na te trekken Comfortabel maar niet bij de tijd 6,6 Belastingen, afleveringskosten, tenaamstelling of een volle tank; het moet er niet achteraf bij komen. Transparantie kenmerkt een eerlijk en degelijk autobedrijf. Het budget bepaal je thuis, niet in de showroom. Op duurdere auto's zit in de regel meer marge, dus een auto verkoper of handelaar heeft er baat bij om jou, als koper, in het verkoop proces naar een grotere, jongere, maar vooral duurdere auto te duwen. Wees daarop alert. Een particuliere aanbieder kan door gaans geen garantie geven op een auto, tenzij de verkochte auto nog in de officiële fabrieksgarantie zit. De betere autobedrijven bieden vaak wel garantie op gebruikte auto's. Soms standaard, als de auto jong is, soms tegen betaling. Garantie is eigenlijk een soort verzekering. Laat je niet zo maar elke vorm van garantie aansme ren. Vraag jezelf altijd af of de kosten tegen de baten opwegen. Sommige merken, zoals Kia en Hyundai, geven extra lange fabrieksgarantie tot wel meer dan 5 jaar. Dat maakt zo'n auto als occasion extra interessant. Twijfel je toch? Voor minder dan 100 euro kun je een aankoopkeuring laten doen Met een krachtiger aandrijflijn en een facelift gunt Mitsubishi de huidige Outlander PHEV een nieuwe toe komst. Maar een com pleet nieuwe generatie zou toch beter zijn. Vanaf 2013 was de Out lander PHEV drie jaar lang favoriet bij de Ne derlandse leaserijder. Vooral natuurlijk van wege het fiscale voor deel, want de bijtelling was nul. Nu hij gewoon in de 22 procent bijtel ling valt, is de animo aanzienlijk minder. Al profiteert hij nog wel van 50 procent korting op de motorrijtuigen belasting, gegarandeerd tot eind volgend jaar. Op de ruime achter bank en in de bagage ruimte laat deze stek- ker-SUV zich nog altijd van zijn beste kant zien. Maar hij verraadt zijn leeftijd onder meer door de hier en daar ouder wets ogende knoppen. Een onvergeeflijke fout is dat deze Outlander niet met geïntegreerd navigatiesysteem ver krijgbaar is. Je hebt slechts de mogelijkheid je smartphone met navi gatie aan het infotain ment te koppelen. Bij de recente update verving Mitsubishi de 2,0 liter viercilinder benzi nemotor (121 pk) door een nieuwe, met 2,4 liter inhoud (135 pk). Tegelij kertijd steeg het vermo gen van de achterste elektromotor (er zijn er twee, daardoor is er ook vierwielaandrijving), van 82 naar 95 pk. Met het systeemvermo gen van 240 pk blijkt deze SUV snel genoeg. Indrukwekkend hoe soe pel en vrijwel onmerk baar de motoren samen werken. Tot 65 km/u kan de Outlander volledig elektrisch rijden, daarna gaat de benzinemotor meedoen. Het batterijen pakket is groter dan voorheen: puur elek trisch kom je maximaal 45 kilometer ver. Rij je alleen op de benzinemo tor, dan schrik je van het brandstofverbruik: al gauw 1 op 11. De besturing zou dui delijker mogen zijn. Het veercomfort is prima, maar het te soepele on derstel leidt ertoe dat de auto gauw neigt tot dei nen en overhellen. moedelijk altijd in blijven hangen. Is er in de auto gerookt? Niet lekker. Ruikt de auto muf, dan kan dat dui den op een lekkage en vocht in het interieur. Kijk naar de profieldiepte van de banden (wettelijk minimum 1,6 mm) en eventuele haarscheurtjes. Ook die van het reservewiel, indien aanwezig. Zo niet, dient er een volledige re- paratiekit te zijn. Wees alert op olie sporen onder de auto als hij ergens al een tijdje geparkeerd staat. Controleer ook de motorruimte: groene aanslag op het koelsysteem kan duiden op lekkage. Zet ook even de airconditioning aan, indien aan wezig. Daar moet echt koele en fris ruikende lucht uitstromen. Check aan de hand van het onder- houdsboekje wat er in het verleden allemaal met de auto is gebeurd: onderhoud, reparaties, APK. Verder kan elke verkoper, ook een particu liere, bij de RDW een zogenaamd teller-rapport opvragen. Zo weet je zeker dat er niet met de teller is ge sjoemeld. Een uitgebreider inzicht in het ver leden van een auto biedt een CarFax- rapport. Uit een internationale data base haalt CarFax informatie over on derhoud, reparatie, schade, terug roepacties, maar ook diefstal of schade. Het geeft ook aan of een auto ooit is geïmporteerd of is ingezet als huurauto of taxi. Op AutoTrack.nl is van ruim 70 procent van de aangebo den auto's zo'n CarFax-rapport gratis in te zien. Niets zo vervelend als een koopsom afspreken om daarna geconfronteerd te worden met bijkomende kosten. Is de verkoper daadwerkelijk de eige naar van de te verkopen auto en is hij dat sinds kort of al langere tijd? Hoeveel eigenaren heeft de auto gehad? Dat is allemaal interessante informatie. Controleer op het kente kenbewijs het voertuigidentificatie nummer (VIN), dat ook wel chassis nummer wordt genoemd. Het voertuig kan als gestolen gere gistreerd staan. Je checkt dit eenvou dig via internet. Kijk het kenteken na via rdw.nl, print deze gegevens uit en vergelijk deze met het voertuig en de kentekenpapieren dan wel kenteken- card. Voor zo'n 100 euro kun je een aan koopkeuring laten doen. Heb je twij fels, is de auto erg kostbaar of betreft het een klassieke auto, dan is zo'n keuring geen slecht idee. Als kundige koper zie je waarschijnlijk best veel aan een gebruikte auto, maar bijvoor beeld interne slijtage van de motor is niet zichtbaar. En zoiets kan de koper uiteindelijk flink op kosten jagen. vrijdag 7 juni 2019 GO Mitsubishi Outlander PHEV (240 pk), vanaf €35.990 de autokoper 9 Houd vast aan je budget Wil je garantie, koop dan bij een erkend autobedrijf Aan (bagage)ruimte geen gebrek, wel aan een geïntegreerd navigatiesysteem. fotos bart hoogveld Comfortabel. Standaard 'auto maat' en 4x4. Vijf jaar garantie. Korting motorrijtuigenbelasting. h Geen navigatie leverbaar. Hoog verbruik zonder elektri sche hulp. Neiging tot deinen en overhellen. De Outlander PHEV blijft een aantrekke lijke SUV met zijn ruimte, comfort én de mogelijkheid om 45 ki lometer lang elek trisch te rijden. Maar zijn weggedrag kan beter en het ontbre ken van navigatie is onverteerbaar. —Niek Schenk Kijk op de site bij f J /auto voor extra s testnotities 6 Controleer de rubbers en vloeistoffen 7 Verdiep je in de geschiedenis 8 Zorg dat je precies weet wat bij de koopsom is inbegrepen 44 Ga de gegevens van een particuliere verkoper na Een aankoopkeuring kan zekerheid bieden Kijk op de site bij /auto voor meer tips én een video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25