SCHRIJVER LEEST RECENSIE Beklemmend portret Van Pepijn Lanen (36), alias rapper Faberyayo, verscheen zijn tweede roman, Het wapen van Sjeng. 'De marathon lopen heeft me geholpen bij het schrijven' Ik lees nu Gelachen om 1 Het boek dat mijn leven heeft veranderd Het boek dat ik zelf had willen schrijven Verslonden in mijn jeugdjaren D e commandant van Kamp Westerbork bezat alle typische eigenschappen van een strebe- rige nazi-Duitse ambtenaar. Al bert Gemmeker was pünktlich en gründlich, stuitend ambiti eus, ijdel en ijskoud en had na de oorlog, vanzelfsprekend, niet geweten welk lot de duizenden joden wachtte die via zijn door gangskamp naar de vernieti gingskampen in Oost-Europa waren afgevoerd. Hij legde de schuld bij zijn superieuren. In Gemmeker (Balans, €35) schetst Ad van Liempt een be klemmend portret van de SS'er, die in 1942 als kampcomman dant in Drenthe werd aange steld. In 1944 kon hij melden dat 80.000 joden en zigeuners hun weg naar Auschwitz en Sobibór hadden gevonden. Hol land was nagenoeg Judenfrei. Gemmeker poogde van Wester- bork een modelkamp te maken, inclusief muziek- en cabaret avonden. Niet uit humane over wegingen - hij wilde dat de be woners vooral rustig en ordelijk hun enkele reis naar de hel zou den aanvaarden. Hoewel com plete archieven op bevel van de kampcommandant zijn vernie tigd, brengt Van Liempt de sfinxachtige figuur van Gem- meker indringend tot leven, mede dankzij de dagboeken van Etty Hillesum en Philip Mecha nicus, die in Westerbork waren geïnterneerd. Gemmeker ont liep zijn gerechte straf omdat niet bewezen kon worden dat hij wist wat de gedeporteerden te wachten stond. Hij zat slechts een paar jaar vast en kreeg in 1948 gratie. Zijn laatste dagen sleet hij in zijn geboorte stad Düsseldorf. —Arno Gelder MURAKAMI TEKST PETER SIERKSMA FOTO CORNÉ VAN DER STELT Jay Rubin The Penguin Book of Japanese Short Stories „Laatst zag ik het liggen toen ik met Coco, mijn vrouw, een boekhandel in liep. Ik viel op de kaft. Je ziet een trein door een gestileerd en minimalistisch landschap rijden. Ook leek het me, als liefhebber van de boeken van Haruki Murakami, een geschikte inleiding voor al zijn voorgangers en voorbeelden die ik nog niet ken.'' Kees van Kooten Modermismen ,,Waar ik erg om moest lachen was het verhaal Geilboos. Over een sneue man van achter in de 40 die op rokjesdag naar de supermarkt gaat en kijkt naar leuke jonge mei den. Wetend dat het avontuur voor hem niet meer is weggelegd, windt hij zich vooral op over de jonge mannen die wel gezien worden, maar niet weten hoe ze zich moe ten gedragen. Daar wordt die man dan erg geilboos van.'' Haruki Murakami What I Talk About When I Talk About Running ,,Dit gaat alleen maar over ren nen en schrijven. Ik dacht, dat wil ik ook, de marathon lopen en een boek schrijven. De ma rathon als fysieke inspanning en als metafoor voor een klus waar je aan begint en niet weet hoe het afloopt. Dus heb ik in 2012 de marathon van Amster dam gelopen. Dan zie je al die mensen bij de start en denk je: waar ben ik aan begonnen? Tot je de finish nadert en je het on danks allerlei tegenslagen toch gered hebt. Het daar opgedane zelfvertrouwen om iets af te maken, heeft me geholpen bij het schrijven.'' Herman Koch Geachte heer M. ,,Wat ik zo knap vind van Koch is dat het hem lukt om je steeds op het verkeerde been te zet ten. Eerst wekt hij een be paalde sympathie op voor zijn personages, om er vervolgens voor te zorgen dat je ze niet veel later onuitstaanbaar vindt en denkt 'da's ook al niks'.'' William Gibson Burning Chrome „Gibson is de uitvinder van de cyberpunk, zeg maar de don kere kant van de sciencefiction. Waar sf vaak futuristisch en utopisch is in die zin dat er ergens ver weg, achter de ster ren, meestal sprake is van een betere wereld, is cyberpunk vooral vies en grimmig. Ofwel, daar loopt het niet goed af. Daar hou ik wel van.'' BIOGRAFIE Ad van Liempt, Gemmeker ZATERDAG 8 JUNI 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131