Middelbura Eredoctoraat voor Carolijn Visser 'Zeeland is voorbeeld voor rest van het land' JU 2 GUIDO VAN DER HEIJDEN W Column Nooit heeft het in zijn dui zendjarig bestaan een man of een vrouw voortge bracht van zo grote betekenis dat een beeld de herinnering aan zijn daden levend moest houden." Een rake typering en iedere Zeeuw weet ook zonder verdere duiding dat P.J. Meertens hier op zijn eigen Middelburg doelde. ooit in de geschiedenis een be roemd acteur, schrijver of min stens een winnaar van een Tour etappe naliet, heeft Middelburg het unieke talent nooit iemand van enige importantie voortge bracht te hebben. De Zeeuwse hoofdstad heeft ook flink moeten zoeken naar iemand die de titel De Grootste Middelburger verdiende. restte me niks anders dan u weke lijks te vertellen van mijn jeugd in Berkel-Enschot. Want in de ge boorteplaats van Touretappewin- naar Nico Verhoeven, thans de teambaas van Jumbo - Visma, de woonplaats van Corrie Konings en het dorp waar La Trappe gebrou wen wordt, daar gebeurde ten minste wel wat. Ik had u verhaald over de kleine oorlogen die we voerden met de kinkels uit Udenhout, over de sport van het fietstastrappen, de zin en onzin van vizieren op blaas pijpen, jeukbesjes, knikkeren, hoe pelen, veldwachter Houtepen die met mijn zus rommelde en het jaarlijkse eieren gooien naar de dorpssnol. Vanzelfsprekend dit al les smaakvol verluchtigd met lo kaal taalgebruik. doos te duiken want ik woon niet in Middelburg, de stad die ge ruime tijd fout bleef in de Tachtig jarige Oorlog en nu doorzichtig geschiedvervalsing pleegt met het oranje huisstijltje. ik woon in Vlis- singen. Da's die andere stad, waar de bevolking eigenhandig, zonder hulp van de watergeuzen de Span jolen de stad uitwerkte. Daar ge beurt genoeg. Een echte stad, voor echte mannen en vrouwen. Te veel stad voor mariniers. Een echte stad, voor echte mannen en vrouwen DE STELLING Vandaag: Tholen is een paradijs voor drugscriminelen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters WAT ALS X>-1>AY MISLUKT WAS 1ST &AS NICHT EIN EISSCHEN ÜEERTRIEBENi HEINRICH Kapitein van rampschip Donau ook hier in de fout Onderzoek naar verdere aanpak van overlast azc WEMELDINGE Man vrijgesproken van mishandeling Visser ontvangt het eredoctoraat vanwege 'de hoge kwaliteit en grote maatschappelijke betekenis van haar reisverhalen, reportages en literair-historisch werk', laat de Open Universiteit weten. Erepromotor is Gemma Blok, hoog leraar Moderne ge schiedenis aan de fa- V culteit Cultuur- en rechtswetenschappen. Carolijn Visser (62) groeide op in Middelburg. Zij reisde decennialang de wereld over om zich te verdiepen in uit eenlopende samenlevingen. Daar bij ging haar belangstelling vooral uit naar (post)communistische lan den, zoals China, Mongolië en Viet nam. ,,Op meeslepende wijze weet zij verre culturen aanschouwelijk te maken en het recente verleden tot leven te wekken", aldus de Open Universiteit. ,,Haar werk getuigt van een diepe belangstelling voor de persoonlijke verhalen en de weerbaarheid van mensen onder barre omstandigheden." Boekenprijs Zowel in 2006 als in 2017 won Vis ser de Zeeuwse Boekenprijs. De laatste keer kreeg zij deze voor haar boek Selma, over een gezin in China dat slachtoffer werd van de maoïstische Cul turele Revolutie. Het boek werd ook be kroond met de Li- bris Geschiedenis- prijs.Vorig jaar pu bliceerde de schrijf ster Zeeuws geluk. Op uitnodiging van zorg organisatie SVRZ ver bleef Visser daarvoor en kele weken op diverse woonloca ties van de instelling. Zij sprak met bewoners, fami lieleden, medewerkers en vrijwil ligers. Het boek is vooral in Zee land uitgegroeid tot een bestsel ler. De afgelopen twee weken werden de bouwstenen voor de Zeeuwse Regionale Energie Strategie (RES) aan raadsleden gepresenteerd op bij eenkomsten in Middelburg, Goes en Terneuzen. De RES is het Zeeuwse routeplan om de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (CO2) terug te dringen. Elke provincie of regio moet zo'n plan maken. Het moet ge meenten, bedrijven en niet in de laatste plaats de burgers de weg wij zen in het ingewikkelde proces van de 'energietransitie', naar een toe komst zonder uitlaatpijpen en schoorstenen. Nijpels zei in een videoboodschap aan de Zeeuwse bestuurders: ,,Heel veel andere provincies kijken over uw schouder mee. Ze willen weten hoe u dat in Zeeland heeft gedaan en vooral hoe u het zo snel voor elkaar hebt gekregen. Het uitvoeren van de afspraken in het Klimaatakkoord van Parijs moeten op Europees, na tionaal, provinciaal en gemeentelijk niveau gebeuren. Niemand mag naar de ander wijzen met het ver haal: 'laat hij of zijn maar eerst ko men en dan komen wij wel'. We hebben allemaal onze eigen verant woordelijkheid. Het is mooi dat u in Zeeland daar op zo'n voortreffelijke manier gestalte aan geeft." Ons kent ons Een compliment dat Ben de Reu, af zwaaiend provinciaal bestuurder, graag in ontvangst neemt. ,,Het gaat gewoon goed. We hebben dit als Zeeuwse overheden en bedrijven gewoon goed opgepakt. We hebben het voorbeeld van de Zeeuwse schaal. Ons kent ons. Je kunt elkaar snel vinden." ,_J 3 dagen top hotel aan de Belgische kust in Nieuwpoort Q hoteldeal dagelijks tot 23:00 uur vrijdag 7 juni 2019 Waar ieder gat in de grond wel Zou ik in Middelburg wonen, dan Maar ja, ik hoef niet in de oude Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben blij met het pensioenak koord 891 reacties TERNEUZEN De 64-jarige Oekraïense kapitein van het cruiseschip dat betrok ken was bij de dodelijke aanvaring op de Donau in Boedapest, was ook be trokken bij een eerdere aanvaring in Terneuzen. Dat meldden Hongaarse aanklagers. Volgens hen was de Oekraïense man ook de kapitein bij het ongeluk op de Wester- schelde bij Terneuzen begin april. Daarbij botste het cruiseschip Viking Idun met 171 passagiers aan boord op een 134 meter lange olietanker. Daarbij raakten vijf opva renden gewond. Het cruiseschip liep flinke schade op aan de boeg. MIDDELBURG Burgemeester Harald Bergmann van Middel burg onderzoekt of hij nog meer mogelijkheden heeft om de overlast van asielzoekers uit veilige landen tegen te gaan. Eén van de opties die wordt bekeken is een ge deeltelijke sluiting van het asielzoekerscentrum. Daarvan is nu geen en kele sprake, maar Berg- mann wil wel weten of hij die bevoegdheid heeft en hoe hij die in het uiterste geval kan gebruiken. Eerst wordt met het COA gekeken naar andere maatregelen. Een 55-jarige man uit Wemeldinge is door de politierechter in Middel burg vrijgesproken van mishandeling. De man zou begin maart 2016 op het parkeerter rein bij het voetbalveld van VV Wemeldinge een 49-jarige man uit Axel verwond hebben. Na het incident werd de inwo ner van Wemeldinge door de politie aange houden, nadat de Axe laar aangifte had ge daan. Onlangs moest de 55-jarige voor de politie rechter verschijnen. Die zag geen aanleiding hem te veroordelen en sprak hem vrij. De Open Universiteit kent de uit Zeeland afkomstige schrijfster Carolijn Visser een eredoctoraat toe. Dat wordt uitgereikt op don derdag 26 september in Heer len, tijdens de viering van de 35ste dies natalis van de Open Universiteit. Rolf Bosboom Middelburg Zeeland loopt in Nederland voorop met het maken van plan nen voor de energietransitie. Dit compliment komt van Ed Nijpels, de oud-minister die door de re gering is aangesteld om met voorstellen te komen voor het terugdringen van broeikasgas sen in Nederland. Theo Giele Terneuzen hoteldeal.nl/K06071 Hotel Ibis Styles Nieuwpoort 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis gebruik van zwembad en sauna V Op Zoover beoordeeld met een 8,4 V Gratis gebruik van Wi-Fi in hotel Tip: dagje Oostende of De Panne t 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2