Overlast door jeugd aangepakt 7 PAGADDERS IN HULST Na wat tegenslag hebben de pagadders alsnog Hulst veroverd. De beeldjes van de Spaanse soldaten zijn populair bij kinderen. Ondernemers spelen daar op in. Willy Wartaal en Nuno Dos Santos op Zeezicht in Breskens ZELFSTANDIG WERKEND KOK Nou, vooruit. In ruil voor een pagadderkoek wil de 5-jarige Taïsha best po seren voor een foto. De koeken zijn gemaakt door haar moeder Saskia Kopmels, eigenaar van Sassies Cake Boetiek aan de Houtmarkt in Hulst. Naast de koe ken maakt ze ook cupcakes met daarop een tekening van de Spaanse soldaatjes. ,,Ik maak ze met vanillesmaak, want dat vin den alle kinderen lekker. Of ik ze veel verkoop? Ja, ik mag zeker niet klagen." Dertien pagad derbeeldjes staan verspreid door Hulst. Ze zijn voorzien van een QR- code. Wie die code scant met zijn telefoon, komt op de website van de pagad ders terecht. Daar vertellen de Spaanse soldaten over hoe ze in Hulst zijn terecht gekomen. ,,Veel kinderen lopen de route tijdens feestjes. En soms komen ze dan naar hier voor een pagadderkoek of -cupcake." De pagadders zijn bedoeld om kinderen meer te vertellen over de geschiedenis van Hulst. De periode van de Spaanse over heersing tijdens de Tachtigjarige Oorlog staat centraal. De pa gadders werden november vorig jaar groots onthaald op de Grote Markt. Het feest was van korte duur, een dag later waren drie van de dertien beeldjes al ver nield. De gemeente besloot daarom de pagadders weg te halen, zodat ze versterkt terug zouden keren. Dat gebeurde drie maanden De pagadderroute is populair bij kinderen, daarna eten ze hier een pagadderkoek geleden. Sommige beeldjes zijn nu van steviger materiaal, andere zijn op locaties gezet die onbereikbaar zijn voor vandalen. Sindsdien gaat het beter. Be halve aan de Graauwse Poort dan. Daar is pagadder Rico flink toege takeld. Zijn onderlijf heeft een flinke optater gehad, waardoor de ijzeren constructie ontbloot is. De brokstukken liggen verweesd naast het beeld. Saskia Kopmels van Sassies Cake Boetiek schudt het hoofd. ,,Zonde dat sommigen er toch weer aan moeten zitten." Thee en boxershorts Het deert de populariteit van de pagadderroute niet. Dat merken ze ook bij dierenwinkel Pets Co. Net als veel andere ondernemers, geeft de zaak tatoeages van de sol daten weg bij de besteding van een bepaald bedrag. ,,De tatoeages wa ren hier zo op", vertelt medewer ker Linda. De dierenwinkel smeedt nu zelfs plannetjes voor een speciale pagadder-vishengel. Die past in het rijtje van de pagad derthee, pagadderbitterballen en pagaddernoten van andere onder nemers. Lingeriewinkel Intima verkoopt zelfs boxershorts van de soldaten. De zaak is vandaag geslo ten. Helaas voor pagadder Rico, die kan met zijn ontbloot onderlijf wel een onderbroek gebruiken. Guido van der Heijden Terneuzen Volgens de politie is er de laatste tijd sprake van achtergelaten afval, hangen in de dug-outs van sport verenigingen en vernielingen. Ook zou er met auto's over fiets- en wandelpaden gereden worden. De lijst is niet lang. Politie woordvoerder Willem-Jan Uytde- hage telt een tiental meldingen sinds februari. ,,Het betreft een aantal keren hangen in een dug out waar ook schade aan is aange- bracht, vervuiling, een vernielde lantaarnpaal en een melding van een brandje dat de surveillanten niet konden vinden." Om erger te voorkomen, maakt de politie nu vaker een rondje Politie gaat vaker surveilleren op het sportpark Vliegende Vaart langs het sportcomplex. In samen spraak met de gemeente hebben verenigingen 'verboden voor on- bevoegden'-bordjes geplaatst zo dat hangjongeren ook bekeurd kunnen worden. Volgens Uytde- hage kregen drie jongeren ook daarom een bekeuring. Maatregelen De gemeente Terneuzen heeft ook maatregelen getroffen om het leuk te houden op Vliegende Vaart. Ge meentewoordvoerder Daniel Rouw: ,,We gaan paaltjes plaatsen bij de voetpaden zodat auto's daar niet kunnen rijden en we gaan kij ken of het verlichtingsplan kan verbeteren. De eerste resultaten van de nieuwe aanpak zijn merk baar volgens Rouw. ,,Sinds de po litie vaker surveilleert, is volgens de verenigingen minder sprake van troep. We zijn als gemeente terughoudend in het plaatsen van camera's. In principe doen we dat alleen op advies van de politie en daar is nu geen sprake van." BRESKENS Willie Wartaal (de Jeugd van Tegenwoordig), Nuno Dos Santos en Deep Dimension zijn de publiekstrekkers op het Zeezicht Festival in Breskens op za terdag 22 juni. Het festival wordt voor de derde keer gehouden aan de oude veerhaven en heeft een flinke line-up. Zo staan ook dj's Nick Bril, Kajan Chow en Rowen Clark op het affiche. Zeezicht richt zich voorna melijk op elektronische muziek. Tickets zijn te koop voor 22 euro via zeezichtfestival.nl. donderdag 6 juni 2019 Beeldjes Spaanse soldaten populair Bob Maes Hulst Taïsha (5) en Devlin (9) smullen van de pagaddergebakjes. In de inzet Rico die flink is toegetakeld. foto camile schelstraete -Saskia Kopmels, Sassies Cake Boetiek De politie houdt het Terneu- zense sportpark Vliegende Vaart extra in het oog. Aanlei ding is een aantal meldingen van overlast en vernielingen door jeugdige bezoekers. RESTAURANT PLACE DU MARCHÉ PHILIPPINE ZOEKT TER VERSTERKING VAN HET TEAM PER DIRECT EEN (IN FULLTIME DIENSTVERBAND) Dhr. Leo Taalman T. 0031 -115 491 524

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62