Zij vochten voor onze vrijheid EUWS 11 Op de kop af 12 uur lang - en met zo'n tien officiële ceremonies - werd gisteren in Frankrijk herdacht dat precies 75 jaar geleden de bevrij ding van Europa begon, met Opera tion Overlord, oftewel D-day: de dag dat 150.000 geallieerde militairen aan land gingen in Normandië. Om acht uur 's morgens beet de Britse premier Theresa May in Ver- sur-Mer, Normandië het spits af. Ze legde symbolisch samen met presi dent Macron een eerste steen bij een Brits oorlogsmonument. La Marseil laise werd gespeeld en ook God Save The Queen. En om acht uur 's avonds vertrok de Nederlandse Defensieminister Ank Bijleveld uit Courseulles-sur- Mer, ook in Normandië. Er waren bloemen gelegd, er was een minuut stilte in acht genomen, en delegaties uit zo'n twintig landen zaten ge broederlijk naast veteranen. ,,Ik vind het allemaal prachtig hoor'', zegt de Canadese veteraan Henry Greenwood (94). ,,Maar al dat gedoe in die Normandische dorpjes, die mensen die zich ver kleden als militairen en vrolijk rondrijden in onze jeeps, het lijkt wel een circus! Dat zou eens moe ten ophouden! Oorlog is geen amu sement.'' Laatste keer Greenwood is speciaal overgekomen uit Canada om de ceremonies bij te wonen. Misschien wel een laatste keer. Het aantal veteranen dat nog Dit zijn de kerels die ons hebben gered in leven is en af kan reizen naar Normandië, slinkt elk jaar. Maar het toerisme lijkt allesbe halve af te nemen. In de week rond D-day trekt Normandië dit jaar on geveer 1 miljoen bezoekers. Langs de kust zijn de D-day-souvenirs niet aan te slepen. Koffiemokken met foto's van militairen, flessen D-day- bier, en petjes met '75 Years Opera tion Overlord' zijn overal te koop. Er is een 'D-day Experience' waar bezoekers voor 13 euro in een vluchtsimulator de parachute sprong van militairen in 1944 kun nen nabootsen. Er is sinds enkele weken zelfs een Escape Game, De Bunker, waar je voor 39 euro de oor log 'na kunt spelen'. ,,Je moet jongeren zien te berei ken. Zij hebben geen familie meer die uit eerste hand kan vertellen over de oorlog'', aldus Dominique Saussey van het regionaal toerisme- bureau. Voor Henry Greenwood was de oorlog geen spel. Hij sloot zich als 17-jarige aan bij de Canadese Royal Navy en maakte de slag om Nor- mandië mee. Gisteren werd in Courseulles-sur-Mer een internati onaal eerbetoon gebracht aan hem en zijn collega-veteranen. Op D-day gingen 14.000 Canadezen hier aan land, op Juno Beach. Op die eerste dag werden 359 van hen gedood. De Franse president Macron be nadrukte in zijn toespraak in Colle- ville-sur-Mer dat de Amerikanen en de Fransen ook nu gemeenschappe lijke waarden delen, namelijk de mocratie en vrijheid. ,,Die moeten we ook gemeenschappelijk verdedi gen.'' Maar dat die overzeese relatie soms stekelig is, viel op te maken uit de woorden van de Franse oud-pre mier Jean-Pierre Raffarin. Voor Amerikaanse camera's zei hij 'te be twijfelen of president Trump solda ten zou hebben gestuurd om Europa te redden'. De 75ste verjaardag van D-day be wijst ook hoe de wereld is veran derd. Trump was in Normandië, maar hij voert boven alles een 'Ame rica First'-beleid. Theresa May was in Normandië, maar de Britten ver trekken uit de EU. En Vladimir Poe- tin was niet uitgenodigd in Nor- mandië, wat volgens deskundigen een politiek signaal was. Calvados Voor de veteranen maakte het niet uit. Met hun medailles op de borst - en soms een glaasje calvados in de hand - lieten zij zich de ceremonies welgevallen. ,,Dit zijn de kerels die ons hebben gered, die ervoor hebben we ge zorgd dat we hier vandaag leven en nog staan'', aldus luitenant-kolonel Don Foster, directeur van het Juno Beach Center, een museum over de Canadese invasie. ,,Laten we dat koesteren.'' vrijdag 7 juni 2019 GO SIMEON MAYOU (96), Groot-Brittannië GEORGE FROST, Groot-Brittannië JIM BOOTH (97), Groot-Brittannië CHARLES NORMAN SHAY (94), Verenigde Staten BILL CAMERON (95), Canada Verdeeld Westen herdenkt saamhorigheid De herdenking in Normandië van D-day was een bonte mengeling van plechtigheden, politieke sym boliek en massatoerisme. Dat laatste tot verdriet van sommi gen: ,,Het is een circus. Dat moet ophouden, oorlog is geen amuse ment.'' Frank Renout Courseulles-sur-Mer Presidenten Macron en Trump spreken met D-day- veteranen. foto afp - Don Foster, museumdirecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11