Criminelen achter explosie in Zweedse stad 10 NIEUWS Gezagvoerder cruiseschip Boedapest eerder in Nederland betrokken bij ongeval Yuriy C., de kapitein van het rampschip op de Donau, was in april al betrokken bij een scheepsongeval in Terneuzen. Maar waarom mocht hij nog varen na dat ongeluk? De 64-jarige Oekraïense kapitein Yuriy C. is aangehouden na de scheepsramp in Boedapest. Zijn riviercruiseschip Viking Sigyn voer vorige week tegen een kleinere boot met Zuid-Koreaanse toeris ten, die daarop zonk. Zeker zeven tien Zuid-Koreanen kwamen om het leven. Sommigen van de slacht offers werden tientallen kilometers stroomafwaarts gevonden. Er wor den nog elf mensen vermist na de tragedie. C. zit voorlopig vast. De Hon gaarse autoriteiten houden hem verantwoordelijk voor de ramp. Hij wordt er ook van beschuldigd dat hij na de botsing gegevens van zijn mobiele telefoon heeft gewist, mo gelijk om te verbergen dat hij vóór de botsing met andere dingen be zig was dan de koers van zijn schip. Nu blijkt dat C. onlangs ook in Nederland betrokken was bij een scheepsongeluk. Volgens de Hon gaarse aanklagers gaat het om de nachtelijke aanvaring op 1 april op de Westerschelde. Daar botste ri viercruiseschip Viking Idun, on derweg van Antwerpen naar Gent, tegen een tanker. Die lag, gevuld met chemicaliën, stil bij Terneu- zen. Vijf mensen raakten gewond door de klap, en het schip liep forse schade op. Er was nog meer aan de hand: enkele uren vóór het ongeval was de Viking Idun ook al bij Bath tegen een zandplaat gelopen. Rederij Viking Cruises heeft in een korte schriftelijke verklaring aan internationale persbureaus be- de Onderzoeksraad voor Veiligheid onderzoek naar de toedracht van het ongeval op de Westerschelde, om daaruit lering te trekken voor de toekomst. ,,Dat onderzoek is net begonnen'', zegt woordvoerder Sara Vernooij. ,,Onze onderzoeken du ren altijd vrij lang, dus ik verwacht niet dat we in de komende maan den al met een rapport komen.'' ANP Linköping Volgens de autoriteiten raakten negentien mensen lichtgewond. Zeven van hen moesten met ambu lances naar het ziekenhuis worden gebracht, twee liggen daar nog ter observatie. Lange tijd was onduidelijk wat de ontploffing precies had veroor- zaakt, maar in de loop van de dag maakte de politie duidelijk dat het geen gasexplosie was geweest. ,,Alles wijst erop dat een persoon het explosief heeft geplaatst'', aldus onderzoeksleider Magnus Sko- glund van de politie tijdens een persconferentie. Het is volgens hem aannemelijk dat een criminele bende achter de actie zit. ,,Toegang tot dergelijke explosieven is niet voor iedereen weggelegd.'' ,,We zien geen terreurdreiging'', aldus Skoglund. Hij riep mensen die meer weten over de ontploffing op contact te leggen met zijn team. In de stad zijn inmiddels uitge breide veiligheidsmaatregelen ge troffen. Toch hoeft de bevolking niet bang te zijn, mensen kunnen gewoon doorgaan met hun dagelijkse bezigheden, voegde de lokale chef van politie daaraan toe. ,,Niets wijst erop dat het zich zal herhalen." Volgens de lokale krant Boras Tidning onderzoekt de politie specifiek of motorbende Bandidos iets met de ontploffing te maken heeft. Onderzoeksleider Skoglund wilde daar niet verder op ingaan, hij meldde alleen dat het een van de werkhypotheses is. Op beelden van Zweedse media is een ravage te zien in het complex en het gebouw. Volgens de autori teiten zijn zeker 109 appartemen ten zwaar beschadigd. Veel balkons zijn kapot, ruiten zijn naar binnen geblazen. vestigd dat C. beide keren aan boord was. Maar op de Westerschelde 'deed hij geen dienst als de kapitein van het schip op het moment van het ongeluk', aldus de rederij. „Een andere kapitein had de leiding over Viking Idun." Wat de rol van C. aan boord wel was, is onduidelijk. De rederij wil er ver der niets over kwijt. De politie heeft een onderzoek in gesteld naar het ongeval bij Ter neuzen. „Dat loopt nog", zegt woordvoerder Thé- rèse Ariaans van de Landelijke Eenheid. „De verwachting is dat het eind volgende week kan wor den afgerond.'' Het Openbaar Mi nisterie beslist daarna of er vervol ging wordt ingesteld. Verantwoordelijken voor een scheepsongeval kunnen uit eindelijk een (tijdelijk) vaar- verbod krijgen als hun schuld is bewezen. Had dat in dit geval ook moeten gebeuren? Vóór die tijd iemand verbie den te blijven varen, is nauwelijks mo gelijk, zegt Ariaans. „Het is heel erg moeilijk om zoiets in Nederland op te leggen." Los van het straf rechtelijke traject doet zaterdag 8 juni 2019 Rampkapitein botste eerder Rolf Bosboom Terneuzen Op de Donau in Boedapest voer C. met zijn schip tegen een toeristenboot (boven). Hij was ook op het schip dat in de buurt van Terneuzen op een tanker botste. fotos ap, boaz timmermans Zeker 109 appartementen zijn zwaar beschadigd. foto reuters De georganiseerde misdaad zit hoogstwaarschijnlijk achter de explosie in de Zweedse stad Linköping. Gisterochtend om iets na 09.00 uur was er een zware klap te horen in het cen trum van de stad met ongeveer 150.000 inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10