Alpe d'HuZes: 'Ik doe het voor de zieken' 7 Post zoek: examens over Megabuit voor nepagenten Als de wens van de coalitie doorgang vindt, betekent dat een aardverschuiving voor de publieke omroep. Hoe raken deze ingrijpende plannen de tv-kijker? 'Klimaatinfo rap naar Kamer' OMROEPHERVORMINGEN Onder knop 3 van de afstands bediening zit straks de regionale omroep uit het gebied waar de kij ker woont. Veel jeugdprogram ma's van het huidige NPO 3 blij ven bestaan. De jonge doelgroep bereiken is immers een wettelijke taak van de publieke omroep. Over het wel of niet meenemen van an dere titels naar NPO 1 of NPO 2, zal een stevige discussie ontstaan. Het satirische Zondag met Lubach maakt vanwege de hoge kijkcijfers waarschijnlijk meer kans op over leven dan een spelprogramma als Hunted. Een ding is zeker: veel programma's zullen verdwijnen. Volgens de coalitie moet de publieke omroep zich meer onder scheiden van commerciële zen ders als RTL 4 en SBS 6 dan nu het geval is. Eerder werden om die reden amusementsprogramma's als Eén Tegen 100 en Ranking the Stars geschrapt. Een andere argu ment: met belastinggeld gefinan cierde zenders zouden niet moe ten concurreren met bijvoorbeeld kranten die ook aan nieuwsvoor ziening doen en het momenteel zwaar hebben. Veel omroepdirecteuren wil len nog niet met naam en toenaam reageren, omdat de plannen nog niet officieel naar buiten zijn ge bracht. Maar velen gruwelen van deze toekomstwensen. Niet alleen NPO 3 verdwijnt. Door aanzienlijk minder reclame-inkomsten loopt de publieke omroep ook jaarlijks tientallen miljoenen euro's mis. i PowNed moet een hoop leden werven om te kunnen blijven bestaan Het klonk al meermaals door Hil versum: 'nóg meer inleveren en je raakt het hart van de programme ring'. Een andere veelgehoorde klacht: waarom al die ruimte voor regionale omroepen 'die toch nau welijks kijkers trekken?' Het nieuwe media-akkoord wil af van de oude regel dat zoge heten aspirant-omroepen 150.000 leden nodig hebben. Een derde daarvan is straks genoeg. WNL en Human kunnen opgelucht adem halen. PowNed heeft nog geen 50.000 leden en dus wél een pro bleem. Directeur Dominique Weesie zegt toch alle vertrouwen te hebben dat zijn omroep blijft bestaan. ,,Wij werken aan een grootse ledenwervingsactie waar we over twee weken mee starten.'' Het duurt nog wel even. De nieuwe concessieperiode (van tel kens vier jaar) gaat per 2021 in. Bronnen in Den Haag verwachten alleen dat dit met een jaar wordt opgeschoven. Als de plannen na tuurlijk door de Tweede en de Eer ste Kamer komen, want die moe ten eerst hun goedkeuring geven aan de hervormingen. Dertig vrachtwagens zijn er voor nodig om de tijdelijke Nederlandse nederzetting op dé berg te bouwen. Frietkramen, taxi's, potten pinda kaas en stellages voor de finish van de Alpe d'HuZes, allemaal gespon sord door bedrijven. Duizend vrij willigers zorgen er deze week voor dat het de fietsers en wandelaars, die soms wel zes keer de Alpe D'Huez op- en afgaan, aan niets ontbreekt. Elke deelnemer aan het jaarlijkse evenement heeft z'n eigen verhaal en is meer dan bereid dat te delen. Zo fietsen de 4-jarige Demi van Brummelen en haar vader een dag voor het echte evenement op een aanhangfiets de berg op. ,,Ik doe het voor de zieke mensen'', vertelt ze bij de finish, waar oma haar met tranen in de ogen opwacht. ,,Ik ga mijn hele leven al mee naar de berg en wilde een keer zelf fietsen.'' De mi's familie verloor zes mensen aan kanker. Thijs Kroezen (25) kreeg vaker kanker dan hij op één hand kan tel len. ,,Ik fiets alleen omhoog, naar beneden gaat niet. Te gevaarlijk.'' De Utrechter fietst op een aange paste fiets waarmee hij kan rem men en schakelen met één arm, de andere verloor hij door botkanker. ,,Ik doe dit niet om iets te bewijzen. Ik doe dit voor anderen. Een eerbe toon aan hen die er niet meer zijn.'' Dat eerbetoon zie je overal terugko men. In de 21 bochten hangen overal spandoeken. Van geldschie ters en sponsors, vol aanmoedigin gen voor de ruim 4700 deelnemers, maar natuurlijk ook voor de men- Dit is een eerbetoon aan hen die er niet meer zijn sen die er zelf niet meer bij kunnen zijn en er op deze manier toch wél bij zijn. Zoals Frank, die op 23-jarige leeftijd overleed aan kanker. Maar liefst veertig mensen gaan voor hem de berg op, zoals hij dat zelf ook ooit deed. ,,We nemen Frank symbolisch nog een keer mee naar boven'', vertelt zijn tante Gertruud van Duin. Ze trekt een kar voort, met daarin tachtig stenen, bijna 80 kilo - het gewicht van Frank. ,,Hij is erbij, in ons hart. Hij zou dit gewel dig hebben gevonden.'' Zelfs Fransen doen mee. Voor het eerst. Elk jaar voelen ze zich een beetje overvallen door al die drukte, maar tachtig ondernemers uit de buurt willen laten zien dat het niet alleen een evenement is voor Ne derlanders. ,,We kunnen het samen doen'', glundert hotelier Maarten Alfrink (43) mee. Alpe d'HuZes heeft in de afgelo pen dertien edities al 162 miljoen euro opgeleverd. donderdag 6 juni 2019 DRIEHUIS 38 eindexamen leerlingen Duits en biologie van de Duin en Kruidberg- mavo in Driehuis moeten het centraal schriftelijk examen opnieuw maken. Volgens de school is het postpakket met de ge maakte examens, dat voor de tweede correctieronde aangetekend naar een an dere school was verzon den, zoekgeraakt bij PostNL. De leerlingen moe ten op 17 juni opnieuw aan de bak. Ook in Eersel moe ten leerlingen twee exa mens overdoen, omdat de post is zoekgeraakt. DEN HAAG Het kabinet moet informatie over het klimaatbeleid meteen delen met de Tweede Kamer, ook als er nog geen kabinets standpunt over bestaat. GroenLinks-leider Jesse Klaver zei dat gisteren in een debat met premier Rutte. Die moest zich in de Kamer verantwoorden over het besluit publicatie van de eerste doorrekening van het Klimaatakkoord over Prinsjesdag heen te tillen. ,,Als we willen werken aan draagvlak voor klimaatbe leid mag de indruk niet be staan dat informatie is ach tergehouden", zei Klaver. DÜSSELDORF Criminelen die zich voordeden als poli tiemensen hebben in de Duitse deelstaat Noord- Rijnland-Westfalen 23 mil joen euro buitgemaakt. Slachtoffers waren vooral ouderen. Tussen begin 2017 en maart dit jaar ging het om 638 gevallen van oplichting. Slachtoffers werden vanuit callcenters in Turkije gebeld en maak ten geld over of legden waardevolle zaken buiten neer die door handlangers werden opgehaald. De cri minelen deden zich voor als medewerkers van het landelijke noodnummer en waarschuwden de slacht offers voor oplichting en in braken. De senioren gaven dure zaken in bewaring. Omroepen gruwelen van plannen Gudo Tienhooven IWat gaat er gebeuren met al die programma's van NPO 3? 2 Waarom de wens voor min der reclame? 3 Wat zijn de reacties in Hil versum? 4 Is er nog goed nieuws voor de NPO? Zondag met Lubach (boven) zal dankzij hoge kijkcijfers vermoe delijk blijven bestaan. Over Hunted (midden) en First Dates (onder) zal discussie ontstaan. foto bnnvara 5 Wanneer gaat dit allemaal gebeuren? Bijna vijfduizend Nederlanders fietsen vandaag geld bijeen voor de strijd tegen kanker. Alpe d'Huez is even helemaal voor Alpe d'HuZes. Lisa Spit Alpe d'Huez -Thijs Kroezen (25) Kijk op de site bij /video Emotionele verhalen op de top van de Alpe d'Huez

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7