Onderzoek: 'mangomomentje' goed voor patiënt én personeel NIEUWS 15 Jupiter te zien met blote oog Verbeterde bezorgdrone LAS VEGAS Amazon heeft in Las Vegas een nieuwe bezorgdrone gepresen teerd. De Amerikaanse webwinkelgigant wil het nieuwe bezorgmiddel naar eigen zeggen 'binnen en kele maanden' gaan ge bruiken. De onderneming kwam al eerder met een bezorgdrone. In 2016 le verde een drone van Ama zon al pakjes af in het Ver eniging Koninkrijk. De toen malige versie was echter niet goed genoeg, dus het nieuwe model is op een aantal punten verbeterd. Hij is stabieler en kan 24 ki lometer vliegen. 'Beveiliging Huawei zwak' De aai over de bol, het kopje koffie: zowel ziekenhuispatiënten als behandelaars worden beter van dit soort 'mangomomentjes'. Dat blijkt nu ook uit wetenschappelijk onderzoek. Een 17-jarig meisje knijpt haar ogen dicht. Na een dubbele salto op haar turnstage is ze verlamd geraakt tot haar nek. En nu ligt ze hier, op de in tensive care, waar de zon door het gordijn prikt. Ze ziet hoe verpleeg kundigen een extra laken voor het raam hangen. Een van hen krabbelt er een figuurtje op. Na enkele dagen is er geen plekje meer onbedekt. De pa tiënte heeft het gordijn altijd be waard. Het is één van de favoriete anek dotes van de Belgische hoogleraar Kris Vanhaecht van de KU Leuven. Hij verzamelde het afgelopen jaar ruim duizend van dit soort kleine, lieve gebaartjes in de zorg en doopte ze om tot 'mangomoment jes'. Het is geen toevallig gekozen woord. Het verwijst naar een tv- fragment waar onze zuiderburen van in de ban raakten. Zij zagen hoe een doodzieke patiënte tranen van geluk kreeg toen een journa liste haar op de intensive care een mango toestopte. Na 120 diepte-interviews ont dekte de professor dat het mango momentje - inmiddels opgeno men in het Vlaamse woordenboek - méér is dan een opkikkertje voor de zieke. De patiënt voelt zich ge zien. Hij is geen nummertje meer, geen medisch object. ,,Zo'n doods- impel gebaar vergroot de vertrou wensband tussen de behandelaar en patiënt, waardoor de patiënt eerder adviezen aanneemt en meer therapietrouw wordt, ont dekten we. Bovendien voelt de pa tiënt zich vrijer om zijn twijfels en vragen neer te leggen tijdens het spreekuur." Mangoboek Ook behandelaars hebben baat bij een mangomoment, concludeert Vanhaecht, die deze week zijn mango-onderzoek en bijhorend mangoboek publiceerde. ,,Het werkt als anti-burn-out voor hen. Herhaaldelijk werd in de inter views gezegd: 'hiervoor doen wij het', 'ik weet weer waarom ik in de zorg ben gaan werken'. De behan delaars kregen weer plezier in het werk." ,,Dat is ook zo. We zijn door de ja ren heen iets aan bevlogenheid verloren. Enerzijds vanwege de hoge werkdruk, het personeelste kort, de individualisering van de samenleving, maar ook door alle protocollen. ,,Deze week hadden wij in het academisch ziekenhuis in Leuven bezoek van een internationaal ac creditatie-instituut. Wat de in specteurs opmerkten, klopte: deze medicatie lag niet in het juiste schuifje, daar ontbrak een zegeltje, en zelfs de brandveiligheid van het broodrooster werd gecheckt." Diepe zucht. „Natuurlijk, dit soort zaken moeten goed en veilig zijn, maar ik ben ervan overtuigd dat we te ver gaan in onze regeltjes en afvinklijstjes. Het effect daarvan is dat patiënten oh zo behoefte heb ben aan mangomomentjes." „Alsjeblieft niet. Het is niet iets dat je op dinsdagochtend 11.00 uur móet doen. Het geheim van een succesvol mangomoment zit in het onverwachte, kleine, belange loze gebaar. En, heel belangrijk, het is individueel. Ik sprak laatst een hoogleraar gezondheidswe tenschappen. Hij zei: 'Kris, bij mij moet je niet aankomen met een mango. Als je aan mijn ziekbed zit, kun je mij geen groter plezier doen dan te vertellen wat er in de laatste vergadering van het minis- terie van Volksgezondheid is be sproken.' ,,Kortom: neem als zorgverlener de tijd om uit te zoeken wat jouw patiënt belangrijk vindt. Vaak kost dat niet meer dan een paar mi nuutjes." „Eentje werd opvallend vaak ge noemd door patiënten: haren was sen. Dat doet hun zo vreselijk goed. Natuurlijk kost het tijd, maar in heel wat ziekenhuizen is er een kapper die aan het bed kan komen. Misschien moeten ziekenhuizen de capaciteit van kappers wel ver drievoudigen." Veert op. ,,Nu ik het zeg, dit is verdorie de tip van de dag!" vrijdag 7 juni 2019 GO WASHINGTON In de nacht van 10 juni zal Jupiter, de grootste planeet in ons zonnestelsel, volgens de Amerikaanse ruimtevaart organisatie Nasa duidelijk zichtbaar aan de sterren hemel staan. Ook de groot ste manen die rondom de planeet hangen, zullen door een verrekijker goed te zien zijn. 's Nachts komt Jupiter op een afstand van 640 miljoen kilometer van onze planeet te staan, wat 'dichtbij' is. Jupiter staat te genover de zon en wordt van zonsondergang tot zonsopgang verlicht. LONDEN De beveiliging van Huawei-producten rammelt aan alle kanten. Dat zegt de directeur van het National Cyber Secu rity Centre van de Britse regering, Ian Levy. „Huawei bouwt zijn producten an ders dan westerse col lega's. Voor een deel komt dat doordat het bedrijf zo snel is gegroeid en voor een deel is het misschien cultureel. We merken dat de beveiliging daardoor slechter is en daar moeten we mee omgaan'', aldus Levy. Hij vergeleek Huawei met andere bedrijven: „Huawei rammelt, anderen rammelen minder.'' Het be drijf is in een aantal landen betrokken bij de ontwikke ling van 5G-internet. 'Klein, liefgebaar in ziekenhuis helpt echt' Hanneke van Houwelingen leuven Dat is toch eigenlijk triest, dat de dokter is vergeten waarom hij het vak in wilde? En nu? Moet het mangomoment in elke zorginstelling verplicht worden gesteld? Is er niet één mangomoment waar iedere patiënt blij van wordt? Hoogleraar Kris Vanhaecht (m): ,,Het geheim zit in het onverwachte gebaar.'' foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15