Het laatste oorlogsjaar belicht 9 donderdag 6 juni 2019 26 27 28 Juni 1944 w n verwoestbare veteraan. De donker groene stof is behangen met onder scheidingen. Hij draagt ze met bescheiden trots, want Parks is bepaald niet van de stoere soldatenheroïek. Zijn stem is zacht, zijn gebaren ingetogen, zijn ogen vriendelijk. Op tafel vergeelde foto's uit de jaren 40, maar ook plaat jes van de vele bezoeken die hij, de cennia na D-day, met andere Cana dese oud-strijders aan Normandië bracht. Er is geen dag dat hij niet denkt aan 6 juni 1944, de datum waarop hij werd afgezet op een vreemd Frans strand om een door oorlog verminkt continent te bevrijden. Maar ook 's nachts keert het verleden in dro men terug, naar die dag 75 jaar gele den dat Jimmy Parks, nog maar 18 jaar, definitief zijn onschuld verloor. Dan spartelt hij wanhopig in de branding. Of spuugt hij het zand uit dat tussen zijn tanden en kiezen zit. Drie keer ontsnapte hij aan de dood toen dichtbij granaten insloegen. Hij stroopt behoedzaam zijn broekspijp op. ,,Deze littekens.allemaal van granaatscherven. Ze sneden het vlees van mijn scheenbeen. ,,Als een granaat ontploft, zie je al leen een flits. Daarna ga je knock-out. Een fijn, bijna euforisch gevoel. Ik beleef het soms in mijn slaap. Het is bijna jammer om 's ochtends weer wakker te worden." Jim Parks was 15 toen 1 septem ber 1939 de Tweede Wereldoor log uitbrak. ,,Canada was een dominion onder de Britse kroon. Toen Nazi-Duitsland 1 september 1939 Polen binnenviel en mister Churchill op 3 september mister Hit ler de oorlog verklaarde, volgden wij. Gewoon vanzelfsprekend." Zo gebrand was hij erop om dienst te nemen ('Ik kom uit een familie van echte vechtjassen') dat hij tegen de rekruteringsofficieren over zijn leef tijd loog. Hij kwam er tot zijn eigen verbazing mee weg en werd ingelijfd in het Canadese leger. ,,Ik liet op school m'n uniform aan mijn lievelingsonderwijzer zien - zo trots was ik dat ik bij The Queen's Own Cameron Highlanders, mijn eerste regiment, zat. Op parades droegen we zelfs kilts. ,,Eerst schrok hij. 'Maar Jimmy, jij bent toch veel te jong?' Hij beloofde z'n mond te houden. Mijn vader be greep het. Die had in de Eerste We reldoorlog gevochten. En iedereen in de buurt ging onder de wapenen. 'Pas goed op jezelf jongen', zei hij, terwijl hij over mijn haar streek. 'Kijk Alseen granaat ontploft, ga je knock-out. Een fijn, bijna euforisch gevoel - Jim Parks of je van de infanterie bij de artillerie terecht kunt komen. Dan zit je verder weg van het front'." Zijn moeder was aanvankelijk ge trouwd met een soldaat die in de Eer ste Wereldoorlog sneuvelde. De eer ste vrouw van zijn vader overleed aan de Spaanse Griep, die in 1918 en 1919 wereldwijd tussen de 50 en 100 mil joen slachtoffers maakte - een veel voud van het aantal doden tijdens de Eerste Wereldoorlog. Zijn ouders trouwden in 1921. Ze kregen vijf kinderen en woonden in Winnipeg. Twee van hen overleden aan whooping cough: kinkhoest. Eén kind stierf in zijn moeders armen. Dat kwam ze nooit meer te boven. Sindsdien droeg ze altijd zwarte kle ding. Jims vader was binnenhuisarchi tect. Hij verloor tijdens de crisis van de jaren 30 zijn baan en pakte alles aan om te overleven. Het gezin Parks had het niet breed. Jims gelukkigste jeugdherinnering is de 75 dollarcent die hij kreeg om een paar tweede hands ijshockeyschaatsen te kopen. Als 10-jarige mocht hij bij de Army Cadets, een voorpost van het leger. Daar werden gratis snacks verstrekt - een traktatie tijdens de Grote De pressie. Omdat er te weinig unifor men waren, droeg Jim alleen een pet LEES VERDER OP PAGINA 10 GO helm fluiten' 12 V 7 2 1 2 3 4 7 8 9 10 11 14 15 16 17 18 21 22 23 24 25 28 29 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9