16 NIEUWS -"fSSsii STOORZENDERS ELEKTRONICA W8L mmmsSSS^ Ton Voermans Groningen Agentschap Telecom heeft in zes maanden tijd al tien gevallen aan de hand gehad waarbij zonnecel len de communicatie van de hulp diensten dreigden te verstoren. Het ging niet zo ver dat er geen verkeer meer mogelijk was, maar de dekking van het C2000-net- werk vertoonde onverklaarbare zwakke plekken. Onderzoekers van de toezicht houder hebben een half jaar gele den de oorzaak gevonden: zonne panelen. Omvormers van slechte kwaliteit en slordige montage blij ken de voornaamste oorzaak. ,,Zonnepanelen zijn een groei markt en er zijn ook cowboys ac tief die het niet zo nauw met de voorschriften nemen'', zegt John Derksen, hoofd toezicht bij Agent schap Telecom. Kwalitatief slechte omvormers zijn debet aan de overlast. Ze zen den een radiosignaal uit dat wordt versterkt door aansluitkabels die slordig op het dak gelegd zijn en niet keurig evenwijdig zijn vastge zet. ,,Dan fungeren die kabels als een antenne met een reikwijdte van wel 1 kilometer. Als er dan een zendmast van C2000 in de buurt staat, kan er een storing optreden.'' Er zijn nog geen grote proble men ontstaan. ,,We zijn er op tijd bij. Je wilt toch niet dat een poli tiewagen plotseling onbereikbaar is.'' Ivanka Trump Ook thuis kunnen mensen last van rare storingen van bijvoor beeld hun wifi krijgen. ,,Als je wifi opeens heel traag wordt, dan zou dat zomaar het nieuwe slecht geïnstalleerde zonnepaneel van de buurman kunnen zijn. Die zonne panelen kunnen ook het bereik van de smartphone of radio bin nenshuis verslechteren doordat er zoveel ruis wordt uitgezonden door die zonnepanelen." Agentschap Telecom liet twee weken geleden 252 zonnepanelen op het dak van het Haagse con grescentrum World Forum voor drie weken afsluiten omdat er te veel storing op C2000 was, terwijl de beveiliging met de komst van Ivanka Trump en koningin Maxima optimaal moest zijn. De toezichthouder wijst impor teurs en fabrikanten van zonnepa nelen op de ongewenste bijwer kingen met het verzoek om in de installatiehandleiding duidelijk te maken dat er geen 'antennes' mo gen ontstaan. Ook installateurs krijgen voorlichting van Agent- schap Telecom tijdens bijeenkom sten van de branche: kabels zo maar los op het dak leggen is geen installeren. Niet alleen zonnecellen zorgen voor steeds meer draadloze storin gen. Deurbellen, luidsprekers, koelkasten, contactsleutels, alles gaat draadloos. Daarmee neemt ook de kans op storingen toe, vooral als apparaten worden ver kocht die niet voldoen aan de ei sen. ,,Koop daarom altijd iets met de CE-markering. Dan verklaart de fabrikant dat hij zich aan de re gels houdt." Het is niet altijd goedkoop Chi nees spul dat niet deugt. ,,Ook Eu ropese fabrikanten maken zich er schuldig aan. Een aantal jaar gele den hadden we het Spook van De- demsvaart. In een winkelstraat daar gingen auto's niet meer van slot. In die straat waren nieuwe elektriciteitskabels gelegd. Er gin gen in de buurt allerlei verhalen over straling uit de grond. Een auto van een Duitse fabrikant van anderhalve ton moest de straat uit worden gesleept omdat er een goedkoop component in de ont- Je wilt toch niet dat een politiewagen plotseling onbereikbaar is vanger zat, daardoor keek de ont vanger veel te breed om zich heen. Dat onderdeel kostte 10 cent, dat was de besparing.'' De stoorzender daar was, bleek uit onderzoek van het agentschap, een defecte handscanner in een van de winkels. Auto morsdood Dergelijke problemen bestaan nog steeds, ondervindt Tiest van Turn hout (88) uit Raamsdonkveer. Hij kan niet meer bij de Lidl in zijn woonplaats parkeren. ,,Daar ha pert de keyless entry van onze Toyota. Soms is de auto morsdood. Het schermpje blijft zwart of ik krijg de tekst 'key not detected'. Na een minuut of 10 tot 15 kleurt ein delijk, na veel heen en weer ge zwaai met de sleutel of het plaat sen ervan tegen het dashboard, de startknop weer groen en is starten weer mogelijk.'' Iets stoort op de frequentie van de autosleutel. ,,Wij vermoeden dat het de schuifdeuren van de Lidl zijn, maar weten het niet ze ker. We blijven maar uit de buurt van de winkel. Een vriend van ons heeft het bij een bepaald terras, daar werkt zijn keyless-autosleutel niet vanwege het draadloze bestel systeem van de serveerster.'' Derksen: ,,Laat meneer Van Turnhout zich maar melden via de website van Agentschap Telecom. Wij onderzoeken dergelijke klach ten als we patronen ontdekken bij meerdere meldingen.'' vrijdag 7 juni 2019 GO Verkeerd gemonteerde zonne panelen zenden een storend ra diosignaal uit. Foto ter illustra tie. FOTO ERNESTA VERBURG Spokende zonnepanelen sarren wifi en hulpdiensten Slecht geïnstalleerde of kwalita tief ondermaatse zonnepanelen blijken letterlijk stoorzenders voor draadloze apparatuur. Trage wifi? Dat kunnen de nieuwe zonnecellen van de buurman zijn. Zelfs C2000, het communicatiesysteem van poli tie, brandweer en ambulance, heeft er last van. Agentschap Telecom gaat installateurs voorlichten. foto qphoto - John Derksen, hoofd toezicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16