Anita Pijpelink: 'Ontzettend gaaf Dick van der Velde: 'Ik hou van korte lijnen' 9 INSTALLATIE GEDEPUTEERDEN Ze hielden er allebei geen rekening mee dat ze de komende vier jaar weleens als gedeputeerde door het leven zouden kunnen gaan. Anita Pijpelink (PvdA) en Dick van der Velde (VVD) volgen Ben de Reu en Carla Schönknecht op. Vandaag worden ze geïnstalleerd. Tot een paar weken geleden hield Anita Pijpelink (PvdA) nog steeds rekening met twee mogelijkheden: een rol in de oppositie in Provinciale Sta ten of een plek in het dagelijks provincie bestuur. Het is dat laatste geworden. Op 21 maart, de dag na de verkiezingen, zei iemand tegen haar: ,,Dat wordt een korte formatie." Daarvan was Pijpelink niet overtuigd. Weliswaar had de PvdA goed gescoord, maar het was niet denk beeldig dat haar partij in het college zou zijn verdrongen door de grote winnaar Forum voor Democratie. Kat in 't bakkie ,,Het was echt geen kat in 't bakkie. Ik heb vorig jaar eerst moeten besluiten of ik in de Staten wilde blijven, ook als we in de oppositie zouden ko men. Die kans was re ëel, want de PvdA zat in een flinke dip. Ik be sloot hoe dan ook door te gaan. Toen kwam de vraag: 'Stel dat je gede puteerde kan worden?' Die kun je alleen maar beantwoorden alsof het al aan de orde is. Je kunt niet later zeg gen: 'Nee, toch maar niet'. Ook de afgelo pen weken moest ik op twee borden schaken. Richting mijn werkgever en collega's kon ik geen half werk le veren, maar in de formatieonder handelingen ook niet." Nu weet ze definitief dat ze niet te ruggaat naar het Goese Ly ceum, waar ze af delingsleider was. De in 1974 in Hoek ge- bo- Stel dat je gedeputeerde wordt? was vorig jaar al aan de orde ren Pijpelink heeft na haar studie maat schappijgeschiedenis bijna twintig jaar in het onderwijs gewerkt, waarvan lange tijd bij de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren in Middelburg. Daar woont ze, met haar man en drie kinderen. Vier jaar geleden kwam ze in de Staten. Al snel volgde ze Annebeth Evertz op als fractievoorzitter van de PvdA. Gaaf Ze vindt het 'ontzettend gaaf om als ge deputeerde nog meer te kunnen doen voor Zeeland. Tot haar takenpakket horen water en natuur. De zoetwatervoorzie ning ziet ze als een van de grootste opga ven waar Zeeland voor staat. Haar hart gaat verder uit naar cultuur. ,,Dat was mijn grootste wens. En dan niet alleen cultuur voor mensen die de portemonnee hebben om kaartjes te kunnen kopen." Als Zeeuws-Vlaamse ver heugt ze zich ook op de samenwerking met Vlaanderen, waarvoor ze verantwoordelijk wordt. En het grootste risico? Wa- terdunen misschien, het na tuur- en recreatieproject bij Breskens, waarvan nog al lerminst zeker is dat het ongehavend de eindstreep haalt. Ik heb er wel ver trouwen in dat we daar uit komen." Ik wil een verbinder zijn. Dat flj past in alles wat ik heb gedaan Hij heeft 'heel voorzichtig een keer zijn vinger opgestoken' toen bleek dat de VVD op zoek was naar een opvolger van gedeputeerde Carla Schön knecht. ,,Het was een aangename verras sing dat ze me wilden hebben." Politieke ervaring heeft hij genoeg. Van 2006 tot 2015 was hij raadslid en fractie voorzitter voor de VVD in Goes. De in Den Haag geboren Van der Velde ging na de middelbare school in dienst bij de Ko ninklijke Marine. Na zijn zesjarig dienst verband bleef hij vanwege de liefde in Zeeland hangen, waar hij was gelegerd. Hij werd horecaondernemer in Goes, waar hij nog steeds woon. De afgelopen negen jaar was hij ondernemersmanager in de gemeente Veere en werkte als pro jectmanager bij Economische Impuls Zeeland. Ondernemer Een politicus met een verleden als onder nemer, zo iemand lijkt inderdaad geknipt als VVD-bestuurder. ,,Vanuit de VVD doe je mee", relativeert Van der Velde, ,,maar je zit natuurlijk met zijn vieren in het col lege van Gedeputeerde Staten om samen uit te voeren wat nodig is. De portefeuille toerisme en recreatie ligt heel dicht bij me. Dat zijn allemaal bekende mensen voor me. Ze weten dat ik niet al te veel heb met procedures. Ik hou van korte lij nen en voortvarend met elkaar aan de slag gaan. Ik denk dat ik een gezonde dosis mensenkennis heb en hoofd- en bijzaken kan scheiden. Ik vind het belangrijk een verbinder te zijn. Dat past in alles wat ik tot nu toe heb gedaan.'' Dikke kluif Die eigenschap heeft Van der Velde hard nodig voor het maken van een nieuwe Omgevingsvisie Zeeland met bijbeho rende verordening. Die moet in 2021 klaar zijn. ,,Dat wordt wel een dikke kluif. Daar zitten alle componenten van de Zeeuwse ruimte in en daarvoor is overleg nodig met de gemeenten, de ondernemers en de natuurorganisaties. Het is altijd de vraag of alle kikkers op het goede moment in de kar zitten.'' Ook de Marinierskazerne hoort tot zijn takenpakket. Uitgerekend donderdag, een dag voor zijn installatie, heeft het minis terie het begin van de werkzaamheden weer eens met een jaar uitgesteld. Toch is Van der Velde niet bang voor afstel. ,,Ik praat de zittende gedeputeerde na: die ka zerne gaat door, dat is afgesproken.'' vrijdag 7 juni 2019 GO De nieuwe bestuurders in Zeeland Ernst Jan Rozendaal -Anita Pijpelink M Anita Pijpelink. FOTO RUBEN OREEL M Dick van der Velde. FOTORUBEN OREEL -Dick van der Velde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45