75 jaar Bevrijding 8 NIEUWS De Canadese soldaat Jim Parks (94) kwam op 6 juni 1944, D-day, aan land in Normandië - het begin van de bevrijding van West Europa. Hij was 18, een jongen nog, toen hij deel uitmaakte van de grootste landing uit de militaire historie. Je denkt maar aan één ding: overleven." ^b eet je wat het M AA gekke is? Men- ■■■M sen vragen al- tijd: was het water koud? Dan antwoord ik: geen idee. Toen de klep van ons landingsvoertuig open ging, dacht ik alleen aan overleven. Puur instinct. De kogels floten langs mijn helm, om me heen ontploften granaten. Je voelt geen angst omdat je, hoe zeg ik het, verbijsterd bent. Met stomheid geslagen. Het is niet te be vatten. Je geest is dof, je zintuigen uitgeschakeld. Je wordt overweldigd door een kakofonie van geluid. Later begreep ik dat er voortdurend werd gevloekt, gegild, gehuild. Ik rook de kots van de zeezieken niet. Ik zag geen bloed, hoorde het ge schreeuw van mijn maten om hun moeder niet. Het commando luidde vooraf: ren naar het strand en stop niet. Stop nooit! En natuurlijk: 'Give m hell boys...' Ik slikte zoveel zeewater in dat ik niet kon ademhalen. Zag letterlijk sterretjes. Proesten, spugen, braken - ik gaf alleen maar zout water op. Mijn voeten raakten de bodem niet meer. Ik greep me vast aan een Duits sta len obstakel dat vaartuigen en tanks moest tegenhouden. Een Rommel Asperge vermoed ik, zo'n gevaarte met zes uitstekende punten. Ver noemd naar Erwin Rommel, verant woordelijk voor de Atlantikwall die aan de Europese westkust was opge worpen. Zo hield ik mijn hoofd bo ven water." Jim Parks landde op 6 juni 1944 op het strand van Normandië. Op Juno Beach, de codenaam van het geallieerde opperbevel voor het stuk strand van circa 10 kilometer dat door het Canadese leger moest worden bestormd. En met Omaha Beach - de strook die de Amerikanen moesten innemen - de zwaarst ver dedigde zone aan de Normandische kust. Hij overleefde die dag 'als door een wonder'. Aan Canadese zijde vielen 359 doden en 574 gewonden en wer den 47 soldaten krijgsgevangen ge maakt. In totaal eiste de campagne in Normandië vijfduizend Canadese slachtoffers. Jim Parks woont in Mount Albert, een dorp een uur buiten Toronto. Voor zijn bescheiden houten huis wappert de Canadese vlag - binnen wacht Jim Parks op het bezoek uit Holland. In het uniformjasje van zijn onderdeel de Royal Winnipeg Rifles oogt hij als het archetype van de on- A donderdag 6 juni 2019 GO 'Ik hoorde kogels langs Arno Gelder Mount Albert Jim Parks in vol tenue. foto jaap schaaf ■i fl Canadese soldaten springen uit hun lan dingsvaartuigen en snellen naar het strand van Normandië. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8