10 ZEELAND BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Oosterschelde De Oosterschelde is dood (krant 17 mei). Hoe is het toch mogelijk? Hoewel de zeehond hier geen na tuurlijke vijanden heeft, lijken ze mij overbeschermd. Dat deze beesten in de Oosterschelde voorkomen? Een raadsel. Men zou ze als exoten moeten be schouwen. Ze vreten het visbe stand weg. Al bij al is het een ver storing van het biologisch even wicht. Waarom grepen ecologen, biologen en bestuurders van pro vincie en Rijkswaterstaat niet eerder in? Theo Uitterhoeve, Appelstraat 62, Goes Energietransitie De artikelen over de Zeeuwse energietransitie geven een inte ressant overzicht van de klimaat- opgave waarvoor Zeeland staat. Heel belangrijk ook om de Zeeuwse burger hierbij te betrek ken. Het klimaat is van iedereen! Daar zullen we allemaal aan moe ten werken. Het is wel erg vreemd te lezen dat de grote in dustrie in de RES (regionale energiestrategie, red.) buiten be schouwing blijft, omdat oplos- singen hiervoor de Zeeuwse schaal zouden ontstijgen. De Zeeuwse industrie produceert 80 procent van de totale Zeeuwse uitstoot aan broeikasgassen. Juist dat was al in 2016 de reden dat de Zeeuwse industriële bedrijven samen met Zeeland Seaports, de ZMf en de provincie hun nek hebben uitgestoken om deze enorme uitstoot van broeikasgas sen in te dammen. Deze vier par tijen hebben dit uitgewerkt in een concreet doel: 40 procent re ductie in 2030, ten minste 6 mil joen ton CO2 Hoezo ontstijgt dit nu de Zeeuwse schaal? En wat zijn de vorderingen? Thom van Riet Gerrit van der Veenstraat 11 Middelburg Stoma In januari van dit jaar heeft mijn man na een darmoperatie een tij delijke stoma (krant 17 mei) ge kregen in ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen. Voor de opname waren we al heel goed geïnfor meerd hoe alles zou kunnen gaan. Ook hadden we een oefen pakketje meegekregen. Voor hij naar huis mocht, hebben we drie keer 'stomales' gehad. Omdat mijn man erg zwak was toen hij thuiskwam, hebben we thuiszorg gehad, onder meer voor de stoma. Ongetwijfeld zullen er altijd situ aties zijn waar thuiszorg nodig is. Het was wel heel fijn om op de thuiszorg van ZorgSaam terug te kunnen vallen. Samen met hen L 1 I II en met de stomaverpleegkundige van het ziekenhuis is het allemaal goed gelukt, want soms waren er probleempjes. Overigens een pluim voor de thuiszorg en zie kenhuis ZorgSaam in Terneuzen. Clothilde den Hartigh-van den Berg Langs de Kreek 42, Terneuzen Achtertuinkamperen Gesproken wordt over legaal wildkamperen (krant 21 mei). De site vermeldt duidelijk een over- nachtingsprijs (niet 5 euro maar 9,35 per nacht). Het is dan een ge wone zakelijke transactie waar voor ook regels gelden. Dat er in de tuin wordt gekampeerd ver schilt niet zoveel met kamperen bij de boer achter de schuur. Worden ook de regels nageleefd? Wordt toeristenbelasting afge dragen? Een nachtregister bijge houden? De brandblussers jaar- lijks gekeurd? De verplichte half jaarlijkse keuring op legionella uitgevoerd? Of bestaat de moge lijkheid dat recreatief Zeeland straks wordt geconfronteerd met berichten in de media als 'Toeris ten lopen legionellabesmetting op op camping in Zeeland'. Zijn alle antwoorden ja? Dan is sprake van een welkome uitbreiding van recreatiemogelijkheden. Nee? Dan is er werk voor exploitanten en toezichthoudende instanties, want iemand met een katholieke pimpernoot in de tuin weet: ge lijke monniken gelijke kappen. Bart Goudzwaard Camping Akkerleven Oostweg 8, Zonnemaire Aangifte In de krant (29 mei) staan een paar stukjes over 'klachten' van misdadigers. De moordenaar van Anne Faber klaagt over zijn 'hardhandige aanhouding' en de moordenaar van Pim Fortuyn doet 'aangifte om laster door poli tici'. Ik vraag me steeds vaker af in wat voor maatschappij we tegen woordig leven. Het lijkt wel of misdadigers meer en meer een platform krijgen, terwijl met de slachtoffers en/of hun nabestaan den niet of onvoldoende rekening wordt gehouden. Het is een feit, de daders zijn moordenaars. Het is cru om te zeggen, maar wat mij betreft hebben die in onze rechtsstaat veel te veel rechten. De slachtoffers hebben levens lang, die hebben geen keuze. Ik vind dat er snel een beperking moet komen aan de rechten waar zulke zware misdadigers een be roep op kunnen doen! Piet van den Ameele Offenbachlaan 48, Vlissingen Bellen Vijftig cent voor een minuut bel len naar Amerika, via de vaste lijn (krant 23 mei). Het moet niet gek ker worden. En dan doel ik niet op het tarief, maar op het feit dat men dat anno nu nog doet. Wij hebben onze vaste lijn opge zegd, hebben momenteel het goedkoopste internet van Delta en bellen via Whatsapp en Face- time de hele wereld. Net zo lang tot Delta monopolist af is in Zee land. Dan stappen we over. Di rect. Ruud Jobse De Boisotstraat, Koudekerke Vandaag vieren we dat onze ambitieuze studenten uit binnen- en buitenland opnieuw binnen driejaar hun universitaire bacheloropleiding hebben afgerond aan University College Roosevelt. We feliciteren deze studenten en onze betrokken docenten en staf met dit mooie resultaat. Studeren aan UCR betekent datje zelf je onderwijsprogramma samenstelt. Je kiest uit bijna 200 opties de vakken die aansluiten bij jouw interesses en nieuwsgierigheid. Onze studieadviseurs helpen je bij die keuze. Zo leg je een stevige basis voor een masteropleiding in Nederland of daarbuiten. Geesteswetenschappen, sociale wetenschappen, natuurwetenschappen; we hebben het allemaal. Vanaf september 2019 voegen we engineering- en technologievakken toe, waarmee je je ook kunt vastbijten in thema's zoals klimaat verandering, energietransitie en leven in de Zeeuwse delta. University College Roosevelt Ben jij een van de Zeeuwse studenten die in 2022 bij UCR zal afstuderen? Of ben jij een van de pioniers die in september 2019 start met Engineering? Je kunt je nog tot 7 juli aanmelden voor het collegejaar 2019-2020! Utrecht University Meer weten: kom naar onze open dag op 19 juni! ucr.nl/opendays vrijdag 7 juni 2019 GO Samen voor goede zorg Ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen. foto marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46