Man krijgt levenslang na doden 85 patiënten 8 NIEUWS 2* aa»Jf OostmcUU* RECONSTRUCTIE PINKPOPDRAMA Morgen begint Pinkpop. De vorige editie kreeg een inktzwarte rand toen na afloop vier festivalgangers werden geschept door een auto. Eén van hen overleed, drie anderen zijn nog altijd herstellende. ,,Ze vlogen alle kanten uit.'' Toen was het paniek. Sommigen gingen naar de gewonden, ik pakte de telefoon en belde 112 De 42-jarige Högel bracht in twee ziekenhuizen waar hij tussen 1999 en 2005 werkte tientallen patiënten om die op de intensive care lagen. Hijdiende zijn slachtoffers een grote hoeveelheid medicijnen toe, waarna ze een hartstilstand kregen. Daarna reanimeerde hij de patiënt, omdat dit hem een 'fijn gevoel' gaf en hij op deze manier indruk wilde maken op zijn collega's. Ook speelde verveling een rol, zei Högel. Een groot aantal van Högels slacht offers overleefde zijn behandeling niet. De verpleger werd in 2005 uit eindelijk betrapt door een collega, die hem de medicatie zag toedie nen. Hij werd drie jaar later veroor deeld tot zeven jaar cel. In 2014 werd de zaak heropend. Gedurende het onderzoek en het proces dat erop volgde, pochte Hö- gel over zijn daden en dat hij 'een van de grootste seriemoordenaars' ooit was. Zo bekende hij zeker ne gentig patiënten te hebben inge spoten met het middel Gilurytmal. Dertig van hen vertelden het niet na. Zelf zei Högel bij 50 'gestopt te zijn met tellen'. Justitie stelde eerder dat de zie kenhuizen een groot aantal moor den hadden kunnen voorkomen. Statistieken in een van de zieken huizen toonden aan dat het aantal reanimaties en sterfgevallen om hoog ging als Högel aan het werk was. Artsen en het hoofd verpleging negeerden de signalen. Als zij op een eerder moment aan de bel had den getrokken, had Högel gestopt kunnen worden. Zij zullen zich daarvoor in een later stadium moe ten verantwoorden. De vader van Danny kan het niet be vatten. Het is maandag 18 juni 2018, iets voor drieën 's middags in de wijk Heerlerheide. De man weet pas een paar uur dat zijn 34-jarige zoon de witte Opel bestuurde die 's nachts een groep Pinkpopbezoekers aanreed. Die crash domineert de mediaberich ten, speculaties over een aanslag krij gen zuurstof als blijkt dat de bestuur der is doorgereden na de aanrijding. Maar Danny's vader weet zeker: er is geen opzet in het spel. ,,Dit moet een ongeluk zijn geweest. Het is ver schrikkelijk'', stamelt hij. In het zie kenhuis even verderop vechten drie festivalgangers nog voor hun leven, een vierde slachtoffer is overleden. Hoe kon het zo misgaan? Waarom gingen de feestvierders midden op de weg zitten? Zag de bestuurder hen werkelijk niet? Reconstructie van de zwartste Pinkpop-uren in de vijftig jarige historie van het festival. Maandag 18 juni - 02.30 uur Som mige feestjes mogen gewoon niet eindigen. Onder dat motto ontstaat in de nacht van zondag op maandag een spontane afterparty na de offi ciële afterparty, buiten bij de ingang van Pinkpopcamping B in Landgraaf. De 49ste editie van 's lands bekendste popfestival is dan al een paar uur voorbij, artiesten, onder wie Bruno Mars en Eddie Vedder, hebben Zuid Limburg allang weer verlaten. Maar een fijn feest is best nog even te rekken, weet ook de Heerlense muzi kant Gino Bombrini (33). ,,We liepen naar buiten bij de camping en toen zagen we een kerel met een gitaar. Ik riep: 'Hé, mag ik spelen?''' De gitaarman, Bombrini en zijn vriendin, zangeres Lotte Walda (22), zoeken een plekje langs de berm van de Mensheggerweg en de ene na de andere festivalganger stopt bij deze laatste geïmproviseerde halte op weg naar huis. Gino: ,,Iemand had snoep bij zich, we dronken een biertje. Ik was iedereen die langsliep lekker door de mangel aan het halen, dan zong ik wat, begeleid door gitaar. Het was echt een goed sfeertje.'' Lotte: ,,Sommigen voerden emotionele ge sprekken, er werd gelachen, ik zong Adèle, dat weet ik nog.'' 03.30 uur Met z'n tienen zitten ze op straat. Sommigen kennen elkaar uit de Heerlense cultuurscene, via via, of uit een van de kroegen in de stad. Inmiddels houden ze één weg helft van de Mensheggerweg bezet. Op een foto lijken ze prima zichtbaar onder het licht van de straatlan taarns. Zo nu en dan passeert een auto op de weg, die slechts beperkt toegankelijk is op festivaldagen. De tijdelijke maximumsnelheid is 30 ki lometer per uur. Gino: ,,Iemand riep nog wel een keer van: 'Hé, we zitten hier wel op de straat.' Maar we zaten daar maar eventjes, zo was de sfeer ook: we gaan zo weer.'' Lotte: ,,Het was totaal niet gevaarlijk.'' Gino: ,,Ie- dereen die daar reed, reed superlang- zaam.'' 04.00 uur Tegen vier uur 's nachts is het feestje voor Lotte en Gino toch echt voorbij. Ze lopen naar de fiets, zo'n 20 meter verderop. Achter hen blijft nog een klein clubje zitten. Dan gaat het mis. Lawaai van de voorbij- razende auto trekt hun aandacht. Het is de witte Opel. Gino draait zich om: ,,We zagen hem heel hard langsrij- vrijdag 7 juni 2019 GO Niels Högel tijdens zijn veroordeling. foto afp De voormalige verpleger Niels Högel is gisteren door een Duitse rechtbank veroordeeld tot levenslang voor de moord op 85 patiënten. Hierdoor gaat de 42-jarige Högel de geschiede nisboeken in als de grootste na oorlogse seriemoordenaar van Duitsland. Lex de Bruijn Oldenburg 'Iemand zei nog: we zitten hier wel op de straat, hè' Niels Klaassen Landgraaf/Heerlen -Gino Bombrini, getuige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8