OM geeft saillant deel rapport nog niet prijs Uitgeven lastig voor Hoekstra Verdachte: bekentenis in cold case verzonnen NIEUWS 19 Je kunt niet roepen dat een publieke omroep heel noodzakelijk is en gelijktijdig bezuinigen BEZUINIGINGEN PUBLIEKE OMROEP gaat de programmering eraan. ,,En laat ik het er nog eens bij zeggen: wij zijn een van de goedkoopste publieke omroepen van Europa die het qua kijkcijfers en waarde ring ook nog eens heel goed doen. Ik vind het verbazingwekkend." Kweekvijver Over de toekomst van de jonge renzender: ,,NPO 3 is een heel groot succes. Het is een kweekvij ver. Kijk naar Zondag met Lubach, naar De Luizenmoeder. Het is overi gens onze wettelijke taak jongeren te bedienen.'' Wij doen al iets met vensterpro grammering, wijst Rijxman op een lopend experiment waarin kijkers op gezette tijden het nieuws uit de eigen provincie of regio krijgen voorgeschoteld. ,,En mag het eigenlijk wel? Dat de poli tiek dit bepaalt? Die vraag moeten wij ook beantwoord krijgen. Want onze onafhankelijkheid staat voorop, dat moge duidelijk zijn.'' De plannen gaan eerst nog door de Tweede en Eerste Kamer, want die moeten beide hun goedkeu ring geven. ,,Er is nog een lange weg te gaan. Maar als dit allemaal klopt, ben ik namens de NPO hoogst ongelukkig en laat ik het er niet bij zitten. Ik ga vechten als een leeuw.'' Dat meldt het College van Procu reurs Generaal, de top van het Openbaar Ministerie. Het aan staande kort geding draait om hoofdstuk vier van het rapport van de commissie-Fokkens, die onder zoek deed naar een relatie tussen hoofdofficieren Marc van Nimwe- gen en Marianne Bloos. Wie publicatie probeert te ver hinderen, maakt het OM niet be kend. Het is in elk geval niet Van Nimwegen, zegt zijn advocaat Ro bert Hein Broekhuijsen. ,,Ik ga niet zeggen wie het wel is." Hoofdstuk vier van dat rapport is het meest saillante. Het onderzoekt of de relatie van de twee topmagis traten heeft geleid tot belangenver strengeling of onterechte bevoor deling. Vanwege alle privacygevoe lige informatie die erin staat, heeft het OM gewacht met openbaarma king. Nadat het besloot het hoofd stuk, hoewel deels weggelakt, toch te gaan publiceren, werd de rechts zaak aangekondigd. Het OM wacht eerst een vonnis in die zaak af. In het hoofdstuk behandelt de commissie onder meer een dienst reis naar Thailand die Van Nimwe- gen en Bloos samen maakten. Ze hadden toen al een jaar een relatie. De laatste twee dagen van die trip probeerde Bloos een ander hotel voor beiden te regelen. Volgens Fokkens hadden zij vanwege hun affaire moeten afzien van die trip. De commissie-Fokkens werd in- gesteld na een publicatie in NRC in 2018. 'Volg de auto's', schreef een anonieme tipgever, die erop hintte dat Van Nimwegen en Bloos met hun dienstauto afspraakjes maak ten in hotels langs de snelweg. Fok- kens concludeert dat de twee sinds 2011 een relatie hadden en dat op het werk hebben verzwegen. Van Nimwegen ontkent dat. Fokkens constateert in zijn rap port dat de integriteitsproblemen bij het OM groter zijn dan de ver zwegen relatie alleen. Minister Grapperhaus van Justitie heeft gis teren een verbeterplan van het OM naar de Kamer gestuurd. DEN HAAG Minister Wopke Hoekstra (Financiën) houdt er rekening mee dat het kabinet nog wel een tijdje moeite zal hebben alle voorgenomen uitga ven en investeringen waar te maken. Dat zei hij tijdens het verantwoordingsdebat, waarin kabinet en Tweede Kamer terug blikken op 2018. Vorig jaar bleven miljarden euro's op de plank liggen die het kabinet had willen uitgeven aan bijvoorbeeld infrastructuur, of om nieuwe leerkrachten, poli tieagenten en militairen aan het werk te krijgen. Dat komt mede door de economische voorspoed en toegenomen werkgelegen heid. Aannemers hebben de klussen voor het uitzoeken, en ook bij de zoektocht naar nieuw personeel heeft de overheid veel concurrentie. Verscheidene Kamerleden vroegen Hoekstra hoe het kabi net zijn plannen dit jaar wel ten uitvoer denkt te brengen. Die temperde de verwachtingen en wees erop dat de arbeidsmarkt 'nog krapper' is geworden. ,,Alle ministers willen dolgraag doen waar de samenleving behoefte aan heeft", zei hij. "Maar we heb ben momenteel te maken met enorme schaarste." AMSTERDAM De 49-jarige Ad K., die wordt verdacht van de moord dan wel doodslag op de in 2002 verdwenen Patrick van Dil lenburg, zegt dat hij zijn eerder afgelegde bekentenis heeft ver zonnen. Het is een 'broodjeaap- verhaal', hield hij de rechtbank in Amsterdam gisteren voor tij dens een inleidende zitting in zijn strafzaak. K., verslaafd aan harddrugs, zegt dat hij is gezwicht voor on der meer financiële beloften van undercoveragenten. ,,Ik heb Pa trick niet vermoord, ik heb niets te maken met zijn vermissing, ik heb het verhaal verzonnen", zei hij. Hij raakte naar eigen zeggen bevriend met de undercovers, die hem 'bakken met geld' in het vooruitzicht stelden in ruil voor criminele klussen. K.'s advocaten menen dat po litie en het Openbaar Ministerie buiten hun boekje zijn gegaan met de undercoveractie en dat de zaak van tafel moet. De recht bank vindt het vooralsnog te vroeg voor dergelijke conclusies. Van Dillenburg zou zijn ver moord om een ruzie over een partij cocaïne. K. heeft gezegd dat zijn lijk in een shredder is ge stopt en op die manier is wegge maakt. grammatitels sneuvelen, weet Rijxman, die moeilijk kan begrij pen waarom de coalitie tot dit be sluit zou zijn gekomen. ,,Je kunt niet in een regeerakkoord - waar ik heel optimistisch over was - zeggen dat een publieke omroep noodzakelijker is dan ooit en ge lijktijdig roepen dat er moet worden bezuinigd en een net opnieuw moet worden in gericht. Dus ik snap er ook geen klap van.'' Als dit doorgaat, stelt ze, Als de plannen van de regeringspartijen voor een drastisch uitgeklede publieke omroep doorgaan, is dat 'rampzalig' voor het programma-aanbod, zegt NPO- bestuursvoorzitter Shula Rijxman. „Maar ik ga vechten als een leeuw." Hilversum Tot 20.00 uur geen reclame meer op zowel de publieke netten als de onlinekanalen van de NPO en het derde net, jongerenzender NPO 3, moet - volgens ingewijden eerst deels en op termijn in zijn geheel - plaatsmaken voor de regionale omroep. Dat is heel kort samenge vat de wens van de coalitie. De plannen lekten gisteren uit. NPO-bestuursvoorzitter Shula Rijxman schrok zich naar eigen zeggen kapot. Tijdens haar eerste reactie op de plannen valt geregeld het woord 'als'. Minister Arie Slob (Media) moet immers de brief met zijn vi sie op de toekomst van de pu blieke omroep nog 'ergens in juni' wereldkundig maken. Rampzalig Maar een beduusde Rijxman kan zich niet helemaal inhouden. ,,Als dit klopt, is het rampzalig. Op een gegeven moment kan de kaas schaaf er niet meer overheen, want dan snijd je in het velletje. We moeten alles opnieuw tegen het licht houden.'' De publieke omroep loopt in de nieuwe situatie, volgens ingewij den per 2021 of 2022, een slordige 60 miljoen euro aan reclame-in komsten mis. Daarvan wordt 40 miljoen gecompenseerd door de overheid. Daarnaast is er al sprake van een bezuiniging van ruim 60 miljoen euro. Per saldo zou de NPO er dus jaarlijks tientallen miljoenen op achteruitgaan. Er zullen onherroepelijk pro- vrijdag 7 juni 2019 'Na de kaasschaaf snijd je in het velletje' -Shula Rijxman Een nog geheim hoofdstuk uit een onderzoeksrapport naar een integriteitsaffaire bij het Openbaar Ministerie wordt voor lopig niet openbaar gemaakt. Een onbekende 'belanghebben de' spant een proces aan om publicatie te voorkomen Koen Voskuil Den Haag Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19