Geen sigaretje meer in én om bedrijfspand Nederlander gebruikt liever de eigen boodschappentas E 21 Ook het Antoni van Leeuwenhoek in Amsterdam doet de sigaret volledig in de ban. In en rondom het zie kenhuis mag sinds vorige week niet meer worden ge rookt. Zelfs op het buitenterrein mag geen sigaret meer worden opge stoken. Dat gaat ook bij Achmea gebeuren. ,,Roken past niet meer bij Achmea", aldus Willem van Duin, ceo van de zorgverzekeraar. ,,We werken aan een veilige en gezonde omgeving." Ze zijn niet de enige: als het aan de overheid ligt, worden roken en rokers de komende jaren helemaal verbannen van de werkvloer. De ambitie is dat in 2040 alle organisa ties volledig rookvrij zijn, zo staat te lezen in het Nationaal Preventie akkoord dat tientallen partijen af gelopen najaar ondertekenden. Trainingen Volgend jaar moeten ten minste tien van de honderd grootste be drijven in Nederland hier mee be zig zijn en moeten alle bedrijfs artsen roken ontmoedigen en tools aanbieden om te stoppen met ro- ken. Het uitgangspunt is bovendien dat bedrijven in 2023 rookruimten op de werkvloer hebben gesloten. Achmea is hier alvast één van. Maar zonder slag of stoot gaat dat natuurlijk niet. SineFuma is een van de bedrijven die trainingen geeft aan werknemers om te stop pen met roken. ,,We krijgen steeds meer aanvragen binnen van be drijven, sinds december al tachtig. Er is wel een i trend", vertelt ac countmanager Maaike van Kessel. „Bedrijven wil len vaker rookvrij worden. Eerst was een rookvrij be drijf nog een bedrijf met een rookhok, te genwoordig betekent dat steeds vaker dat het terrein volledig rookvrij wordt.'' Ook in de Zeeuwse gemeente Veere zijn rookpauzes onder werk tijd straks taboe. De gemeente wil medewerkers daarom daadwerke lijk helpen van hun rookverslaving af te komen. Ze kunnen straks maximaal 112,50 euro krijgen voor een behandeling om te stoppen met roken. Wat nóg beter werkt om het daadwerkelijk vol te houden: het uitdelen van cadeaubonnen, zo blijkt uit onderzoek van de Univer siteit Maastricht. Werknemers houden het beter vol om van de sigaretten af te blij ven als ze daar een beloning voor krijgen. Na een jaar bleek 41 procent van de onderzochte stoppers die een cadeaubon kreeg, nog steeds niet te roken. Voor de mensen die geen cadeaubon kregen, lag dat la ger: slechts 26 procent hield het vol. De ergernis over de plastic berg is voor een flinke groep Neder landers ook meteen de reden om zelf minder plastic te ge bruiken of hergebruiken. Zo zegt zeven op de tien consu menten nu minder plastic te ge bruiken dan een jaar geleden. Een goed voorbeeld daarvan is het boterhamzakje. Bijna één op de drie Nederlanders zegt zo'n boterhamzakje tegenwoordig twee of drie keer te gebruiken. Een opmerkelijke uitkomst is dat jongeren (18 tot 30 jaar) minder bezig zijn met plastic dan de gemiddelde Nederlan der. Zo zegt 41 procent van de jongeren plastic op te ruimen als hij dat ziet liggen in de na tuur tegen 52 procent van de ge middelde Nederlander. Hema liet het onderzoek uit voeren om te achterhalen hoe het winkelend publiek aankijkt tegen plastic. De winkelketen heeft zich tot doel gesteld om in 2025 Alle plastic producten van gerecycled of hernieuwbaar materiaal te laten maken. ,,De uitkomsten laten ons zien dat veel mensen het onderwerp plastic serieus nemen en maat regelen nemen. Dit sterkt ons in de gedachte dat we de goede weg zijn ingeslagen met onze duurzame koers voor plastic wegwerpartikelen'', aldus direc teur Eva Ronhaar. ,,We hebben natuurlijk niet alles bin nengehaald. Dus ik snap de teleur stelling wel bij mensen die zeggen: 'Daar hebben we geen actie voor ge voerd'. Maar dit is echt het maximaal haalbare. En als we nee zeggen, heb ben we helemaal niks." ,,Zelfs al gaan we nu gigantisch sta ken dan houden we de verhoging van de AOW-leeftijd niet tegen. En de kortingen op de pensioenen. En met de huidige coalitie van regeringspar tijen en PvdA en GroenLinks kunnen geen nieuwe afspraken worden ge maakt. Dat betekent dat er pas na de verkiezingen weer kan worden on derhandeld. Dan ligt de AOW-leef- tijd al op 67 jaar en drie maanden. Met het nieuwe pensioenakkoord is dat pas over tien jaar." ,,Ik heb tot mijn laatste snik gevoch ten voor dit akkoord. Meer kan ik er niet uithalen. Als de leden het niet genoeg vinden dan moeten ze dus een ander vinden die opnieuw gaat onderhandelen." vrijdag 7 juni 2019 GO Vanaf januari volgend jaar zijn de kantoren van Achmea volle dig rookvrij. Dat wil zeggen dat er geen sigaretje meer mag wor den opgestoken in en rondom de panden van de zorgverzeke raar. Wordt dit de nieuwe norm? Marloe van der Schrier Den Haag Rookruirru AMSTERDAM De plastic tas is uit de gratie. De overgrote meerderheid van de Neder landers winkelt tegenwoordig met de eigen boodschappen tas. De gemiddelde consument ergert zich behoorlijk aan het plastic gebruik in de samen leving, zo blijkt uit onderzoek dat winkelconcern Hema liet uitvoeren onder ruim duizend Nederlanders. Vooral de plastic rietjes, tasjes, bekers, maar ook zakjes groenten en fruit moeten het ontgelden. Een hoger pensioen, eerder stop pen voor zware beroepen en ieder een hoeft minder lang door te wer ken. Waarom is er dan toch nog zo veel kritiek? De acties waren al succesvol zei u. Dan kun je met meer acties mis schien toch nog meer bereiken? Dus u gaat niet terug naar de onderhandelingstafel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21