hele blowen was meteen verdwenen. Ik werkte al bij een jongerenprogramma van de lokale omroep van Roermond, waarvoor we elk weekend met z'n allen filmpjes zaten te maken. Dat vond ik veel leuker.'' Haar ouders scheidden toen Van Santen 9 jaar was. Het gezin ontvluchtte haar dwingende, dominante vader, die ook fysiek agressief was. Niet naar haar, maar jegens haar moeder en broer. ,,Hij heeft nooit tegen mij geschreeuwd, me nooit met een vinger aangeraakt, maar hij was niet de goede vader voor ons gezin. Het was een snel ontvlambare, boze man en er was thuis altijd spanning. Hij heeft de omge ving waarin ik opgroeide concreet onveilig gemaakt.'' Dat haar moeder de beslissing nam weg te gaan, juicht ze nog altijd toe. Al bete kende dat dat haar vader voorgoed uit haar leven verdween. ,,Er was geen ruimte voor een leuke bezoekregeling. Er is veel ge touwtrek geweest over mijn broer en mij, maar ik had niet het gevoel dat dat voort kwam uit mijn vaders wens ons ook echt te zien. Hij deed het meer om mijn moeder dwars te zitten, als in een wedstrijd die hij niet wilde verliezen.'' ,,Nee. Ik had een andere status dan mijn moeder en broer, was het lieve meisje dat succesvol confrontaties uit de weg ging. Ik moest wel altijd op eieren lopen. Ik geloof echt dat hij van me hield, maar er zijn nu eenmaal mensen die onmogelijk zijn. Voor zichzelf en voor hun omgeving. Hij was een gevluchte Hongaar die een trauma bij zich droeg, maar er was ook iets in zijn persoon lijkheid, een blinde vlek. En hij had twee gezichten. Hij had ruzie met bijna iedereen, maar kon ook heel charmant zijn.'' ,,Ja. Of iets wat daarop lijkt.'' ,,Mijn grootouders van mijn moeders kant hadden alles voorbereid om ons hit-and run het huis uit te krijgen. Een auto met draaiende motor voor de deur, stoere mannen op de stoep, nu je spullen pakken en weg. We verhuisden naar een nieuw bouwwijk, maar zaten eerst ondergedoken in een soort Center Parcs. Wat voor een kind helemaal niet zo'n straf was, want elke dag zwemmen en niet naar school. Pas terugkijkend besef ik dat het helemaal niet zo'n fijne gebeurtenis is in een kinder leven.'' ,,Omdat er echt een knip in mijn leven zit, heb ik geleerd dat je ergens opnieuw kunt beginnen. In het begin miste ik mijn oude huis en oude vrienden, maar mijn moeder en broer waren blijer, dus daar profiteerde ik van. Wel maakte het me op een bepaalde manier alleen: ik had iets meegemaakt dat je niet zo snel met vriendinnetjes bespreekt. Maar meer dan door de schei ding ben ik gevormd door de periode daar voor. Ik kan niet tegen conflicten, als er dreigende ruzie is, word ik fysiek niet goed. Als jij nu tegen me begint te schreeuwen, moet ik huilen.'' Anderhalf jaar geleden stierf haar vader. Van Santen - na de scheiding nam ze de achternaam van haar moeder aan - heeft hem voor zijn dood nog één keer gezien. „Eerder heb ik nooit gedacht: ik zoek hem op. Wat kon hij aan mijn leven toevoegen? Een geesteszieke man, emotioneel niet betrouwbaar, wat kon mij dat opleveren? Waarschijnlijk alleen maar verdriet en ellende. Toch is het fijn dat ik hem heb gesproken. Ik kon hem meegeven dat ik niet boos op hem ben, dat het goed met me gaat en ik het leven heb geaccepteerd zoals het is. Dat hij niet zijn ogen hoefde te sluiten met het idee dat ik hem een monster vond. Ik begrijp dat de kortsluiting in zijn hoofd voor hemzelf ook een lijdensweg moet zijn geweest.'' Leven met haar vader ging niet, vervolgt ze, maar ze heeft wel met respect afscheid van hem kunnen nemen. ,,Al blijf ik het zonde vinden dat iemand zo'n zootje van zijn leven kan maken. Hij heeft veel men sen ongelukkig gemaakt.'' Ze heeft zich ontworsteld aan het verle den. Zelf kinderen krijgen speelde daar een belangrijke rol in. ,,Ik heb het beter gedaan dan mijn vader. Mijn kinderen hebben een veilig nest, met veel liefde, lol en ouders die het wél goed met elkaar kunnen vinden. Dat had ik liever ook gehad; ik realiseer me dat ik iets heb gemist. Maar terugkijken met een ach en wee-gevoel, daar schiet niemand iets mee op. Dingen zijn zoals ze zijn. Je maakt je eigen leven. En dat van mij draait om mijn werk en gezin.'' En uw sociale leven? ,,Ik heb wel vriendschappen, maar met mensen die snappen dat ik niet van ver plichtingen hou. Onafhankelijke mensen die het ook goed kunnen bolwerken zonder mij. Met wie ik afspreek op het moment dat ik daar zin in heb, niet omdat het moet. Mijn leven is zo ingericht dat beslommerin gen van anderen er niet bij passen. Soms is dat lastig, als mensen meer van mij ver wachten dan ik ze kan geven. Meer aan dacht of meer aanwezigheid. Die mensen moet ik dan teleurstellen.'' ,,Ik heb een vrij grote slotgracht om me heen, zeg maar gerust een rivier. Voor anderen kan het moeilijk zijn die te over bruggen. Ik ben geneigd dingen alleen op te lossen en dat kan me onbereikbaar maken. Zoals ik al zei: ik ben een einzel- ganger.'' ,,Dat mijn kinderen later zeggen: mijn moeder was een stom mens. Ik zou het ook erg vinden als Remco mij een stomme partner zou vinden, maar het is zijn eigen verantwoordelijkheid me daarin bij te sturen. Of weg te gaan. Mijn kinderen hebben daarentegen niks te kiezen.'' Denkt even na: ,,En verdrinken, dat lijkt me ook erg. Laatst reed ik met de auto over een heel smal weggetje met aan weerszijden water. Doodeng. Dat gevoel van benauwdheid lijkt me gruwelijk.'' ,,Mijn imkercursus! Dat is mijn nieuwe hobby. Fascinerend om je te verdiepen in zo'n bijenvolk, om te zien hoe zich dat allemaal regelt. Wist je dat bijen bepaalde dansjes hebben waarmee ze elkaar vertellen dat er een eind verderop een lekker bloem pje bloeit? Dat is nog maar een van de tal loze feitjes die ik over me heen gestort krijg. Heerlijk.'' Was u bang voor uw vader? Een narcistische persoonlijkheids stoornis? Waar heeft uw moeder jullie mee naartoe genomen? Hoe heeft het u gevormd? Houdt u anderen op afstand? Zijn er dingen waarvoor u bang bent? Waar wordt u, behalve uw werk en ge zin, vrolijk van? ZATERDAG 8 JUNI 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109