'Ze zijn zo vrolijk na het buiten spelen' NIEUWS 3 Eigenaar en buurtbewoners boerderij verbaasd over cocaïnelaboratorium Molendijk Drugslab in schuur aan de Molenweg Het gaat om één van de grootste co- caïnelabs ooit in Nederland aange troffen, laat politiewoordvoerder Alwin Don weten. Aangetroffen in een deel van een houten boeren schuur in de polder van Oud-Vos semeer. Met de dichtstbijzijnde bu ren op een halve kilometer afstand. Daar kan familie Ooms het nieuws bijna niet geloven. ,,Dat verwacht je toch niet. Een cokelab naast je deur", zegt Lindsey Ooms. De tie ner vindt het een raar idee. Iets op merkelijks heeft ze bij de boerderij nooit gezien. Haar broertje merkt op dat hij een aantal keren een rood autootje heeft zien rijden. ,,Wel brandt er iedere avond licht in de woning. Of er daadwerkelijk ie mand woont, geen idee. Je ziet er nooit iemand." Op de kruising met de Puitsedijk zet een vrouw uit nieuwsgierigheid de auto in de kant. ,,Afgelopen weekend stonden ze nog pannen- koeken te bakken", zegt ze. ,,Voor het eerst in maanden zagen we weer leven op de boerderij. Ik kom hier bijna dagelijks langs." Vijf weken geleden heeft de eige naar van de boerderij, die inmiddels in Goes woont, de woning ver huurd aan een man uit Sint Philips- land. De eigenaar is in shock. „Seri eus, ik heb hier niets mee te maken. Ik ben enorm van slag. Het enige dat ik heb gedaan is de woning ver huurd aan iemand die ik via-via kende. Een gescheiden man uit Sint Philipsland. Dat leek me beter voor de woning. Onbewoond gaat het al II Serieus, ik heb hier niets mee te maken. Ik ben enorm van slag leen maar achteruit." Zelf woont hij sinds eind 2017 niet meer in de boerderij, die inmiddels onder voorbehoud is verkocht. Per toeval De politie ontdekte de zogenaamde 'cocaïnewasserij' per toeval toen mensen een omgewaaide boom wilden opruimen. Ze roken een ei genaardige lucht en zagen 'ver dachte mannen', zegt politie woordvoerder Alwin Don. Toen die gingen kijken, werd een uiterst pro fessioneel lab aangetroffen. Met tonnen, machines en zelfs twee sta pelbedden. Een professioneel opgezette fa briek, zegt Don. ,,Het noordelijk deel van de schuur is afgetimmerd met plastic en in twee comparti menten ingericht. Een deel voor het bewerken van de ruwe coke. En een deel dat door moet gaan als verpak kingsafdeling." Opvallend is de grote hoeveelheid chemicaliën. Ruim 150 witte vatten staan er op gestapeld. De politie heeft heel de dag nodig gehad voor onderzoek. ,,Dit is een klus van meerdere dagen", zegt Don. Na het onderzoek volgt de ontmanteling van de cokewasserij. In zo'n lab worden drugs uit het materiaal gehaald waarin het ge smokkeld is. Vaak zit cocaïne in een pasta, die dan weer in bijvoorbeeld shampooflessen wordt vervoerd. Daarbij wordt gewerkt met che micaliën, wat tot gevaarlijke situa ties kan leiden. Dat is in Oud-Vos- semeer volgens Alwin Don ook het geval. ,,De kans op explosiegevaar is aanwezig." De Thoolse burgemeester Ger van de Velde is onaangenaam ver- rast over de vondst van een drugs lab in de schuur. Ze wacht eerst de bevindingen van de politie af voor dat ze inhoudelijk wil reageren. Spelen haar kinderen wel genoeg buiten? Zitten ze niet te lang aan een schermpje gekluisterd? Maar ja, te weinig tijd om te gamen is ook zielig. Nu kan het immers nog, op de middelbare school wordt dat weer anders. Bianca van Roshum voert steeds een innerlijke strijd over de opvoeding van haar twee kinderen. Vooral zoon Liam (11) zit dolgraag achter een scherm om on line te gamen. De kinderen mogen nu 2,5 uur per dag achter een beeldscherm en zondag is wifi-loos. ,,In het begin waren ze boos, maar ze spelen bui ten. Je merkt dat ze zo vrolijk zijn als ze een middag hebben buiten- gespeeld. Ik ben blij als ze thuis ko men en zeggen: mogen we van avond weer want we waren zo lek ker aan het voetballen. Moeder Bianca denkt regelmatig met weemoed terug aan haar eigen jonge jaren. Wat speelde ze vaak buiten. ,,Dacht je dat mijn moeder altijd wist waar ik uithing? Echt niet hoor. En soms zat ik een dorp verderop." Om vervolgens te reflec- teren op haar eigen rol als moeder. ,,Ja, ik heb ook moeite met loslaten. Zeker met mijn dochter. Ik wil we ten waar ze is. Er was vroeger min der verkeer, meer sociale controle." Ze weten in minecraft perfect een hut te bouwen, maar in het echt lukt het gewoon niet En ze lijkt niet de enige die er zo over denkt. Want in hun woonwijk spelen nauwelijks kinderen buiten. Ze moeten écht afspreken om el kaar te ontmoeten. ,,Er is er eentje die af en toe voor de deur staat, om dat die naar buiten moet", be schrijft Van Roshum. Geef deze tiener de keuze tussen gamen en buitenspelen en u kunt het antwoord raden. ,,Ja, toch ga- men. Dat vind ik leuker. Er is hier in de buurt niet veel om te spelen." Het basketbalveldje is verdwenen. Meestal spreekt Liam met zijn vrienden af op een voetbalveld, honderd meter verderop. Maar daar is het niet verstandig om een sprintje te trekken. ,,Er zitten zoveel gaten in dat die kinderen bijna hun enkels breken", zegt moeder Bianca erover. Wat zou Liam over de streep trekken om meer naar buiten te gaan? ,,Een trampolinepark", op pert hij, zonder er ook maar een se conde over na te denken. Er ver- schijnt een glimlach op zijn gezicht. ,,Ik heb dat bij een project op school ook gezegd en ze zouden er over na denken." Bij dat nadenken is het echter gebleven. Liam en zijn zus spelen maxi maal tien uur per week buiten, maximaal benadrukt hun moeder. En dat is te merken. ,,Laatst wilde Liam een hut bouwen, maar hij kwam vrij snel gedesillusioneerd terug. Het lukte niet. Dus ik vroeg: waar heb je die geprobeerd te bou wen? Hij: Op het grasveld. Ik: Was er een boom? Hij: Nee. Tsja, dan is het lastig een hut te bouwen. Ze weten in minecraft perfect een hut te bouwen, maar in het echt lukt het gewoon niet." vrijdag 7 juni 2019 'Een cokelab naast je deur...' Ruim 150 vaten met gevaarlijke chemicaliën. Twee stapelbedden, kleding in zakken ernaast. Alsof de uitbaters van het cokelab in een boerenschuur aan de Molen weg buiten Oud-Vossemeer net zijn vertrokken. De eigenaar had de boerderij, die lange tijd leeg stond, net verhuurd. ,,Vijf weken terug zijn ze erin getrokken. En nu dit." Timo van de Kasteele Oud-Vossemeer - eigenaar boerderij Het lab was uitermate professioneel opgezet. fotos hv zeeland Met de komst van een Xbox op zijn slaapkamer en de introduc tie van het schietspel Fortnite ging het 'mis'. Liam (11) uit het Limburgse Stein speelde steeds minder buiten en wilde vooral gamen. Moeder Bianca van Ros- hum loopt intussen rond met 'een continu schuldgevoel'. ,,Ik twijfel steeds of ik het wel goed doe." Ellen van Gaalen Stein - Bianca van Roshum, moeder Woensdag is het nationale bui tenspeeldag. Kijk op de site bij /video Politie ontdekt enorm cocaïnelab

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3