II Opknapbeurt ziekenhuis Burkina Faso 7 PAARDENMARKT ZIERIKZEE De geluiden van de bouw aan de Dikke Toren zijn de reden dat er dit jaar geen ringsteken was op de paardenmarkt. Het mocht de verdere pret op de eerste woensdag van juni niet drukken. Paarden De tractoren van Dorst en andere oldtimers uit Zonnemaire en Bruinisse staan in een wat doods hoekje bij de Noordhavenpoort en Wandeling. ,,Omdat aan de Oude Haven Hotel Mondragon wordt herbouwd staan daar geen kraam pjes. Vroeger kon je een heel rondje maken. Nu stopt het loopje bij ons. Ik sta voor het vijfde jaar op de paardenmarkt en beleef er nog altijd veel plezier aan. De trac toren zijn pure hobby voor ons", aldus Dorst. Hobby zijn ook de paarden van Bart en Rian van der Wekken. Alle paarden op de markt zijn van het paar uit Kerkwerve. De trekpaar den, veulentjes en shetlander. In één van de nissen van de Zuidha venpoort zitten de Van der Wek- kens gezellig uit te kijken op de belangstelling voor hun paere. ,,Straks komen er nog drie aan met de trailer. Dan staat alles van ons aan de Heuvelsweg in Kerkwerve op deze markt", zegt Rian met een glimlach. Als straks ook de hoef smid er is, is het feest compleet. Zoals gebruikelijk worden tijdens de markt diverse paarden van Ik sta voor het vijfde jaar op de paardenmarkt en beleef er nog altijd veel plezier aan nieuwe ijzers voorzien. De vraag die Bart en Rian het meeste krijgen vandaag is hoe oud de veulentjes zijn. ,,De oudste is van 30 april, de jongste van 10 mei", geeft ze direct het antwoord. Eilandgenoot Bram Janse vindt ze allemaal even mooi. Het 1-jarig ventje uit Scharendijke geeft de beesten op de arm van zijn moe der een kus. Traditie Voor Marlies Janse en oma Ineke Doodkorte is een bezoekje aan de paardenmarkt traditie. Doodkorte zit zelf in de strao-commissie in Scharendijke. Daar keurt ze de ver sieringen. „Eigenlijk ben ik ge woon bang voor paarden", ver- klapt ze. ,,Ik doe die commissie puur voor het dorp." Ze stuurt de kinderwagen met een ruime bocht langs de paarden heen. ,,Ik durf wel steeds dichterbij te ko men hoor", lacht ze, terwijl ze richting de zingende marktkoop man Jos loopt om aardbeien te ko pen. ,,We zetten onze paarden neer voor de gezelligheid", zegt Rian van der Wekken. Net op dat mo ment klatert een veulen op de oude klinkers van Zierikzee. Een Duitse toeriste trekt haar neus op. 'Ieeew.' Het hoort er allemaal bij. Speciaal voor de paardenmarkt vroeg Joan Dorst (19) vrij aan het Scalda in Vlissingen. ,,Om mijn opa Johannes te helpen. Die is al weer 85 jaar." Dorst staat bij vijf oude tractoren. Aan de Molenweg in Oosterland hebben ze een soort museumpje met twintig tractoren en oud gereedschap en materiaal. ,,Mooi om er hier een paar te kun nen laten zien. De meeste machi nes rijden nog. Kijk, daar staat de motorfiets uit 1934, de ie van mijn opa", wijst Joan. Met zijn vrouw Marianne Velthuis zet Mulders zich nu in voor een grote opknapbeurt van dat zieken huis. Mulders sneed, tijdens een reis door het land oktober vorig jaar, praktisch zijn hele voet door aan een glazen tafel. Achillespees, ader, pezen, zenuwen en spieren: alles was kapot. In het ziekenhuis in Bobo-Diou- lasso wist Soulama met zijn team niet alleen zijn leven maar ook zijn voet te redden. In omstandigheden waar je je als Nederlander geen voorstelling van kunt maken. Zie kenkamers zonder deuren en met afgeplakte ramen. Zonder water en sanitair. Waar, bij een graad of 35, po en pannen met eten zij-aan-zij onder de bedden staan. Als patiën ten al een bed hebben. Er liggen ook patiënten op matjes op de grond. Nog voor de twee wisten of Mul ders ooit weer zou kunnen lopen, namen ze zich voor het ziekenhuis naar een hoger plan te tillen. De grootste wens van de mensen daar is een opknapbeurt van de vleugel waar Mulders lag. Inmiddels ligt er een plan en is de eerste 10.000 euro binnen. Nog 15.000 euro te gaan. De verbouwing start oktober dit jaar. Bekenden en onbekenden dragen financieel een steentje bij. Ook zelf steken Velthuis en Mulders de han den uit de mouwen. Tijdens de Kunstschouw organiseren zij extra activiteiten in FasoFair, de winkel naast hun woning in Burgh-Haam- stede waar ze fairtradespullen uit Burkina Faso verkopen. Zondag 16 juni geeft fotograaf Ben Seelt een lezing. Op 18, 19 en 20 juni zijn er workshops maracas (muziekin strument) maken of Afrikaanse borden en kaarten. Meer info via: info@burkinafasoreis.nl. donderdag 6 juni 2019 Oude machines en jonge veulentjes Gerrit van Loon Zierikzee -Johannes Dorst Hoefsmid Paul van den Broeke is aan het werk tijdens de paardenmarkt in Zierikzee. foto dirkjan gjeltema Er is geen chirurg in Nederland die niet hetzelfde tegen Pieter Mulders in Burgh-Haamstede heeft gezegd. ,,Ze hebben daar in Afrika prachtig werk gele verd." In een ziekenhuis in Bur kina Faso, met nul middelen en comfort, wist chirurg Massa- diami Soulama hem na een ern stig ongeval op te lappen. Esme Soesman Burgh-Haamstede Pieter Mulders vlak na het ongeval in het ziekenhuis in Bobo- Dioulasso in Burkina Faso. foto marianne velthuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58