mjmmm JOL Lief gebaar in het ziekenhuis helpt Zonnepanelen storen draadloze netwerken Een op de zeven jongeren zit altijd binnen om te gamen Walcheren Patiënten én artsen worden beter van 'mangomomentje' »P15 Lage kwaliteit of slechte montage zijn de oorzaken »P16 Twaalf tips om met een gerust hart een tweedehandsje te kopen [Mm De politie spreekt van 'één van de grootste cocaïnelabs die ooit in Nederland zijn ontdekt'. Een voormalige boerenschuur aan de Molenweg bij Oud- Vossemeer stond vol met professionele apparatuur, 150 vaten chemicaliën en zelfs stapelbedden voor de 'werknemers'. Dat alles om cocaïne te 'wassen' uit andere stoffen die het land zijn binnengesmokkeld. Er zijn nog geen arrestaties verricht. De eigenaar van de schuur zegt dat hij het pand nog maar vijf weken geleden aan nieuwe mensen heeft verhuurd. Dat blijkt uit representatief on derzoek van Jantje Beton dat van daag verschijnt. Hoe hoger de op leiding van de ouders, hoe minder hun kinderen buiten spelen. Kinderen spelen liever binnen, met name om te gamen. Met als gevolg dat er ook nauwelijks speelmaatjes in de buurt zijn te vinden. Jantje Beton - een organi satie die kinderen stimuleert meer buiten te spelen - noemt de bevindingen zorgelijk. Schrikbarend Dat kinderen tussen de 4 en 14 jaar minder buiten spelen blijkt al jaren, maar dat een op de zeven al tijd binnen zit, is nieuw. ,,We vin den deze cijfers schrikbarend. We wisten wel dat sommige kinderen weinig buiten spelen, maar nooit...", brengt directeur Dave Ensberg-Kleijkers uit. Beschermend Vooral hoogopgeleide ouders in de Randstad hebben grote moeite hun kinderen naar buiten te krij gen. Uit het onderzoek blijkt dat Schrikbarend. Dat sommigen weinig buiten spelen, wisten we al, maar nooit... de ouders niet genoeg tijd hebben om hun kinderen actief aan te moedigen om naar buiten te gaan. Bovendien laten zij hun kinderen vaak zelf bepalen of en hoelang ze buiten spelen. ,,We zien dat deze ouders beschermender zijn te- genover hun kind en zelf weinig buiten speelden toen ze jong wa ren. Als je zelf die ervaring niet hebt, moedig je je kind minder aan", aldus Ensberg-Kleijkers. Wetenschappelijke onderzoe ken tonen aan dat vrij buiten spe len juist belangrijk is voor de ont wikkeling van kinderen. Zo ver betert hun motoriek, worden ze creatiever en leren ze zelf proble men op te lossen. Uiteindelijk is buiten spelen ook goed voor hun gezondheid: kinderen kampen minder met overgewicht en door meer beweging krijgen ze later bijvoorbeeld minder hartproble men. Uitgestorven Toch zijn de straten in sommige wijken uitgestorven. Met als ge volg dat een vicieuze cirkel ont staat, want kinderen hebben graag een speelmaatje als ze naar buiten gaan. Zeker het kroost van hoogopgeleide ouders heeft na school niet altijd tijd om te spe len. Ze gaan naar de buiten- schoolse opvang, zijn lid van een sportclub of doen aan muziek. Van de kinderen die altijd bin nen zijn, zegt 42 procent vaak met één of meerdere ouders te spelen. Ook zijn ze veel alleen (63 pro cent). Een derde speelt met een vriendje of vriendinnetje. P3 Meer weten? Bel 070 30 76 700 oF kijk snel op nrv.nl vrijdag 7 juni 2019 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 5 5 5 530" al vanaf rqq p.p. neemt je mee F— - »P3 en ZEELAND 2 Veel kinderen spelen nooit buiten 15 procent van de kinderen speelt nooit buiten. Vooral hoog opgeleide ouders in de Rand stad krijgen hun kroost niet de deur uit. Ellen van Gaalen Rotterdam —Dave Ensberg-Kleijkers van Jantje Beton Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Exd. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Qln de ochtend zon. 's Middags regen-en 23°C onweersbuien. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 11688 rondreizen Boek nu uw verre rondreis extra voordelig Ontdek met NRV de meest bijzondere landen wereldwijd met één van onze 89 groepsreizen en 215 privéreizen. Boek nu en ontvang tot €300 korting per persoon. Vertrekken t/m juni 2020. Ook in de schoolvakanties!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1