Pioenen O O O O Minder zout uit een potje en meer Oosterscheldewater MARGOT ZEELAND 13 BEOORDELING Voorgerecht Eigenlijk wilde ik het in deze column heb ben over Pinkpop. Dat festival bestaat dit jaar 50 jaar. Ooit, in 1983, ging ik met een groep vrienden vanuit Goes naar toen nog Ge leen, om daar de hele dag op het veld te zitten en te genieten van alle optredens. Als je nu de beel den terugkijkt dan ziet het er allemaal wat im provisatorisch uit, maar dat vonden we toen niet. Wat ik altijd nog bijzonder vind, is dat we 's avonds laat de bus weer gewoon terugvonden, zonder mobiele telefoons. Diep in de nacht arri veerden we weer in Goes. Mijn eerste festival was een feit en ik kan er nog veel meer over schrijven, ware het niet dat ik deze week van mijn ouders een bos pioenrozen kreeg. Dat vind ik eigenlijk een veel mooier onderwerp voor dit Pinkster weekend. Pioenen zijn mijn favoriete bloemen. Dit zijn Sarah Bernhardt-pioenen. De stekken kregen mijn ouders nog van mijn opa. Die had, naast een moestuin, ook een stukje met bloemen die hij verkocht, waaronder de pioenroos. Geu rende versies in licht roze die vol uitkomen. Mijn moeder vertelde dat mijn opa er altijd negen in een bos deed; een oneven aantal, dat geeft een mooier geheel in de vaas. Natuurlijk maakte ik een foto van mijn ouders met een bos pioenen en ik kreeg er ook negen mee naar huis die prachtig staan. Ik ruik er telkens even aan met weemoed. Maak eens een dessert met rozen; bijzonder en lekker. Kook 150 gram dessertrijst gaar met 750 deciliter melk. Roer er ondertussen 75 gram riet suiker, 50 gram geschaafde amandelen en 4 eetle pels rozenwater door. Garneer met onbespoten (pioen)rozenblaadjes en frambozen. Dat had mijn opa vast ook heel bijzonder en lekker gevon den. Mijn moeder vertelde dat mijn opa er altijd negen in een bos deed; een oneven aantal, dat geeft een mooier geheel in de vaas Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland een kegelvormige aardenwerken pot met een gat bovenin waardoor damp ontsnapt en de saus in dikt tot een smaakbom. In dit restaurant gaat de onderste schaal in de oven en wordt de kegel er pas vlak voor het serveren opgezet. Als mijn vistajine uiteindelijk toch komt, is de kabeljauw taai. De moot ligt in kokendhete chermoulasaus van to maat, ui, knoflook, paprika, gember en tomatenpu ree. In combinatie met de ingelegde citroen intens zoetzuur. Als bijgerecht. De traditionele bereidingswijze van de korrels van durumtarwe vergt tijd, geduld en oefening. ,,Dat maak ik zoals mijn oma dat deed'', vertelt Twan. ,,Wellen, wrijven tussen je handen, stomen met wat boter.'' Het resultaat is een smaak volle rulle couscous die ik lekker oplepel met yo- ghurt-mintsaus en chermoulasaus. Mijn disgenoot kiest couscous met lam. De repen paprika, sperziebonen, stukken pompoen, groene olijven, pruimen, kikkererwten en rozijnen vor men kleurrijke strepen op de piramidevormige berg couscous, maar ze smaken vrij neutraal. Voor het lamsvlees gebruikt Twan kaneel in de ras el ha- nout. Een zoet, warm en licht bitter specerij dat geurt naar een overdekte soek in een oude medina. Ondanks alle exotische kruiden en specerijen blijft de sprookjesachtige betovering uit. Waarschijnlijk hebben onze getrainde smaakpapillen meer prik kels nodig om een gerecht onvergetelijk te maken. Een vanille-ijsje met honing en walnoot. Bovenop torent een flinke toef slagroom. De thee en koffie gebruiken we om het zoet te temperen. Na het afrekenen stappen we nog een rondje langs de Westerschelde. Onze ogen speuren over de golven, op zoek naar het schip van Sinbad de Zeeman. Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance &8j KAPELLE Een paar weken ge leden stond er een column van Teun van de Keuken in een groot landelijk dagblad over Oosterschelder zeewater. 'Zui ver Zilt water om mee te koken'. Hij vond het een krankzinnig product dat hij eenvoudig weg zette als een idee van snelle jon gens die veel geld willen verdie nen aan zoiets simpels als zout en water. Bewuster eetgedrag Hans Everse van Zilt-E is de man achter dit culinaire, gezui verde zeewater uit de Ooster- schelde. ,,Teun van de Keuken heeft maar wat geroepen," zegt Everse. ,,Van de Keuken is de man achter Tony Chocolonely en het programma de Keurings dienst van Waarde. Ik respec teer hem, maar dit begrijpt hij gewoon niet. Zo'n product als Oosterschelder is moeilijk om te laten landen buiten Zeeland. Terwijl het minderen van het zoutgebruik steeds meer gepro moot wordt, dus je zou denken dat dit product hier goed op aansluit. Met Oosterschelder verminder je het zout met 30 procent, mits je het op de juiste manier gebruikt natuurlijk. Het zeewater bestaat voor twee derde uit natriumchloride en de rest zijn mineralen die ervoor zorgen dat het water zijn zoute smaakt krijgt. Het is gewoon een mooi product dat bijdraagt aan een bewuster eetgedrag", aldus Everse. ,,Mensen laten na denken over wat ze eten, in dit geval over het zoutgehalte is heel belangrijk. Aan zeekraal voeg je toch ook geen zout meer toe?" We gaan koken met dit zilte water. Neem 4 meischolle- tjes en leg deze een nacht in Oosterschelder. Dep ze droog en bak ze in een pan met olijf olie. Kook 500 gram nieuwe aardappelen in Oosterschelder, doe er 4 preien in ringen door heen en maak hier een stamp pot van. Zout toevoegen, hoeft dus niet meer. vrijdag 7 juni 2019 GO tiisiüB ts«3!®] 'Hihn* H »|cJj Heb je ook couscous gegeten? Nog een dessert? Prijs/kwaliteit (Prijs/kwaliteit telt dubbel) 1 Kok Hans Everse vindt dat koken met Zilt-E een goede ma nier is om minder zout te gebruiken. archieffoto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49