Tuur Elzinga (FNV): 'Een betere pensioendeal zit er niet in' Verspreiding van foto onberekenbare patiënt leidt tot aanhouding 7 De familie van de 43-jarige ontsnapte, levensgevaarlijke psychiatrisch patiënt Peter M. is opgelucht dat hij is opgepakt. „Hij móest gevonden worden.'' vrijdag 7 juni 2019 Het Pand van Fivoor in Den Dolder waar M. verdween na onbegeleid verlof. De instelling raakte al eerder in opspraak. foto robin van lonkhuijsen Yelle Tieleman Breda Afgelopen zaterdag ging M. er tijdens een onbegeleid verlof vandoor. Hij werd behandeld in de forensisch psy chiatrische kliniek FPA Utrecht in Den Dolder, de kliniek waar ook moordenaar Michael P. verbleef. Afge lopen maandag was zijn familie pas op de hoogte van zijn verdwijning, nadat een arrestatieteam van de politie het ouderlijk huis van M. binnenviel. Pas woensdag, als de ontsnapping landelijk nieuws wordt en minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) in woede ontsteekt over het zoveelste incident rond de kliniek, wordt beslo ten alles op alles te zetten M. zo snel als mogelijk te vinden. De man dreigde in 2017 onder meer het station in Dordrecht te willen op blazen met een atoombom, maar werd Peter M. ontslagen van rechtsvervolging omdat hij volgens de rechtbank volledig on toerekeningsvatbaar was. Wel moest hij behandeld worden. Medewerkers van de kliniek wordt gevraagd in kaart te brengen met wie hij in de kliniek contact had en waar deze mensen zich normaal ophou- den. Tot frustratie van het politieteam dat zich op de zaak heeft gestort, blij ken die bekenden onbereikbaar. On dertussen wordt de moeder van M. be veiligd door de politie. Uit voorzorg, want M. heeft in het verleden aange kondigd zijn moeder iets aan te doen. Het hoofdofficier Rutger J euken van het Openbaar Ministerie in Utrecht neemt het besluit dat het tijd is om zwaardere middelen in te zetten. Foto's en het signalement van M. wor den via de site van de politie verspreid. Met de hulp van het publiek zou de man snel gevonden moeten worden, is de gedachte. ,,Men maakte zich grote zorgen'', zegt iemand die betrokken was bij dit besluit. ,,Als er iets ergs gebeurt, kun nen ze in elk geval niet zeggen dat we er niet alles aan hebben gedaan.'' Tot frustratie van politiemedewer kers die betrokken zijn bij de zoek tocht, komt de zoektocht dan pas echt op gang. ,,Nu moeten we hem zo snel mogelijk vinden. Terwijl de kliniek dagen stilhoudt dat de man is vertrok ken.'' Het verspreiden van de foto leidt daadwerkelijk tot het vinden van M. Hij wordt herkend op het station van Breda. Volgens een medewerker van TOEZICHT Minister Sander Dekker van Rechtsbescher ming heeft harde afspraken gemaakt met de forensisch psychiatrische kli niek in Den Dolder naar aanleiding van de verdwijning van Peter M. De kliniek moet de komende drie maanden da gelijks verslag uit brengen over de gebeurtenissen in de instelling. Ook moet elke afwijking worden gemeld. ,,We willen graag de vinger aan de pols houden", zegt een woordvoerder van het ministerie. ,,Het is belangrijk dat we op de hoogte zijn van wat er speelt.'' de dienst Veiligheid en Service van de NS kocht M. een kaartje aan het loket. ,,Wij werden toen gebeld. Twee colle ga's van mij zijn de trein ingegaan waar Peter M. inmiddels in zat. Die stond op het punt om te vertrekken naar Dordrecht.'' M. vraagt aan de veiligheidsmede werkers wat er aan de hand is. 'Dat ver tellen we liever buiten op het perron', krijgt hij te horen. ,,De medewerkers hebben hem daarna aangehouden en hij ging rustig mee de trein uit. Hij zei nog dat hij verlof had en dus vrij was om te gaan en staan waar hij wilde.'' M. is door de medewerkers in de boeien geslagen en daarna overgedra gen aan de politie. De zus van Peter M.: ,,Ik ben zo ontzettend blij en opge lucht. De rillingen lopen me over de rug.'' Ze was bij haar moeder van 70 in gesprek met een rechercheur toen het verlossende telefoontje kwam. ,,Die rechercheur werd gebeld en zei ineens: 'Ze hebben hem'. Toen was het janken geblazen. Hij móest gevonden worden.'' Peter M. wordt door de politie zo snel mogelijk overgebracht naar de kliniek in Den Dolder. Ook daar halen ze opgelucht adem. ,,Goed dat hij is gevonden'', aldus een woordvoerder. Als de FNV-leden het pensioen akkoord verwerpen, blijven ze met lege handen achter. De pen sioenleeftijd blijft dan in het hui dige snelle tempo stijgen en de kans op kortingen op de pensi oenen blijft levensgroot. Peet Vogels Utrecht Daarvoor waarschuwt Tuur El- zinga, de vicevoorzitter van de FNV, in een interview met deze krant. „Een betere deal zit er niet in", al dus de man die na mens de FNV de on derhandelingen voerde over het ak koord. Elzinga (foto) wijst erop dat in de afspraken de AOW-leeftijd eerst twee jaar wordt bevroren en daarna minder snel stijgt dan in de huidige plan- nen. „Zelfs al gaan we nu gigantisch staken, dan nog houden we de ver- 4 hoging van de AOW- leeftijd niet tegen. En de kortingen op de pensioenen. Met de huidige coalitie van re geringspartijen en PvdA en GroenLinks kunnen bo vendien geen nieuwe afspraken worden gemaakt. Dat betekent dat er pas na de verkiezingen weer kan worden onderhandeld. Dan ligt de AOW-leeftijd al op 67 jaar en drie maanden. Met het nieuwe pensioenakkoord is dat pas over tien jaar.'' Elzinga benadrukt dat er nu een veel beter akkoord op tafel ligt dan in november vorig jaar. Toen be sloot de FNV weg te lopen van de onderhandelingstafel omdat met name mensen met zware beroepen te hard werden getroffen. ,,Ze kunnen straks drie jaar eerder stop- pen dan onder de huidige regels.'' Bovendien worden er miljarden vrijgemaakt om het eerder stoppen financieel haalbaar te maken. Elzinga benadrukt dat de kans op kortingen van de pensioenen straks veel kleiner is dan met de huidige regels. Als het akkoord alsnog verwor pen wordt, zullen miljoenen men sen al volgend jaar met een korting op hun pensioen worden gecon fronteerd. m Economie GO Peter M. uit trein geplukt na tip loketmedewerker FOTO POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7