2e Pinksterdag geopend van 10:00 tot 16:00 a - 1 <r Gratis rondvaarten tijdens Gentse Feesten keiler Biomassacentrale met CO2-afvang geopend 4 DROOGTE ZOETWATERPROJECT Alex van Hootegem uit Kruiningen wil een 'waterhouderij' maken onder zijn akker. Hij begint een project om zoet water te verzamelen. Zij halen biomassa uit de buurt (in een straal van ongeveer 100 kilome ter), dat in de vorm van houtchips en shreds de verbrandingsoven in gaat. Snoei- en ander laagwaardig groenafval waar nu nog niets mee wordt gedaan of wat ergens ver weg moet worden afgevoerd, volgens aubergineteler Pleun van Duijn van DES (Duurzame Energie Sirjans- land). De warmte die bij de verbran ding van dit materiaal vrijkomt, wordt gebruikt om de kassen te verwarmen. ,,We gebruiken nu sa men 7 miljoen kuub aardgas per jaar minder voor het produceren van miljoenen kilo's tomaten en aubergines." Daarmee is 70 procent van de gasbehoefte door een alter natief vervangen. De vrijgekomen CO2, die in van die grote ballonvormige reservoirs wordt opgevangen, wordt vervol gens als groeimiddel in de kassen gebruikt. ,,Dat is uniek en zorgt voor een vermindering van het ge bruik van langcyclische, fossiele CO2." De rookgassen gaan langs verschillende filters, waarbij ook nog extra energie uit de gassen wordt onttrokken, voor ze de lucht in worden geblazen. ,,Dat levert mi nimaal fijnstof op. Je houtkachel is een groter probleem." Door in de loop van het jaar het dak van het DES-gebouw met zonnepanelen vol te leggen, willen de drie telers ook nog met hun elektriciteitsver bruik aan de slag. Gigantisch Dat is hard nodig, want de automa tisering binnen het bedrijf is gigan tisch. Het soort biomassa dat bin nenkomt, temperaturen, opslag en verdeling van de stoffen over alle drie de bedrijven: het is enorme managementklus. Van Duijn: ,,Het is al een tijdje geleden dat ik zelf een aubergine heb aangeraakt. Be halve dan als 'ie op mijn bord ligt." Twintig geleden werd het kas- sengebied bij Sirjansland (50 hec tare aan glas) opgetrokken. Een jaar of vijf geleden staken de telers de koppen bij elkaar omdat ze de stij gende energiekosten te lijf wilden én wilden bijdragen aan duur zaamheid en de energietransitie. De klus zit er wat DES betreft nog niet op. Zo wordt verder onder zocht wat bijvoorbeeld met de as- resten kan worden gedaan. - Kruiningen Alex van Hootegem staat als een school meester voor een bord. Op een lucht foto staan in allerlei kleuren de percelen van zijn bio- dynamisch landbouwbedrijf Meulwaeter rond Kruiningen. Zijn vinger wijst op een groot groen vlak aan de Polderweg. Van zijn erf kun je het 25 hectare grote veld grasklaver zien. Het veld is kletsnat van de re gen. Midden in het klaverveld steken twee rode pijpen uit de grond. Het zijn de peilbuizen voor het zoetwaterproject Drain- store. Van Hootegem wil op een duurzame manier proberen de bodem van deze akker, en als het meezit ook omliggende percelen, in droge perioden nat te hou den. ,,De bovenste laag bestaat uit een kleilaag van een meter of acht. Daaronder zit een zandlaag met daarin een bel zoet water", doceert Van Hootegem. ,,Nu kun je die bel gebruiken om te gaan beregenen, maar dat houdt al snel op. Die bel is in vele, vele ja ren gevuld met regenwater dat heel langzaam door die kleilaag in het zandpakket is gezakt." De akkerbouwer wil onder de akker een, wat hij noemt, 'water- houderij' vormen. In natte tijden helpt hij het regenwater een handje om de zoetwaterbel te bereiken. Er komt een netwerk aan drainagebuizen in de grond die het water afvoeren naar ver- zamelputten. Van daaruit wordt het water via een buizensysteem geleid naar de waterbel onder de acht meter dikke kleilaag. In droge tijden werkt het systeem omgekeerd. Het water wordt om hoog gepompt en via het draina genetwerk in de bovengrond ge bracht. ,,Dat is veel effectiever dan beregenen met waterkanon nen", zegt Van Hootegem. Bij be regening verwaait en verdampt veel water. ,,Bovendien is het een plens water die in één keer naar beneden komt, wat ook niet goed is voor je bodem." Drainage Op 40 tot 60 centimeter diepte komen om de 4 tot 6 meter drai- nagepijpen. Hun functie is twee ledig, water afvoeren in natte pe rioden en water aanvoeren in tij den van droogte. Het oude drai nagesysteem kwam uit op de sloot om water uiteindelijk via het gemaal in de Westerschelde te pompen. Van Hootegem hoopt zoveel water in de bel op te slaan dat ook naastgelegen percelen met zoet water geïnfiltreerd kunnen worden. De hoop is dat er genoeg water is voor 125 hec tare. Het denken over waterbe- Nu kun je die bel gebruiken om te gaan beregenen, maar dat houdt al snel op heer in Zeeland verandert, zegt Van Hootegem, die ook plaats vervangend lid is in de commis sie waterbeheer van waterschap Scheldestromen. ,,Het water- In totaal kunnen 2.500 passagiers de Gentse haven verkennen vanaf de Jacob Van Artevelde. De rond vaarten zijn gratis, maar vooraf in schrijven is wel verplicht. En be langstellenden moeten snel zijn, is de boodschap, want de rond vaarten zijn altijd snel volgeboekt. De Jacob van Artevelde vertrekt aan de Rigakaai, tegenover Weba en Decathlon. De vertrektijden zijn 10.30 uur, 13.30 uur en 16 uur. De trip duurt anderhalf uur. Tijdens de rond vaart geeft een gids uitleg over de haven en over wat er op de kaaien en het water te zien is. Per rond vaart kunnen er 90 passagiers aan boord. Online inschrijven via www.northseaport.com/gentse- feesten en telefonisch via Gent- info op 09 210 10 10. Per reserve ring kan men maximaal 6 perso nen inschrijven. Het jacht is moei lijk toegankelijk voor rolstoelge bruikers. vrijdag 7 juni 2019 GO Tuinders zetten in op duurzaamheid De technieken zijn niet nieuw, maar de manier waarop ze in Sirjansland worden gecombi neerd wel. Daar werd gisteren de houtgestookte biomassacen trale met CO2-afvang van DES geopend. ,,Je moet wel een hele stoere tuinder zijn om zo'n avon tuur aan te gaan", stelde één van de sprekers tijdens het offi ciële deel. Esme Soesman Sirjansland Drie stoere tuinders in dit geval. Bij de realisatie van de miljoenenin stallatie zijn drie Sirse tuinbouw bedrijven betrokken: VOF Promi nent Grevelingen, DT van Noord tomaten en Van Duijn aubergines. fr* Pleun van Duijn (tweede van links) geeft uitleg aan burgemeester Gerard Rabelink en wethouders Cees van den Bos en Jacqueline van Burg. foto marieke mandemaker B 1 tui KEUKENSTUPIO SSK-KEU KENSTUDIO.NL SSK Keukenstudio Een keuken by SSK... Kloosterweg 6 Unieke eigen service Nederlands fabricaat 4421 PV Kapelle Uitstekende garantie Persoonlijk advies Industrieterrein Eigen montageafdeling Duidelijke informatie 'DeSmokkelhoek' s Fotorealistisch ontwerp Heldere afspraken 0113 - 33 00 04 Alles in één hand! Korte lijnen Uitsluitend topkwaliteit Korte lijnen Wie regen Theo Giele - Alex van Hootegem North Sea Port organiseert tij dens de Gentse Feesten haar traditionele rondvaarten in Gent. Van zaterdag 20 tot en met zondag 28 juli 2019 vaart het havenjacht Jacob van Arte- velde drie keer per dag uit. Sabine Van Damme Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40