Absurdistisch vluchtgedrag en klinkklare nonsens Tijd voor muziek, theater en meer 2 PIETER VERELST Jazz Met de Zeeuwse Jazzdagen komend weekend in Terneuzen en volgend weekend in Middelburg wordt een brug geslagen naar weer een gezond Zeeuws Jazzfestival volgend jaar. Podia dit weekend zijn Porgy en Bess, de PIT en diverse cafés in de binnenstad. Ook de straatoptredens ontbreken niet. Vijfde editie Cuisine Machine Uitgelicht Eigen veldonderzoek heeft uitgewezen dat minder dan een op de tien mensen met regelmaat grappig is. Die mensen worden niet allemaal cabaretiers. Vergelijk het met ko ken. Zonder veldonderzoek durf ik wel stellen dat minder dan een op de tien mensen echt lek ker kan koken. Dat worden niet allemaal koks. Maar als je dan kok wordt, dan wil je liefst een eigen restaurantje, mooie kritieken, elke avond een vol huis en misschien wel een ster. Dat is bij cabaretiers niet anders. En dat is, net als bij koks, hard werken. Het moet niet soms, het moet altijd leuk zijn. Je bent geen Youp of Bert of Theo, je mag zeker niet op ze lijken maar je mag ook niet té ver onder hun lat zitten. Toch zijn er gelukkig altijd weer 'nieuwelingen' die het durven proberen. Onder hen Pieter Verelst. Pieter Verelst is van geboorte Belg (en wordt daarom ook weleens vergeleken met Wim Hel- sen), maar heeft zijn opleiding en eerste erva ringen opgedaan in Nederland. Na de Hoge school voor de Kunsten in Utrecht vooral toneel en film. Maar daar zat ook een uitstapje naar ca baret tussen: deelname aan het Groninger Stu denten Cabaret Festival (2014) en later aan het befaamde Camerettenfestival (2016). en in de herfst van 2017 een avondvul lende cabaretvoor stelling, Mijn broer en ik. Een al dan niet verzonnen roerige jeugd leidt tot absur distisch vluchtgedrag en klinkklare non sens. De voorstelling is gelukkig volledig onvoorspelbaar, 'donderslagen bij heldere he mel'. Een schreeuw, een wilde dans, acrobati sche toeren, een ontroerend lied aan de piano, een huilbui. Origineel, energiek, grappig, soms grof. Het moet niet soms, het moet altijd leuk zijn Amai heet het. Pieter Verelst belooft niet meer, maar béter van hetzelfde. En dat in de aller-, al lerlaatste reguliere voorstelling van het seizoen. Amen. MUZIEK TOP 3 na y S ~-'C Over de dreigende teloor gang van het festival ZeelandJazz is al veel geschreven. Besloten werd tot een 'tussenjaar' met Zeeuwse Jazzdagen. Porgy en Bess en De Pit staan dit weekeinde in het teken van jazz, en ook in de bin nenstad wordt zaterdag in verschil lende cafés en op straat opgetreden. De bands brengen een uiteenlopend repertoire, maar delen de passie voor de jazztraditie. Een opvallende naam op het pro gramma van Porgy en Bess is het duo Jules Deelder (dichter, auteur, beel dend kunstenaar, drummer) en Boris van der Lek (tenorsaxofonist). Zij gel den als 'twee mastodonten' die - met tussenpozen - al meer dan dertig jaar samenwerken. Zij treden in Porgy en Bess op met hun muzikanten Peter Wassenaar (contrabas), Cock van Vuuren (gitaar, achtergrondzang) en Arend Niks (drums, achtergrond zang). ,,Of ik goede herinneringen heb aan Porgy en Bess? Nou dat mag je wel zeggen, ja. Ik heb hier ooit opge treden met Arnett Cobb en met Je hebt jazz, kunst en driebanden en dat heeft allemaal met een kroeg te maken Buddy Tate. Dat waren echte saxo foonhelden voor mij. Ik had die man nen zien optreden op het North Sea Jazzfestival toen ik 15 was en toen wist ik dat ik dat ook moest gaan doen. Een paar jaar later speelde ik, op mijn achttiende, met beide heren in Porgy en Bess. Daar heb ik nog steeds goede herinneringen aan'', vertelt Boris van der Lek. Hij voegt eraan toe dan ook weer met extra ple zier naar Terneuzen te komen. Van der Lek speelde eerder onder meer bij Herman Brood his Wild Romance, Golden Earring en The Houdini's. Zijn kennismaking met Jules Deelder dateert van halverwege jaren 80. ,,We kwamen elkaar toen tegen in Canada. Jules speelde in een band en ik in een andere. De klik zat in eerste instantie in biljarten, dat deden we alle twee graag. En weinig slapen, daar hielden we ook van. En van jazzmuziek natuurlijk. Toen zei den we al: 'we gaan samen nog eens iets doen'. Nou en dat hebben we dus al verschillende keren gedaan.'' Over de vraag wat de verschillen tussen hem en Deelder zijn, hoeft Van der Lek niet lang na te denken: ,,Het is raar, maar waar, ik wou dat ik zo goed kon schrijven als hij muziek maakt, 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Culinair carnaval Willem Nijssen is theater liefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellin gen. Wat: Amai, cabaret van Pieter Vereist Waar: De Verwachting Ritthem Wanneer: morgen, 20.15 uur Die uitstapjes lever den hem prijzen op Nu is er een nieuw programma, in try-out. IF? De keuze van de redactie: y me "«OOBBo y x latr f" Bar" ia ffit m ia nr Pip Blom - Boat Verfrissend de buut van een jong talent. De gitaar liedjes van de 22- jarige Amster damse Pip Blom zijn pakkend, een beetje rafelig en lekker nonchalant gezongen. The Kik - Voor de overlevenden en Picknick Live Zanger Dave von Raven is niet Boudewijn de Groot, maar dat neemt niet weg dat de klassieke platen van de oude meester hier feilloos zijn nagespeeld. Milow - Lean into me Hij staat de laat ste jaren wat minder in de schijnwerpers, maar de Belgi sche singer/ songwriter be wijst dat hij nog steeds kippenvel- veroorzakende liedjes kan schrij ven. donderdag 6 juni 2019 B Pieter Verelst FOTO PIETER VERELST GO Passie voor biljarten én jazz Ali Pankow 44 Boris van der Lek Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het ruime aanbod van mu ziek, theater en meer voor komende week een selec tie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagi na's nog eens vier. Vrijdag t/m maandag, De Lasloods in Vlissin- gen. Voor het programma: cuisinemachine.nl De dagen rond Pinksteren staat de Lasloods in Vlissingen in het teken van eten en drinken. Daar vindt namelijk de vijfde editie plaats van Cuisine Machine, het zogezegd grootste culi naire 'carnaval' van Zuidwest-Nederland. In to taal staan er veertig stands met voedsel uit alle windstreken. Zo zijn er bijvoorbeeld een Ar meense barbecue, Duitse braadworsttent, maar ook een Zeeuwse fruitstand. Kortom, keuze te over en voor ieder wat wils.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46