'Je hoeft geen kenner van de natuur te wezen. Als je je maar openstelt voor de overweldigende pracht ervan' Boek 1'Een hoofd-vereischte is dat men niet over haast'. Pieter verafschuwde gejakker en gejaag, en meed dus het snelverkeer. Dat was rond 1800 de diligence, die in zijn bele ving akelig hard ging want wel 15 kilometer per uur. Loop dus rustig. 2'Als je wandelt moet je je niet zoo zeer aan tijd en uur binde'. Kijk dus niet op de klok, neem je tijd. Pieter zelf vertrok bij zonsop gang en nam de hele dag; het was juni 1791, hij kwam bij maanlicht pas weer terug op zijn logeeradres in Den Burg. Zijn reisdoel was het Eierlandse Huis, op de kop van een schiereilandje boven Texel, waar 'mijn voorvaderlijk geslagt' woonde. Op dat afgelegen, ruige duinland stonden wat gebouwtjes waar de Kikkerts al een eeuw 'kastelein' waren. Dat was geen cafébaas, maar een beheerder die er werkte als boer en zorgde voor de vele drenkelingen die op dat drukke, maar levensgevaarlijke stukje Noordzee aanspoelden. Verder raapten ze er in het broedseizoen tienduizenden eieren - een mooie bron van inkomsten. Pieter kreeg er wat te eten en te drinken, zoals het vergeten Texelse gerecht meeuwenstruif. 3 Wandelen vraagt om 'opmerkzaamheid', je moet je niet laten afleiden, maar de omgeving in je opnemen. Pieter liep een zaam, 'als van de gehele overige Waereld afgescheiden'. Om in zijn sporen te treden kun je dus het beste (in ieder geval een stuk) alleen wandelen. Pieter beschrijft in zijn dagboek dat hij op een bepaald moment plotseling een duin op moest klimmen omdat door de vloed het pad erlangs was ondergelopen. Op dat hoge duin zag hij de zeevlam naar de kust rollen, een mist zo dik dat hij het gevoel kreeg dat hij in 'Alpische gebergten' zat. 'Ik hoorde in de diepte vóór mij de golfjes der Zuiderzee kabbe len en achter mij de branding der Noordzee diep onder dien nevel bruischen'. 4 Bespiegel en herkauw alles wat er in je opkomt. Het maakt niet uit wat voor herinneringen je hebt, aan wat of wie je denkt, laat maar gebeuren - zoals de golven die komen en gaan. Voor Pieter was de natuur van Texel en Eierland een sensatie. Maar een natuurwandelaar zoals we die tegenwoordig kennen, was hij zeker niet. Zo zag hij 'groote zeemeeuwen rondsom mij heenfladderen' - zonder enig idee te hebben of het een zilvermeeuw was of een grote stern, en dat interesseerde hem ook niet. Een programma als Vroege vogels, geheel Eiland in de nevel; romantische omzwervingen van Pieter-KiRkert, de eerste wandelaar op Texel in 1791, vanjLodewiikDröS verschijnt bij Boom Uitgevers Amster dam (€20)11 Zes lessen voor Pieterpadwandelaars, op basis van citaten uit het dagboek van Pieter Kikkert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 124