II 28 30 jaar na vliegramp Kleurrijk Elftal zijn herinneringen aan spelers nog springlevend Hij kwam op rolschaatsen naar de club, hield van een geintje en kon goed voetballen. Vandaag, 7 juni, is het precies 30 jaar geleden dat voormalig Sparta- en NAC-speler Andro Knel overleed. Hij was een van de 167 slachtoffers bij de SLM-ramp in Suriname. ,,Ik denk nog vaak aan hem." Loop op een willekeurige middag door het Rat Ver- legh Stadion en er is geen twijfel dat hij aanwezig is. Achter het doel, in het vak van de harde kern, prijkt zijn gezicht groot op een muur. Vanaf daar kijkt Andro Knel al jaren on verschrokken de wereld in. Pas send bij de plek die de ooit zo avontuurlijke voetballer inneemt bij de NAC-supporters. Hij is nog steeds een van hen, de publiekslie veling van weleer. Vandaag is het dertig jaar gele den dat een in Amsterdam opge stegen vliegtuig van de Suri naamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) in dichte mist neerstortte in Suriname. Nabij het dorpje Zanderij gebeurde dat, kort nadat het toestel op 25 meter hoogte twee boomtoppen had geraakt. Van de 187 passagiers kwa men er 167 om, on der wie 14 selectie leden en een trai ner van het Kleur rijk Elftal. De dan 21-jarige Knel, tussen 1986 en 1988 speler van Sparta en vervolgens ruim een half jaar van NAC, was een van hen. ,,Ik was in Spanje toen ik naar huis belde om te vragen of er nog nieuws was", zegt John Karelse, ploeggenoot van toen. ,,Andro is overleden, hoorde ik. 'WSt?', zei ik. Mijn va kantie was in één klap verpest." Nog regelmatig schieten bij Sparta en NAC anekdotes voorbij over de speler, een evenbeeld van de jonge Ruud Gullit en popzan ger Terence Trent d'Arby. Over hoe Knel, jongen zonder rijbewijs, op rolschaatsen naar de club komt in die jaren. Over zijn nooit afla tende vrolijkheid. Over het duel NAC-Vitesse, waarin de linkspoot zóveel risico's in zijn spel legt dat een razende doelman Karelse hem wel kan vermorzelen. Zoals Knel ook voor altijd in één adem zal worden genoemd met de im- mense bloemenzee, die op 7 juni 1989 ontstaat in het stadion aan de Bredase Beatrixstraat. Goedbeschouwd staat die bloe menzee symbool voor hoe de SLM-ramp het Nederlandse prof voetbal dat jaar diep in het hart raakt. In talloze voetbalkleedka mers herinneren pijnlijk lege stoe len aan de vliegtuigcrash van de 'Suriprofs', de verzameling Neder landse voetballers met Surinaamse roots die in Paramaribo wedstrij den zou gaan spelen. Behalve Knel overlijden nog dertien voetballers van het Kleurrijk Elftal en coach Nick Stienstra. Sigi Lens (Fortuna Sittard), Radjin de Haan (Telstar) en Edu Nandlal (Vitesse), die door een dwarslaesie nooit meer voetbalt, zijn de enige spe lers die de groot ste vliegtuigramp ooit in Suriname overleven. An dere leden van het Kleurrijk Elf tal, zoals Ruud Gullit, Frank Rijkaard en Stan ley Menzo, ont springen de dans omdat ze om uit eenlopende rede nen niet in het bewuste toestel zitten. ,,Weet je wat het is", zegt Ka- relse, die veel met Knel optrok. ,,Je beseft het gewoon niet als een ploeggenoot van de ene op de an dere dag uit je leven verdwijnt. Boem weg, was Andro. Onvoor stelbaar. Juist omdat hij, gezellig- heidsdier, karakterologisch zo bij NAC paste. Ik heb geweldig met die gozer gelachen." Kleedkamerhumor Neem die winterdag in Velsen in 1989. NAC heeft zojuist een 1-2 zege geboekt op Telstar als win nend trainer Hans Verèl tevreden in de perskamer zijn nabeschou wing doet. De coach heeft alleen geen idee wat er achter zijn rug gebeurt. In de aanpalende ruimte, waar zich de Bredase kleedkamer bevindt, klauteren op dat moment twee spelers op een ladder. Precies hoog genoeg dat hun onderlicha- Je beseft het gewoon niet als een ploeggenoot van de ene op de andere dag uit je leven verdwijnt men zichtbaar zijn in het raam. Terwijl Verèl vertelt dat de looplij- nen die avond zo lekker in elkaar overliepen, wapperen zij achter hem vrolijk met hun jongeheren naar hun coach. Hun namen: John Karelse en Andro Knel. ,,Een irritant, druk mannetje. Een kapsonesventje, dat een beetje als een clown speelt", zo om schrijft een piepjonge Knel zich zelf op de herdenkingswebsite an- droknel.nl. Passend bij het beeld dat anderen van hem neerzetten. ,,Een geweldig ventje", stelt Ka- relse. Een jongen ook die in de spelersgroep op jaloerse blikken kon rekenen, weet voormalig Sparta-ploeggenoot Henk van Stee. ,,Want Andro ging er altijd met de mooiste meisjes vandoor." En ook zijn sociale hart maakte hem bijzonder, vertelt John Schuurhuizen, zijn boezemvriend op Het Kasteel. ,,In een wereld waarin iedereen voor zichzelf gaat, dacht Andro op de eerste plaats al tijd aan een ander." In het Rat Verlegh Stadion zal vandaag vast stil worden gestaan bij zijn muurschildering, pal naast de afbeeldingen van Ferry van Vliet en Dominique Diroux, nóg twee veel te vroeg overleden NAC- voetballers. Het zegt alles over wat hij nog altijd betekent in Breda. Andro Knel wordt nooit vergeten. 0D&O ftfjF[ vrijdag 7 juni 2019 Andro Knel wordt nooit vergeten Dennis van Bergen Rotterdam - John Karelse Het monument voor de slachtoffers van de ramp met het SLM- toestel in Paramaribo. foto anp Als speler van Sparta kwam Andro Knel op zijn rollerskates naar Het Kasteel. foto ad De muurschildering van Andro Knel bij het vak van de harde kern van NAC in het Rat Verlegh Stadion. foto ad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28