75 jaar Bevrijding II 10 NIEUWS Operatie Overlord luidde 75 jaar geleden het begin in van de bevrijding. Wat als de invasie niet was geslaagd? Spraken we nu dan Duits? Nee dus. e Britten, Amerika nen en Canadezen hadden in 1944 één kans om hun troe pen op het Euro pese vasteland te krijgen, zegt histo ricus Serge Blom van het Neder lands Instituut voor Militaire Histo rie. ,,Dat besefte Hitler ook. Aan het oostfront streed hij tegen een op permachtige tegenstander: het Rode Leger. Met de beperkte middelen die hij nog voorhanden had, de pantserdivisies, gokte hij op een in vasie van de geallieerden in Frank rijk. Hij was ontzettend blij toen hij op 6 juni het bericht kreeg dat de in vasie was begonnen. Hij dacht: nu kan ik mijn beslissende slag slaan.'' Wat als de Duitsers er vanaf de stranden van Normandië wel in ge slaagd zouden zijn de geallieerde troepen terug de zee in te drijven? Dan zouden de bevrijders nog veel zwaardere verliezen heb- ben geleden, zegt Blom. Wat was er dan nog over geweest van hun 130.000 soldaten, meer dan zesdui zend schepen en tienduizend vlieg tuigen? ,,Het zou nooit zijn gelukt binnen enkele maanden opnieuw zo'n grote troepenmacht op de been te krijgen. Dat betekent dat een nieuwe invasie in Frankrijk pas een jaar later had kunnen plaatsvinden.'' Want na september wordt het weer te slecht. Tot april wordt de kust ge teisterd door Atlantische stormen die elke invasie tot mislukken doe men. Zelfvertrouwen Een overwinning in Normandië was een enorme boost geweest voor het zelfvertrouwen van Hitler en voor het moraal van zijn troepen. Propagandaminister Joseph Goeb- bels zou daar wel raad mee hebben geweten, zegt Blom. ,,Misschien wa ren de nazi's er dan wel in geslaagd het zomeroffensief van de Russen het hoofd te bieden. Dat heeft het Duitse leger in 1944 de vernieti- Atoombom op Berlijn was niet uit te sluiten gende slag toegebracht, waarna het Derde Rijk als een kaartenhuis in stortte. Als dat die zomer niet was gebeurd, had de oorlog ontzettend veel langer geduurd.'' Niet dat de geallieerden Europa na een mislukte operatie Overlord de moed zouden hebben opgegeven, zegt historicus Maarten van Ros- sem. ,,De Amerikanen fabriceerden zo ontzettend veel oorlogsmaterieel, dat ze de productie in de herfst van '43 moesten terugschroeven. Er was te veel. Waarschijnlijk hadden ze hun bombardementen op Duits land verhevigd. Het valt bepaald niet uit te sluiten dat er uiteindelijk een atoombom op Berlijn zou zijn gevallen.'' Zonder D-day zouden de Russen volgens Van Rossem verder naar het westen zijn opgerukt. ,,Aan het oostfront had de Wehrmacht de oor log al een jaar eerder verloren, in de vroege zomer van 1943. Misschien zou Nederland dan niet zijn bevrijd door de geallieerden, maar door de Russen. Dan zouden we van de re gen in de drup zijn geraakt.'' Nieuwe D-day Geschiedschrijver Geert Mak denkt dat Nederland hoe dan ook door de geallieerden bevrijd zou zijn. ,,Er zou een nieuwe D-day zijn geko men. Zeker de VS had een overwel digende legermacht. Die had zich niet laten stuiten.'' Ook niet door Rusland. ,,De Russen liepen op hun tandvlees. Toen ze in april 1945 Ber lijn binnentrokken, was het een to taal verwilderde bende.'' De Sovjet Unie was volgens Mak ook niet uit op de Lage Landen. ,,Het wilde com munistische satellietstaten om zich heen. Duitsland verslaan en verne deren.'' Een fiasco in Normandië zou de verhoudingen tussen de Sovjet Unie en haar kapitalistische, demo cratische bondgenoten op scherp hebben gesteld, zegt militair histo- ricus Blom. ,,Stalin heeft lang aan gedrongen op een tweede, groot schalig front in Frankrijk. Als dat was mislukt, zou dat tot veel span ningen hebben geleid.'' Een groter deel van Europa zou dan achter het IJzeren Gordijn zijn verdwenen, vermoedt hij. ,,Neder- land niet, maar wel delen van Zuid en Oost-Europa.'' Acht maanden Ook Mak denkt dat het IJzeren Gor dijn zonder D-day wat westelijker had gelegen. ,,Maar het is niet zo dat Europa er dan nu heel anders uit had gezien. Zonder D-day had de oorlog langer geduurd, maar niet heel veel langer. Vergeet niet dat het de geallieerden na de landing nog acht maanden heeft gekost om de Rijn over te komen. Terwijl de oor log begin 1942 eigenlijk al was be slist, zoals hoge Duitse generaals achteraf ook hadden toegegeven.'' Hitler zou de Tweede Wereldoor log in geen geval hebben gewonnen, beaamt Blom. ,,Bombardementen van de geallieerden hadden de Duitse oorlogsindustrie zwaar ge troffen. De bevoorradingsproble men van het leger werden verergerd door de grote tekorten aan staal, brandstof en andere cruciale grond stoffen.'' Duitsland was al lang voor D-day aan de verliezende hand, conclu deert ook Van Rossem. ,,D-day wordt nu gepresenteerd als hét grote keerpunt in de oorlog. Maar je kunt ook verdedigen dat Duitsland de oorlog al in december 1941 heeft verloren, toen de VS bij Pearl Har bor aan de oorlog ging deelnemen en Rusland in de tegenaanval ging. Dat neemt niet weg dat we blij mo gen zijn dat D-day heeft plaatsge vonden. Daardoor zijn we bevrijd door de Amerikanen, Engelsen en Canadezen. Dat is natuurlijk heel wat leuker dan bevrijd worden door de Russen.'' De oorlog zou veel langer hebben geduurd vrijdag 7 juni 2019 JOHN STOYKA, LOREN KISSICK (90), FRED STATHAM, EMARD COURT (94), KOLONEL LIONEL GOFFART (91), Canada Verenigde Staten Groot-Brittannië Canada Canada Wat als D-day was mislukt? Annemieke van Dongen -Maarten van Rossem, historicus - Serge Blom, historicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10