind toen Attila en zijn barbaren de stad ver woestten. Daarna deden de Langobar- den het nog eens dunnetjes over. De puinhoop die overbleef, is daarna vooral als steengroeve gebruikt. Op gravingen zoals in Rome of Pompeii onbreken hierdoor. Toch heeft de stad één schat kunnen bewaren: de mozaïekvloer van de basiliek. Tussen 1909 en 1912 kwam onder de rode tegels van het godshuis een prachtig kunstwerk tevoorschijn. Met 760 vierkante meter is het de grootste mozaïekvloer ter wereld uit de vroeg christelijke tijd. Hij laat zich lezen als één groot stripverhaal vol heiligen en symbolen. God in de gedaante van een haan, de duivel vermomd als schild pad. Telkens als je naar de vloer kijkt, ont dek je iets nieuws: portretten, vissen, planten, voorstellingen uit de bijbel. En als je vervolgens een verdieping af daalt naar de crypte, kom je terecht in een ondergronds universum van pri mitieve fresco's uit de 12de eeuw en botjes die van heiligen geweest zouden zijn. De zee: Grado Een kilometerslange strekdam ver bindt het eilandje Grado met het vas teland. Het gelijknamige dorp is een mengeling van vakantieresort, vissers dorp, pelgrimsoord, Romeinse haven stad en Venetiaans bolwerk. Aan de ene kant ligt de Adriatische Zee en aan de andere een binnenwater met de bergen aan de horizon. Het leven in Grado is toeristisch, maar zonder de opgeklopte sfeer van veel andere badplaatsen aan de Adria- tische kust. Het oude centrum is klein en charmant met smalle straatjes, oude In harmonie Het Canal Grande ver bindt Triëst met de zee; Chievolis, idyl lisch gelegen in de bergen; de basiliek van Aquileia. ZATERDAG 8 JUNI 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 137