'Het is nogal een onderdrukkend idee dat je zonder liefdesrelatie incompleet bent' RECENSIE Lezen met zweet in je handen de waarheid is. Ik voel me tot mensen aan getrokken vanwege de manier waarop ze in het leven staan. Ik zie ze als gidsen. Ik ben blij dat ik ook vrienden heb die geen kinde ren willen, of daar anders over denken. Al die verschillende levensstijlen geven mij de vrijheid te zijn wie ik ben of wil zijn.'' ,,Mijn ouders zijn gescheiden toen ik 15 was en ergens betekende dat voor mij een be vrijding van de gezinsconstructie. Achteraf gezien dan, want op het moment zelf voel de ik vooral verdriet. Het betekende wel dat ik een andere, en betere band kon opbou wen met mijn moeder. Ik vind het een bevrijding dat je uit oude rollen kunt stap pen en iets nieuws met iemand kunt aan gaan. Uiteindelijk heb ik met alle gezins leden afzonderlijk een bijzondere band. Ik kan nu naar mijn moeder kijken en trots zijn op het leven dat zij heeft opgebouwd. In het begin wilden mijn broer en ik haar snel aan een nieuwe liefde helpen, we maakten ons zorgen. Pas de laatste jaren realiseer ik me dat het een nogal onder drukkend idee is, dat je incompleet zou zijn zonder liefdesrelatie.'' ,,Nee, zij zegt: zoek alsjeblieft uit wat je uit te zoeken hebt. Ze wil natuurlijk dat ik gelukkig ben, maar er zit niks onderdruk- kends in.'' ,,Soms stemt het me weemoedig, want gaandeweg verlies je ook mensen. Het kan heel natuurlijk gaan, het kan ook heel intens en verdrietig zijn en een wond opleveren. Het mooie is wel, en dat klinkt misschien een beetje weeïg, dat sommige liefdes heel goed van vorm kunnen veran deren. Je hebt dan geen relatie meer, maar de liefde is er nog wel. Maar wat ik nu zeg, is tegelijkertijd theorie. De werkelijkheid vormt zich niet altijd netjes naar dit soort dingen. Soms moet je accepteren dat het leven een ongelooflijke rommel is.'' „Sommige liefdes en relaties zijn ontwrich tend, al merk je dat niet altijd op het mo ment dat je er middenin zit. In positieve en negatieve zin kun je worden verrast door wat andere mensen in je los maken. Of wat je met je laat doen. Dat je denkt: wat is hier aan de hand? Het boek gaat daar ook over. Verhalen zijn een manier om grip te krijgen op je leven. Het klinkt therapeutisch, en soms is het dat ook. Wat voor narigheid je ook overkomt, je kunt er altijd een verhaal mee maken.'' Op klaarlichte dag wordt Michelle Spivey ontvoerd, arts en gespecialiseerd in ziekte- uitbraken. En ze is een lesbi sche moeder. Een perfecte com binatie voor een racistische ter- reurbende: homo's zijn walge lijk en Spiveys kennis kan hen helpen bij een aanval. Moeite loos sleept Karin Slaughter de lezer in Laatste weduwe (Har perCollins, €26) mee naar een bloedheet kamp boven op een berg, ver van de bewoonde wereld. Vrouwen en kinderen in witte gewaden dwalen er rond als zombies. Het is de thuisbasis van de terreurbende. Ze hebben zojuist bommen laten afgaan bij een ziekenhuis. 'Blanke mannen met blanke macht hebben de blanke maat schappij duizenden jaren lang beschermd', roept hun leider. Slaughter toont een zwakte in de Amerikaanse samenleving: gedesillusioneerde ex-soldaten, bevattelijk voor gesjeesde lei ders. Slaughter schrijft zo behen dig dat je special agent Will Trent met zweet in je handen volgt in zijn poging te infiltre ren in de terreurgroep. Hij moet wel, want Sara Linton, zijn geliefde, is ook gekidnapt. Slaughter-liefhebbers kennen Trent en Linton natuurlijk al lang, want kinderarts Linton zat al in Slaughters debuut Nachtschade uit 2001. Zoals altijd bij Slaughter zit ten de gruwelen in de details. 'Knak', staat er, als Linton de hand van een vermoorde vrouw probeert open te wringen. De vuist verbergt een boodschap. 'Knak.' Vinger voor vinger. 34 Lezen In het boek valt een gezin uiteen. Jouw ouders scheidden ook. Heeft dat invloed op hoe je kijkt naar relaties? Wil jouw moeder jou ook graag met een vaste partner zien? Dertigers hebben last van keuzestress, wordt gezegd. Is dat de keerzijde van het openhouden van alle opties? Zoals in het tweede deel, waarin de hoofdpersoon een relatie krijgt met een vrouw, totaal verliefd raakt en daarna verloren is. KARIN SLAUGHTER LAATSTE WEDUWE Kamers antikamers verschijnt bij Atlas Contact (€20) THRILLER Karin Slaughter, Laatste weduwe —Maaike Lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 130