Fietsheld MONICA Toen haar vader de gestolen fiets van de 5-jarige Monica terugvond, voelde dat voor haar als een wonder. Er zijn van die momenten uit je kindertijd, die vergeet je niet. We waren nog maar net verhuisd uit Suriname, ik was 5 en we woonden tijdelijk in Loenersloot. We hadden fietsen gekregen, mijn zus een rode, ik een blauwe. Zo vrij als een vogel crossten we door de buurt. Maar op een dag werden we wakker en waren de fietsen gestolen. Vergeten op slot te zetten. Diepe treurnis, tot een week later het wonder geschied de: mijn vader had ze terug gevonden! Hij was 's avonds gaan rondrijden en had ze in een wei land zien liggen. De held. Het heeft meer dan dertig jaar geduurd om er achter te komen dat die herinnering totale onzin is. Ik had het met mijn moeder over Loenersloot en dat gekoes terde moment dat mijn vader ons vertelde dat hij de fietsen had teruggevonden. Ze keek me ver baasd aan. ,,Je weet toch wel dat die fietsen helemaal niet gestolen waren?'' Pardon? ,,Je vader wilde jullie een lesje leren omdat jullie die dingen altijd maar voor de deur lieten rondslingeren zonder slot.'' Hij bleek ze een week in de schuur te hebben verstopt, om ze vervolgens weer tevoorschijn te toveren. Dertig jaar lang heb ik hem in mijn hoofd zien rondrijden die avond, weilanden zien afspeuren naar de fietsen van zijn geliefde dochters en ineens - het geluk was aan zijn kant - stak er een stuur boven het gras uit. Op zijn chique leren schoenen sleurde hij ze de modderige wei uit. Ik voel me een beetje dom nu. Natuurlijk lagen die fietsen niet in een weiland. Ze waren nog net zo schoon en heel als de week daarvoor. Maar ik vind het vooral zo jammer dat mijn vader niet de fietsheld is die ik in gedachten had. Het was geen wereldleugen, maar was dat fabeltje echt nodig? Hij had toch gewoon kunnen zeggen: 'Ik wilde jullie laten schrikken en heb ze een week in de schuur gezet'. Hij is vier jaar geleden over leden, dus ik kan geen verhaal meer halen. En postuum boos worden is erg treurig. Ik kan er wel dit over zeggen: ik ben als volwassene ook al drie fietsen kwijtgeraakt omdat ik ze niet op slot heb gezet. Dus het was een lesje van niks. gewijd aan de natuur, had hij heel raar gevonden. 5'Je hoeft geen kenner van de natuur te wezen. Als je je maar openstelt voor de over- weldigendepracht en kracht ervan. Zulke er varingen zijn voor altoos diep in mijn gevoel geprent', schreef Pieter. En gelijk heeft hij. Je kunt toch ook van The Beatles genieten zonder dat je verstand hebt van driekwarts maten? Pieter wandelde overigens niet helemaal alleen; hij had zijn favoriete dichtbundel bij zich. Voor de jonge Pieter sprak dat van zelf: de beste poëzie beleef je het intenst in de mooiste natuur. Vandaar deze laatste les: neem op je wan deling gedichten van je lievelingsdichter mee en lees die met uitzicht op zee, in de duinen of op een weidse kwelder. Wat ook kan - een iets eigentijdsere variant op het thema: ga zitten op een mooi uitzichtpunt, pak je mobieltje en beluister muziek die jou het diepst raakt. Pieter Kikkert werd op die manier 'door Verrukking weggesleept'. Als een echte romanticus schreef hij dat hij met 'nooitgevoelde geestdrift' aan het lezen sloeg, midden in de natuur - het leverde hem een ervaring op die hem zijn leven lang is bijgebleven. Monica Beek (42) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 8 en heeft een vriend. ZATERDAG 8 JUNI 2019 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 125