Duur middel tegen spierziekte SMA voor alle patiëntjes vergoed 'ï&Êm 4 Poetin waarschuwt Amerika 7 JUN11989VLIEGRAMP SURINAME Vandaag precies dertig jaar geleden kwamen 176 mensen om het leven bij de SLM-ramp in Suriname. De vader van Dayenne Denneboom was één van hen. ,,Pas later kwam het gemis naar boven.'' De Russische president Vla dimir Poetin heeft ervoor ge waarschuwd dat een militaire interventie van de Verenigde Staten in Venezuela een ramp zou zijn. Bovendien zullen zelfs bondgenoten van de Amerikanen een dergelijke actie niet steunen. Tijdens het Economisch Fo rum in de Russische stad Sint-Petersburg zei Poetin gisteren ook dat Russische militaire adviseurs nog in Ve- nezuela zijn voor onderhoud aan Russische militaire hard ware. Volgens hem zijn zij dat contractueel verplicht. Ook zei hij dat Moskou geen speci ale militaire bases in Venezu ela, een Russische bondge noot, aan het opzetten is. Rusland heeft economische belangen in Venezuela en steunt nog steeds het dictato riale regime van Nicolas Ma- duro. Onder diens bewind is het land volledig ingestort. Mensen moeten hun gezonde verstand gebruiken en voorlopig niet gaan wandelen in het bos Terrorbuizerd belaagt al zeker vijf joggers De Overijsselse gemeente Dinkelland wordt sinds een paar dagen geteisterd door een agressieve buizerd die al zeker vijf hardlopers in het buitengebied van kerkdorp Saasveld te grazen heeft ge nomen. De gemeente heeft, zo meldt RTV Oost, een waarschuwingsbord ge plaatst om joggers te attende ren op de gevaarlijke roofvo gel. Volgens een van de hard lopers gaat het zeer waar schijnlijk om dezelfde bui zerd die vorig jaar ook al mensen in dezelfde omge ving aanviel. Toetreding Turkije staken Luipaard doodt peuter Dag minder werken in trek De kaarsenhouder met een foto van haar vader is eigenlijk te mooi om te gebruiken. Alleen op 7 juni, de dag van de SLM- ramp in 1989, lichten drie vlammen het gezicht van Orniel Codrington op. ,,Ik spaar de momenten op dat ik de kaarsen aansteek, omdat deze foto zoveel waarde heeft'', zegt Dayenne Denneboom (39), dichteres, geboren en getogen in Paramaribo. Het is de enige portretfoto die ze van haar vader heeft. De vorm van zijn gezicht is een kopie van die van haar. Dit jaar zou hij 79 zijn gewor den. Ze heeft ook nog een oude groeps foto van de Technische Hogeschool in Nederland, waar haar vader als enige donkere student op staat. En twee brieven die hij vanuit de Ver enigde Staten naar haar moeder stuurde tijdens de zwangerschap. Hij schreef dat haar moeder goed op zichzelf moest letten en hoe trots hij was op de geboorte. Dayenne: ,,Toen ik die brieven las, dacht ik: nu weet ik waarom ik zo slordig schrijf, haha.'' Veel herinneringen aan haar vader zijn vervaagd. ,,Ik ben veel dingen kwijt, doordat ik in een shocktoe stand verkeerde. Mijn moeder en ik hebben er ook nooit meer over ge praat.'' Pas 9 jaar was ze, toen haar vader omkwam. Hij zat in de DC-8 van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM), die kort voor de landing in het zicht van de luchthaven bij het dorp Zanderij crashte. Slechts elf inzitten den en een hond overleefden het on geluk; 167 passagiers en negen be manningsleden kwamen om, onder wie veel Surinaamse profvoetballers van het Kleurrijk Elftal. Dayennes ouders waren al enige tijd uit elkaar. Maar Orniel zorgde goed voor zijn kinderen. ,,Mijn vader kwam me vaak ophalen bij de zwem vereniging. Hij had altijd een pakje Stimorol-kauwgom bij zich. ik vond het geweldig om naast hem te zitten in zijn bruine Mazda.'' Barbiepop Op die dag dertig jaar geleden zou hij terugkomen van een maandje in Ne derland. De dag voor hij op vakantie ging, had hij nog afscheid van Day enne genomen met een knuffel en de plechtige belofte dat hij een Barbie pop voor haar zou meenemen. Sj| De rampdag herinnert ze zich alsof het gisteren was. ,,Ik was 's ochtends vroeg onderweg naar school. Ik hoorde overal loeiende sirenes. Toen ik bij school aankwam, hing de vlag halfstok.'' Docenten liepen onrustig over de gangen. Haar juf stond geëmotio neerd voor de klas. Ze vertelde dat een vliegtuig was neergestort en dat we naar huis konden gaan. Ik wist toen niet dat mijn vader in dat vlieg tuig zat.'' Thuis bij kennissen belde haar Ik heb heel vaak in mijn hoofd herhaald: ik heb geen vader meer, ik heb geen vader meer Dat heeft zorgminister Bruno Bruins gisteren bekendgemaakt tij dens een geneesmiddelendebat in de Tweede Kamer. De vergadering werd bijgewoond door meerdere jonge patiënten die baat hebben bij Spinraza, maar het middel vooralsnog niet vergoed kregen. Bruins: ,,Komende week komt het Zorginstituut met een positief advies voor voorwaarde lijke toelating van Spinraza tot het basispakket voor de groep waarbij behandeling nu nog niet wordt ver goed.'' De minister gaat er nu vanuit dat ook deze patiënten zo spoedig mo gelijk met een behandeling kunnen beginnen. ,,Ik vertrouw erop dat pa tiëntenorganisaties samen zullen optrekken om betrokkenen van de juiste informatie te voorzien", al dus de bewindsman op Volksge zondheid. De behandeling van SMA met het middel Spinraza kost een half miljoen euro per patiëntje in het eerste jaar van behandeling en daarna een kwart miljoen euro per jaar. Vooralsnog werd het medicijn, na prijsonderhandelingen door de minister, alleen vergoed voor kin deren die al op jonge leeftijd ziek zijn geworden en bij wie de behan deling nog tijdig kan beginnen. Ook baby's zonder symptomen, maar met de genetische afwijking die SMA veroorzaakt, kwamen daarvoor in aanmerking. vrijdag 7 juni 2019 GO SINT-PETERSBURG Natuurmonumenten waarschuwt niet naar het Nationaal Park Veluwezoom te komen in verband met de stormschade. SAASVELD Kardinaal George Pell verlaat met handboeien om het hooggerechtshof in Melbourne. Pell is in hoger beroep ge gaan tegen zijn veroordeling wegens seksueel misbruik van twee jongens in de jaren 90. foto epa DEN HAAG De onderhandelin gen over de toetre ding van Turkije tot de Europese Unie moeten worden af gebroken, vindt de Tweede Kamer. Het kabinet moet in Brussel voorstellen met het overleg te stoppen. Doordat de regering van president Erdogan volgens veel EU- landen de rechts staat en de demo cratie ondermijnt, is EU-lidmaatschap onmogelijk. KRUGERPARK Een 2-jarige jongen is in het Krugerpark in Zuid-Afrika door een luipaard ge dood. Het roofdier was erin geslaagd een omheind ge deelte van het park binnen te komen. Daar viel het de jon gen aan. ROTTERDAM Meer dan de helft van de Europese werknemers (56 procent) wil liever vier dagen per week werken als ze hiervoor kunnen kiezen. De over grote meerderheid hiervan (78 pro cent) is echter niet bereid salaris in te leveren en gaat lie ver voor een vier daagse werkweek met langere werk dagen. Dat meldt loonstrookverwer- ker ADP. 'Herdenking nog Tonny van der Mee Almere —Dayenne Denneboom Spinraza, een middel dat helpt bij de spierziekte SMA, komt zo snel mogelijk voorwaardelijk in het basispakket voor alle patiën tjes. Vooralsnog kregen alleen kinderen tot een jaar of negen het middel vergoed. Edwin van der Aa Den Haag Kijk op de site bij /video Opluchting voor SMA- patiëntjes Tygo en Fauvé KARDINAAL IN DE BOEIEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4