Handtekeningen onder voorlopig koopcontract Cultuurhuis gezet 7 BOEK METSELAARSDYNASTIE Bas Bijkerk had al ervaring met het samenstellen van een boek. Maar nog niet met eentje dat gaat over zijn eigen familie(bedrijf). Na ruim twaalf jaar ligt het er dan eindelijk: een opgetekende geschiedenis van een van de oudste familiebedrijven van Nederland. {y^T' 1 DEMEYERE ROOKSET van€ 149T- 0 28 cm VOOR 99f- In de research voor dit boek zat vanzelfsprekend nog het meeste werk. Jarenlang ver zamelde Bas Bijkerk alle in formatie die hij maar kon vinden over de metselende Bijker ken. En alles ging netjes in de computer. Tot dochter Ingrid zei: ,,Nu gaan we het doen, dat boek schrijven." En vandaag, 7 juni, is dan eindelijk de officiële boekpre sentatie van Bijkerk, dynastie van metselaars op locatie bij bouwbe drijf Bijkerk in Burgh. Het boek vertelt het verhaal van tien generaties metselaars uit het geslacht Bijkerk. Bas licht toe hoe het begon. ,,We wisten dat mijn overgrootvader metselaar was, maar van daarvoor was het ons niet bekend. In het archief van Goeree- Overflakkee vond ik een lijst met metselaars waar Bijkerk ook in voorkwam. De eerste generatie stamt uit 1680, waar Cornelis Bij- kercke in Middelharnis het alleen recht had verkregen voor al het con- structiewerk. Vanaf de derde gene ratie is Bijkerk op Schouwen-Dui- veland gevestigd." In totaal heeft Bas alle tien de generaties beschre ven in het boek. Iedere metselaar kreeg een karakteristieke omschrij ving. Zo zijn er de onmisbare Cent Bijkerk, de intelligente Johannes Bijkerk en de behoedzame Nico Bij kerk. Ook maakte hij een uitstapje met twee hoofdstukken over de aanver wante takken: twee families Bij- kerke in Nederland en familie By- kerk in Amerika. ,,Je vindt echt van alles als je gaat zoeken. Allerlei weetjes en feitjes, maar de kunst is We wisten dat mijn overgrootvader metselaar was, maar van daarvoor was het ons niet bekend de pareltjes eruit te halen. Al zijn het toch vooral wel droevige verha len hoor. Veel armoede en sterfte. Zo was er eentje bij die een jaar in de bak belandde en er was er eentje die stierf, terwijl zijn vrouw zwan ger was. Nadat het kind geboren was, overleed zij ook en hun in to taal vijf kinderen moesten naar het weeshuis." De laatste hoofdstukken gaan over zijn eigen tijd in het be drijf. ,,Dat was lastig om te schrij ven. Het gaat over jezelf en je wilt niet opscheppen. Je wilt wel de mindere dingen en dus de waar heid vertellen, maar ook geen men sen kwetsen." Ondanks de lange adem die er nodig was om het boek te schrijven, hebben Bas en zijn dochter, die de redactie deed, er nooit druk achter gezet. ,,Dat was wel goed ook eigenlijk, want zo konden we het einde tot aan de be- drijfsoverdracht ook meemaken en beschrijven." Na tien generaties in 332 jaar is er namelijk een einde ge komen aan de 'dynastie van metse laars.' Bas en zijn broer Jan hadden geen opvolging van hun kinderen. Het bedrijf is overgenomen door Pieter van Moort die er al jaren werkzaam was. ,,Het is mooi dat de bedrijfsnaam blijft bestaan, we hebben wat dat betreft in Pieter een waardige opvolger gevonden." Het boek is te koop bij De Kleine Stern in Burgh-Haamstede en bij Boekhandel de Vries in Zierik- zee. GOES Den Hertog Lange Vorststraat 27 - www.denhertogservies.nl De verkoop van het oude school gebouw aan het Jannewekken in Zierikzee is op een haar na beklon ken. Woningcorporatie Zeeuw- land zette gisterochtend haar handtekening onder een voorlopig koopcontract met de gemeente. En de gemeente doorliep diezelfde formaliteit later op de dag met de stichting Cultuurhuis ZierikC. Het streven is dat de definitieve overdracht 1 juli plaatsvindt. Ook de laatste plooien in het lange onderhandelingstraject zijn gladgestreken, aldus stichtings voorzitter Pieter van der Hulle. De gemeente wil geen enkel financi eel risico lopen bij de aankoop en doorverkoop van het pand. Boetebedrag Burgemeester en wethouders be paalden begin deze week dat de stichting - bovenop de koopsom van 550.000 in depot bij de notaris - ook het boetebedrag (50.000 euro) moesten overmaken, dat zou moeten worden betaald indien de koop uiteindelijk toch nog mocht afketsen. ,,Ook dat is gebeurd", ju belt Van der Hulle. ,,Het kan nu niet meer fout gaan." Het Cultuurhuis ZierikC is ruim acht maanden intensief bezig ge weest om (politiek) draagvlak te vinden voor de plannen. Van der Hulle houdt januari aan als offici ële opening van het Cultuurhuis. Toneelvereniging Zierik zit al lan ger in het pand en kan de verdere activiteiten daar nu voortzetten. Ze krijgen gezelschap van dans school Elly Geelhoed (na de zo mer) en studio Yogamundo van Nadine van der Hulle. Voor de dansschool is nog een kleine verbouwing noodzakelijk. Wanneer de yogastudio overstapt vanuit De Driehoek staat nog niet vast. Ongeveer een kwart van het pand is nog beschikbaar voor an dere initiatieven. De stichting wil de buitenruimte onder meer aan kleden met veel groen en beelden. vrijdag 7 juni 2019 SD 'De kunst is de pareltjes eruit te halen' Mariska den Hartog Burgh-Haamstede 'f, Bas Bijkerk, schrijver van Bijkerk, dynastie van metselaars, bij een huis in aanbouw in Nieuw-Haamstede. foto ernesta verburg -Bas Bijkerk Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58