Provinciale zender ziet in regiovensters bij NPO kans op meer publiek ZEELAND 11 Dankzij de katoenen broodzakken en kaasdoeken van Margreet Verschuure uit Kruiningen hebben tientallen gezinnen geen plastic zakken en kaaspapier (met plastic!) meer nodig. mm Woensdag lekten plannen voor de hervorming van de publieke om roep uit. Een van de voornemens is het huidige jongerenkanaal NPO 3 gedeeltelijk of helemaal vrij te ma ken voor de regionale omroepen. Het kanaal zou dan worden omge doopt in Regio 3. Over de invulling en uitwerking van de plannen tasten ook de regio nale omroepen zelf nog in het duis ter. Monique Schoonen, directeur van Omroep Zeeland, is niettemin blij met de huidige signalen over de komst van 'regiovensters' bij de NPO. ,,Het is een initiatief dat al jaren in de maak is en waarover ook in het regeerakkoord het een en ander is opgenomen", zegt Schoonen. ,,We zijn heel erg blij dat er nu ook iets mee wordt gedaan. Maar de ins en outs ken ik nog niet. We hebben nog geen beeld van de inrichting en uitvoering." Het is niet de bedoeling dat het huidige eigen kanaal wordt inge wisseld voor Regio 3, verzekert Schoonen. ,,Die blijven naast elkaar bestaan. Wij gaan ervan uit dat je op die manier aanvullend bereik genereert. In die zin zijn we daar heel blij mee." Ondanks de opkomst van inter net blijft televisie voor de regionale omroep van groot belang. ,,En zeker een landelijk venster. Er kijken nog steeds miljoenen mensen naar het journaal. Televisie doet het ook bij ons onverminderd goed. Iedereen Je merkte dat minister Slob begaan is met de publieke omroep en met de journalistiek in haar algemeenheid dacht ook dat met de komst van te levisie radio niet meer belangrijk zou zijn. Maar we zien dat ook radio een relevant kanaal blijft." De Zeeuwse omroepdirecteur wil samen met haar collega's in het land optrekken, om duidelijk te krijgen wat de rol van de regionale omroepen precies wordt. ,,Want de landelijke publieke omroep is nu heel erg in beweging en wij worden daar nu voor een deel in meegeno men." Omroep Zeeland heeft het al ja ren financieel zwaar, doordat regio nale omroepen een bedrag per in woner krijgen. Omroepen in dun bevolkte gebieden zijn daardoor in het nadeel. Schoonen hoopt dat de ontwik kelingen rond een regiokanaal fi- nancieel gunstig voor Zeeland uit pakken. ,,Het zou heel goed kunnen dat dat effect heeft. Maar hoe het er precies uit gaat zien, weet nog nie mand. Het wordt wel wat concreter, maar het zijn nog allemaal verge zichten." Noden en wensen Binnenkort stuurt minister Arie Slob een brief naar de Tweede Ka mer over zijn plannen. Schoonen heeft vertrouwen in een positieve boodschap. ,,Hij weet van onze no den en wensen. Eind vorig jaar is hij bij ons op bezoek geweest. Hij kon natuurlijk nog geen toezeggingen doen, maar je merkte dat hij begaan is met de publieke omroep en met de journalistiek in haar algemeen heid." I argreet Verschuure zit avonden achter elkaar achter de naaimachine en ze wordt er allesbe halve rijk van. ,,Maar dat vind ik niet erg. Ik wil juist zoveel moge lijk mensen helpen zonder afval te leven." De naaimachine staat mid den op de eettafel. ,,Bij bakkerij Hirdes in Krabbendijke waren de grote zakken al weer op. Ik moet er dus weer een heleboel bijmaken", verklaart Margreet. Ze heeft het niet bijgehouden, maar sinds be gin april heeft ze al zeker meer dan honderd zakken genaaid. ,,In het begin voelt het een beetje vreemd aan om met je broodzak naar de bakker te gaan en om bakjes mee te nemen naar de slager. Maar on dertussen ben ik het gewend en zie ik dat ook andere mensen het doen." Voor Margreet begon het balle tje een paar maanden geleden te rollen. Met haar man had ze zich aangemeld voor de actie 100-100 100. Daarbij proberen 100 gezin nen uit Reimerswaal 100 dagen lang maximaal 100 kilo afval te produceren. ,,Op de startbijeen komst gaf een vrouw een lezing met allerlei handige tips. De broodzak was er één van. Ik dacht: die maak ik zelf wel van een restje stof." Via de site van 100-100-100 bood ze de zelfgemaakte zakken ook aan andere deelnemers aan. ,,Eén van hen kwam met het idee om ze ook in de winkels te leg gen." Korting ,,Bij slagerij Van Soest in Kruinin gen waren ze direct enthousiast. Zij ondersteunen de 100-100-100 actie door deelnemers vijf procent korting te geven wanneer ze zelf bakjes meenemen." Ook bakkerij Hirdes in Krabbendijke en Land- winkel de Plantage tussen Krui- ningen en Yerseke omarmden het initiatief. ,,Bij de landwinkel gaan vooral de kaasdoeken goed. Die zijn wel wat duurder, omdat er veel werk in zit. Je moet de doeken in de oven verwarmen en meer dere keren bestrijken met een mengsel van bijenwas en jojoba- olie." De doeken zijn vervolgens haast eindeloos te gebruiken: een natte doek of een mild sopje en ze zijn weer schoon. ,,Ik gebruik het in plaats van aluminium- of huis- houdfolie. Mijn zoon neemt er zijn boterhammen in mee." De milieu vriendelijke verpakkingen komen de kwaliteit van het voedsel ten goede. ,,Kaas schimmelt minder snel en bij brood blijft de korst lek- Je kunt de broodzakken trouwens ook gewoon invriezen ker knapperig. Je kunt de brood zakken trouwens ook gewoon in vriezen." De familie Verschuure produ ceerde al niet veel afval, omdat Margreet bijvoorbeeld haar eigen lippenbalsem, deodorant en was middel maakt. Daarnaast verbou wen ze zelf veel groenten en fruit, die met verschillende methodes lang bewaard blijven. ,,Neem bij- voorbeeld snijbiet. Die bladeren gaan in de droogmachine en daarna vermaal ik het. Je kunt het gebruiken in een smoothie of door de aardappels doen voor stamp pot." Door deelname aan de 100- 100-100-actie is de hoeveelheid restafval tot een absoluut mini mum gereduceerd. ,,We begonnen met een paar kilo per week, tot we kattenbakvulling van papier en hout hebben gevonden. Dat kan bij het gft-afval. We zitten nu nog maar op 280 gram restafval in twee weken." vrijdag 7 juni 2019 GO Omroep Zeeland blij met Regio 3 Omroep Zeeland juicht de plan nen om van NPO 3 een regioka naal te maken toe. Op die ma nier kan de omroep nog meer publiek bereiken. Rolf Bosboom Oost-Souburg - Monique Schoonen, directeur Omroep Zeeland Broodzak in strijd tegen plastic Joeri Wisse Kruiningen - Margreet Verschuure Kijk op de site bij /video Margreet leeft duurzaam Margreet Verschuure uit Kruiningen (links) maakt haar eigen broodzakken om plastic afval tegen te gaan. Sinds begin april zijn ze in ver schillende winkels, waaronder bakkerij Hirdes in Krabbendijke, te koop. Volgens Mirjam van Belzen (rechts) maken steeds meer klanten gebruik van de zakken. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47